Billur Tuz, kabuk değiştiriyor

16 Nisan 2013 Salı

Türkiye’nin ambalajlı ilk tuz markası olan Billur Tuz, geçtiğimiz yıl temellerini attığı, bu yıl da devam eden yeni bir yapıya büründü. Hem sofralık üreten hem de çeşitli sanayi kollarına ürünler sunan 49 yıllık geçmişiyle sağlam bir yapıya sahip marka, satış ve pazarlama alanında da bir dizi değişikliğe gitti. Tuzun insan sağlığı için temel bir besin kaynağı olduğunu söyleyen Billur Tuz Türkiye Satış Müdürü Ercan Arkat, “Sofralık tuz pazarındaki liderliğimizi korumayı amaçlıyoruz. Gıda sanayinde de önemli bir yere sahibiz. Hedeflerimizin başında gıda sanayindeki payımızı artırmak geliyor” şeklinde konuştu

billur-tuz-kabuk-degistiriyor

Uğur TATLI

Billur Tuz, 50 yıla dayanan marka geçmişiyle bilinen ve tüketicinin algısında olan bir marka görüntüsü çiziyor. Geride bıraktığımız yılı kısaca değerlendirir misiniz? 2012 Billur Tuz açısından nasıl geçti?
Billur Tuz, yarım asra yaklaşan mazisiyle marka algısı olarak bilinen ve tanınan bir marka. 2012’nin başından itibaren bir yapılanma sürecine girdik. Geçtiğimiz yıl başlayan ve 2013’e uzanan yapılanma çerçevesinde bir bütçe oluşturduk. Satış ve pazarlamada daha organize bir yapıya büründük. Şu an itibarıyla sofralık tuz pazarının hâkimi konumundayız ve geniş bayi ağımızla Türkiye’nin 81 iline ürünlerimizi ulaştırıyoruz.

Ürün çeşitliliğiniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
İnsan sağlığını göz önüne alarak hazırladığımız rafine edilmiş iyotlu, iyotsuz, sodyumu azaltılmış ve demir mineralleriyle zenginleştirilmiş 4 çeşit sofralık tuz çeşidimiz bulunuyor. İyotlu tuz insan sağlı açısından çok önemli... Yeterli iyot alınmaması, özellikle okul çağındaki çocukların öğrenme yeteneğinde azalmaya ve algılama güçlüğüne neden olabiliyor. Ayrıca iyot, hamile kadınlar için de değerli bir besin kaynağı. İyotsuz tuzu da daha çok guatr hastaları tercih ediyor. Billur Tuz’un ürettiği sodyumu yüzde 50 azaltılmış tuz, ideal karışımıyla vücudun sodyum/potasyum dengesini bozmuyor. Akdeniz anemi hastalığının en önemli sebebi olan demir eksikliğini gidermede de demir mineralli tuz çeşidimizi tavsiye ediyoruz.

“Yerel zincirleri önemsiyoruz”

Yerel perakende zincirlerine bakışınız nasıl?
Yüzde 100 yerli sermayeye sahip bir marka olarak, yerel perakendeyi önemsiyoruz. Geniş bayi ağımız sayesinde Türkiye’nin dört bir yanındaki yerel zincirlere ürünlerimizi ulaştırıyoruz. Tuz satışlarımızın yüzde 80’lik kısmını yerellerden, yüzde 20’lik kısmını ulusallardan elde ediyoruz.

Billur Tuz, son zamanlarda ulusal marketlerde de yer almaya başladı? Konuyla ilgili neler söylersiniz?
Daha önce ulusal zincirlerle temasımız çok iyi değildi. Sonraki süreçte mağazalara giderek yerinde incelemeler yaptık ve tuzun teşhirinde sorunlar olduğunu tespit ettik. Bu sürecin sonucunda ulusal marketlere özel projeler ürettik. 12 çeşit ürünün bir arada olduğu fonksiyonel bir stant tasarladık ve ilk olarak Migros’un 125 noktasında tüketicilerin beğenisine sunduk. Ayrıca yerel perakende zincirlerinde de aynı uygulamaya geçiş yapmaya başladık. 2013’te ulusal ve yerel perakende zincirlerinde 20 bin noktada 20 bin stantla yer almayı hedefliyoruz.

Billur Tuz’un üretim tesisiyle ilgili detayları okuyucularımızla paylaşır mısınız?
Ham tuz ihtiyacımızın tamamını, İzmir Çamaltı Tuzlası’ndan karşılıyoruz. Türkiye’nin en büyük rafine entegre tesislerinden birine sahip olan markamızın yıllık 120 bin ton kapasitesi bulunuyor. Bünyemizde yer alan mühendis kadrosuyla sürekli ürün geliştirme faaliyetleri gerçekleştiriyor. Bu bağlamda Ar-Ge’ye önem veriyoruz.

Arkat, merdiven altı üretime dikkat çekti

Türkiye son yıllarda ihracatta önemli işlere imza attı. Billur Tuz’un ihracat çalışmalarıyla ilgili neler söylersiniz?
Kademeli bir ihracat gerçekleştiriyoruz. Orta Doğu ve Avrupa çevresine ürünlerimizi ihraç ediyoruz. İlerleyen dönemlerde ihracat etkinliğimizi artırma amacındayız.

Tuz sektörü ne tür sorunlarla uğraşıyor?
Sektörün yaşadığı sorunların başında, merdiven altı diye tabir ettiğimiz hiçbir üretim standardına uymayan tuz markaları geliyor. Tuz insanların en temel besin kaynağı ve tuz tüketirken seçeceğimiz markaya dikkat etmemiz, markasını bilmediğimiz ürünleri tercih etmememiz önem arz ediyor.

2014’te 50’nci yaşını kutlayacak olan Billur Tuz’un geleceğe yönelik hedeflerini öğrenebilir miyiz?
Sofralık tuz pazarındaki liderliğimizi koruyarak etkinliğimizi daha da artırmak istiyoruz. Özel ürünlerimizin çeşitliliğini artırma amacındayız. Ayrıca çeşitli sanayi kollarının tuz ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Bu bağlamda özellikle gıda sanayinde de önemli bir yere sahibiz. Hedeflerimizin başında gıda sanayindeki payımızı artırmak geliyor.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri