Ak Gıda'dan Aydın'a peynir fabrikası

05 Temmuz 2013 Cuma

Yıldız Holding’in süt ve süt ürünleri üretim şirketi Ak Gıda üretim tesisi sayısını beşe çıkardı. 40 milyon TL yatırımla kurulan fabrika İzmir, Aydın, Muğla, Manisa ve Denizli’den 89 tedarikçiden süt alıyor

ak-gidadan-aydina-peynir-fabrikasi

Ak Gıda Aydın fabrikası dün (4 Temmuz) Tarım Bakanı Mehdi Eker, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker ve Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü’nün katılımlarıyla açıldı. Eker, AB ’ye süt ve süt ürünleri ihracatı iznini alan şirketlerden birinin de Ak Gıda olduğunu hatırlatarak Türkiye ’de AB’ye süt ve sütlü ürünleri ihracatının gerçekleşebiliyor olmasının Balkanlar, Orta Doğu gibi başka ülkelere de ürün satma imkânını yarattığına dikkat çekti.

Aydın ve bölgenin sütlerinden yapılan peynirleri, Türkiye geneline ulaştıracaklarını dile getiren Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, büyüyen ekonomi içinde Ak Gıda’nın üzerine düşen görevi yaptığını söyledi. Ülker şöyle devam etti: “2003’te günde 400 ton süt işliyorduk. Şu anda 4 bin ton süt işleme kapasitesine ulaştık. Endüstriyel ve perakendede önde gelen üreticilerden biriyiz.”

Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Yıldız Holding’in süt ve süt ürünleri üretim şirketi Ak Gıda’nın Aydın’daki fabrikasının 40 milyon TL yatırımla kurulduğunu ve 5 ilde 89 tedarikçiden süt alındığını söyledi. Aydın fabrikasında çalışan 159 kişiye doğrudan, 2 bin 750 kişiye dolaylı istihdam yarattıklarını dile getiren Tütüncü, “Ege ve Marmara Bölgesi’ne hizmet verecek, 500 ton günlük süt işleme kapasitesine sahip fabrikada ağırlıklı olarak peynir üretilecek. Peynir, tüketicilerimiz için olduğu kadar Ak Gıda için de önemli bir ürün. Ülker İçim’in peynir portföyünde, beyaz, kaşar, sürülebilir ve özel peynirler olmak üzere 9 çeşit peynir bulunuyor” dedi.

Aydın fabrikası ile Türkiye ekonomisine yılda 164 milyon TL katkı sağlamayı hedeflediklerini dile getiren Tütüncü, işlenen sütün yurt içinde Ege ve Marmara Bölgesi’ne gönderildiğini söyledi. Tütüncü, 3 yıl içinde sütteki ciroyu yüzde 20, ihracatı da yüzde 33 arttırmayı hedeflediklerine dikkat çekti.

Rakamlarla Ak Gıda
Kapasite 4 bin ton/gün
Toplam yatırım 442 milyon
Ciro 1.6 milyar
Toplam istihdam bin 780 kişi

Kaynak: Radikal


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri