Burdan Yumurta Satış Müdürü Bülent Erdem

01 Kasım 2011 Salı

Yem sektöründe faaliyet gösterirken geçtiğimiz yıl Burdan markasıyla yumurta sektörüne adım atan Matlı AŞ, Bursa Karacabeyde hayata geçirdiği tesisin yatırımlarını tamamladığında yaklaşık 40 milyon TLlik bir yatırımı Türk gıda sektörüne kazandırmış olacak. Ortadoğu ülkelerine kurulduğu günden bugüne ihracat yapan firmanın asıl hedefi ise Avrupa pazarı. Burdan Yumurtayı yumurtanın markası yapmak istediklerini belirten Burdan Yumurta Satış Müdürü Bülent Erdem, kısa süre içerisinde bakliyat ürünlerini de tüketicilerin beğenilerine sunacaklarını, ayrıca beyaz et kesimhane projesi ile süt işleme tesislerinin de projelendirme aşamasında olduğunu anlattı

burdan-yumurta-satis-muduru-bulent-erdem

 

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Matlı AŞ, 22 yıllık yem üretme tecrübe ve birikiminin ardından yumurta sektörüne Burdan markasıyla giriş yaptı ve geçtiğimiz yıl Karacabey’e bir yumurta üretim tesisi kurdu. Bu tesis için ne kadarlık bir yatırım yapıldı? Tesisin üretim kapasitesi nedir?
320 bin metrekare arazi üzerinde 50 bin metrekare kapalı alanda 1 milyon 750 bin adet/gün yumurta üretim kapasitesi ve 2 milyon 400 bin canlı hayvan kapasitesi ile Türkiye’nin en büyüğü olmaya adayız. En son teknolojiyle donatılmış tesis, bu alanda Avrupa’nın en iyi tesislerinden biri olma özelliğine sahip. Tüm ekip ve ekipmanların Avrupa menşeli olduğu tesiste, yumurta tasnif (yumurta gramajlama ve boylara ayırma) makinesi ve yüksek teknoloji sayesinde, ambalajlama işlemleri yönetmeliklerdeki gramaj talimatnamesine tam uyumlu olarak gerçekleştiriliyor. Aynı zamandan Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası gıda-kalite standartı sertifkası BRC’ye sahip firmasıyız. Şu an hala yatırımları halen devam eden yumurta üretim tesisimizin tüm aşamaları tamamlandığında yaklaşık 40 milyon TL’lik bir yatırım Türk gıda sektörüne kazandırılmış olacak.

Ufukta yeni tesis yatırımları da var mı?
Bildiğiniz üzere, Matlı AŞ 2008 yılında sektörünün ‘en hızlı balığı’ seçildi. Bu büyüme hızını her alanda hızla artırıyor. 2010 yılında gıda sektörüne Burdan markalı yumurtaları ile adım atarken, ana faaliyet alanı olan yem sektöründe de atılımlarını devam ettiriyor. Şu an yatırım projeleri tamamlanan iki yem üretim tesisinden (Samsun&Antep) öncelikli olarak Samsun yem tesisinin temelleri atıldı. Çanakkale’de bulunan pirinç üretim tesisinde yapılan revizyon çalışmalarından sonra Burdan bakliyat ürünleri ile raflarda kısa zamanda yerimizi almayı hedefliyoruz. İlerleyen dönemlerde yem –  gıda entegrasyonu yolunda adımlar atmayı hedefliyoruz.


Yatırım programı
• 12 bin saat/adet tek hatta, çift hatlı kesimhane yatırımı, 30 milyon euro
• Likit ve toz yumurta yatırımı, 3 ton/saat, 4 milyon euro
• 3 MVA’lık enerji üretim kapasiteli biogaz tesisi (tavuk + büyükbaş gübrelerini değerlendirmek için), 5 milyon euro
• 4 MVA’lık rüzgar enerji santrali, 7 milyon euro
• Viyol üretim tesisi 2 milyon adet/gün, 4 milyon euro
• 2 milyon 500 bin adet kapasiteli yumurta üretim tesisi (Antep-Samsun-Konya bölgelerinde), 30 milyon euro

Devam eden yatırımlar
• Gaziantep yem fabrikası, 50 ton/saat, 9 milyon euro
• Samsun yem fabrikası, 50 ton/saat, 9 milyon euro
• Karacabey çelik silo (40 bin ton depolama, 50 ton saat kurutma) ve yatay depo (4 bin metrekare, 13 bin ton depolama), 4 milyon euro
• Konya ilave mamül silo yatırımları (24 adet, bin 200 ton depolama kapasitesi artışı), 600 bin euro
• Karacabey fabrika revizyonu (mekanik+otomasyon), 500 bin euro
• Cambaz yumurta tesisi (1 milyon 250 binlik 8 adet yumurta üretim kafesi, 360 binlik 2 adet civciv büyütme kümesi), 10 milyon euroMatlı Grubu’nun faaliyet alanlarından ve diğer tesislerinden de kısaca bahseder misiniz?
Matlı Grubu’nun faaliyet alanları yem üretim tesisleri, yem hammaddesi ithalatı ve ticareti, pirinç üretim tesisi, mısır kurutma tesisleri, tam yağlı soya işleme tesisleri, civciv üretim tesisleri, yumurta üretim tesisleri ile Ömer Matlı Hayvansal Üretim Eğitim ve Araştırma Merkezi’nden oluşuyor.

Yeni bayiliklerle yayılacak

Bayi yapılanmanız nasıl? Marmara Bölgesi dışında da bayilikleriniz var mı?
Bursa (Bölge Müdürlüğü ve bayi yapılanması) – Bandırma – Karacabey – Kemalpaşa – İnegöl – Yalova - Eskişehir ve Karabük’te bayi yapılanmamız mevcut. Üretim rakamlarımızın hızla büyümesi sebebiyle Çanakkale – İstanbul ve Trakya bölgesine yeni bayilikler vermeyi planlıyoruz.

Burdan Yumurta, ambalajlı ürünleriyle market raflarında da yer alıyor. Ürünlerinizi nelerede görebiliriz?
Bayiliklerimizin ve bölge müdürlüğümüzün bulunduğu il ve ilçelerde çoğu yerel zincir marketin raflarında ürünlerimiz satılıyor.

Ürün gamınızda beyaz, kahverengi ve özel yumurta çeşitleri bulunuyor. “Özel yumurta” neyi ifade ediyor?
Organik, Selenyum, Omega3 ve DHA olarak 4 ayrı özel ürün grubunu tüketicimizin beğenisine sunuyoruz. Organik ürünümüz yönetmelikler kapsamında organik yemlerle beslenen, 12 dönümlük açık alanda gezinebilen tavuklardan elde ettiğimiz bir ürün. Bu ürünümüz Organik Sertifikasyon Kuruluşu tarafından denetleniyor ve onaylanıyor. Selenyum, Omega3 ve DHA ürünlerimiz ise içeriği zenginleştirilerek yönetmelikler tarafından belirlenen içerik oranlarında özelliklere sahip tüketicimizin beğenisine sunduğumuz ürünler.

Beyaz et ve süt yatırımı yapacak

Yumurtadan sonra et ve süt konusunda da yatırım yapmayı planlıyor musunuz?
Beyaz et kesimhane projesi ile süt işleme tesisleri projelendirme aşamasında. Beyaz et ve süt, ilerleyen dönemlerde yatırıma yönelebileceğimiz öncelikli alanlarımızdan...

Burdan Yumurta Üretim Tesisleri’nin ihracat çalışmaları ne durumda? Ortadoğu dışına da ihracat yapıyor musunuz? Satışlarınızın ne kadarını ihracat rakamları oluşturuyor? Bu alandaki hedefleriniz neler?

İhracat bizim vazgeçilmez pazarımız. Ortadoğu ülkelerine kurulduğumuz günden bugüne hızla gelişen ihracatımız var. Türkiye’nin üretime göre ihracat oranı yüzde 14–15 çizgisinde olduğu 2011 yılında bizim ihracat hedefimiz yüzde 38–40 oranlarında devam ediyor. İhracatta asıl hedefimiz Avrupa pazarı. Tesislerimiz, Türkiye’nin ilk BRC belgesine sahip tesisleri. Tesis teknolojimiz, kalite yönetim sistemimiz ve gıda güvenliği sistemimiz Avrupa ile çok rahat ticaret yapabilecek düzeyde. Avrupa ile uyum süreci kapsamında devam eden çalışmalar belirli aşamaya geldiğinde, ülkemizin Avrupa’ya yumurta ihracatı izinleri açılacak ve biz de bu pazarda yerimizi alacağız. 

Burdan Yumurta ile sektördeki iddianız nedir? Kısa ve uzun vadede neler hedefliyorsunuz?
Yem sektöründe Türkiye’de ilk 3 firma arasında olan Matlı AŞ, yumurtada daha alt sıralarda olmayacak. İlk yaptığımız tesis, Türkiye’nin yumurta üretiminde en büyük entegre tesisi. 2 milyon 400 bin canlı kapasitesine sahip 1 milyon 750 bin adet/gün yumurta üretimi yapacağımız ilk etap yatırımımızın ardından bir yenisini daha ilave edeceğiz. Bizim en büyük hedefimiz, tüketicimizi güvenilir gıda kapsamında ürünlerle buluşturmak. Uzun vadede sektöründe yaşanacak markalaşma sürecinin öncülerinden olup, Burdan Yumurta’yı yumurtanın markası yapmayı hedefliyoruz. Gıda şirketi olmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda bakliyat projemiz tamamlanmak üzere. Çok kısa bir süre içerisinde bakliyat ürünlerimizi de tüketicimizin beğenisine sunacağız.

Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri