Cici Çikolata, yatırımlarla büyüyor

11 Mart 2013 Pazartesi

Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan Cici Çikolata, 2010 yılında Elvan Gıda bünyesine katılarak tam anlamıyla bir değişim geçirdi. 2012’de süt tozu tesisini faaliyete geçiren Cici, 2013’te de kruvasan üretim tesisini hayata geçirerek kapasitesini 30 ton artırmayı planlıyor. Cici Çikolata Genel Müdürü ve CEO’su Mustafa İ. Arslan, “Pazar payımızı hem iç hem de dış piyasada artırma hedefindeyiz” diyor

cici-cikolata-yatirimlarla-buyuyor

Uğur TATLI

Cici Çikolata oldukça köklü bir geçmişe sahip... 2012 yılı Cici Çikolata açısından nasıl geçti?
Cici Çikolata’nın geçmişi cumhuriyetin ilk yıllarına dayanıyor. 1927 yılında Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde küçük bir şekerleme, helva, lokum ve reçel imalathanesi olarak kurulan firmamız, bugün modern makinelerle donatılmış yeni nesil tesislerde üretimini gerçekleştiriyor. 2010 yılında Kadiroğlu Ailesi bünyesine katılan Cici Çikolata için bu dönem yeni bir kilometre taşının da başlangıcı oldu. Cici Çikolata olarak üretim tesislerinden fiziki şartlara kadar birçok yatırımlar gerçekleştirdik. 2010 yılının Kasım ayında jelly şeker üretim hattı, 2011 yılında da cup kek üretim hattımız devreye girdi. 2012 yılı, yaptığımız yatırımların meyvelerini aldığımız bir yıl oldu, iç ve dış pazara hızlı bir giriş yaptık.

Geçtiğimiz yıl içerisinde gerçekleştirdiğiniz yatırımlar hakkında bilgi alabilir miyiz?
Üretimde kullandığımız önemli ham maddelerin başında süt tozu geliyor. Bu doğrultuda 2012’nin son aylarında Manisa’da süt tozu tesisi yatırımı yaptık ve Cici Süt markası ile piyasada yer alacağız. 2013 yılında yeni bir endüstriyel kruvasan üretim tesisi yatırımı yapmayı planlıyoruz. Bu yatırım ile günlük üretim kapasitemizi 30 ton artırmayı hedefliyoruz.

Üretim tesisleriniz ve yıllık kapasitenizi öğrenebilir miyiz?
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikamızda 42 bin metrekarelik kapalı alanda üretim gerçekleştiriyoruz. Üretim alanı içerisinde 3 kek, 2 çikolata, 1 jelly hattımız yer alıyor. Hali hazırda aylık 3 bin tonluk kapasite ile çalışıyoruz. 2013 yılında bu rakam yüzde 30 oranında artacak. Şu an itibarıyla kapasitelerimizin yüzde 30’unu iç piyasaya, geri kalan kısmını da ihracat kanalımızda satışa sunuyoruz.

Cici markası bünyesinde hangi ürün grubunda kaç marka yer alıyor?
Layer kek grubunda Cicipasta, cup kek grubunda Cicikek, ikramlık şeker grubunda Cici Jest, jelly şeker grubunda Jelly Co., çikolata grubunda Flash, tablet çikolatada Do Re Mi, bar çikolata grubunda Dopingo markalarımızı tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Ayrıca ürün gruplarımızın çeşitlerine göre farklı isimlerde alt markalarımız da bulunuyor.

30 milyon dolarlık ihracat

Cici Çikolata, sektörde kısa zamanda iyi bir ihracat hacmine ulaşmış bir şirket. Bu bilgiler ışığında ürünlerinizin ulaştığı ülkelerden bazılarını bizimle paylaşır mısınız? Hangi ürün gruplarını yurt dışına ihraç ediyorsunuz? İhracata yönelik neler hedefliyorsunuz?
Türkiye, son 10 yılı kıstas aldığımızda ihracat anlamında çok ciddi ilerleme kaydetti. Biz de firma olarak ülkemizin lehine esen bu rüzgarı arkamıza aldık, ileriye güvenle bakıyoruz. İhracata Cici Çikolata penceresinden baktığımızda, Orta Doğu’ya, Balkanlar’a ve Kuzey Afrika’ya ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Mısır, Tunus, Irak, Ürdün, Lübnan, Cezayir, Uruguay, Çin’in de aralarında olduğu 50 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. 2012 yılsonu itibarıyla yaklaşık 30 milyon dolara yakın bir ihracat gerçekleştirdik. Geçen yıl ihracatımız 10 milyon dolar civarındayken, önümüzdeki yıl için bu yıla göre yüzde 90 büyüme bütçeledik. 2015’e kadar büyümemiz bu seyirde olacak.

Cici Çikolata, geçtiğimiz Mayıs ayında TSE’den Helal Gıda Sertifikası aldı. Hangi ihtiyaçlar doğrultusunda Helal Gıda Sertifikası’nı bünyenize kattınız? Bu sertifikayı aldıktan sonra neler değişti?
Helal Gıda Sertifikası almadan önce de İslami şartlara uyan, sertifikanın gerektirdiği şekilde üretim gerçekleştiriyorduk. Ürünlerimizde kullandığımız tüm içerikleri titizlikle seçiyoruz. Önceliğimiz tüketicilerimizin sağlığı ve memnuniyeti. Nüfusu Müslüman ağırlıklı olan ve ihracat gerçekleştirdiğimiz diğer ülkelerden bu sertifika ile ilgili talepler geliyordu. Biz de bu isteğe kayıtsız kalmayarak en önemli yerel ve bölgesel enstitü olan TSE’den Helal Gıda Sertifikası’nı başvurumuzdan kısa bir süre sonra aldık.

Cici markasının geleceğe yönelik hedefleri neler?
Pazar payımızı hem iç hem de dış piyasada artırmayı hedefliyoruz. Yatırımlara devam ederek ihracat potansiyelimizi yükseltmeyi planlıyoruz. İnsan kaynağımıza ve teknolojiye ciddi yatırımlar yapıyoruz. 2010’da 4 kişi ile başladığımız serüvenimize şu an 650 kişi ile devam ediyoruz. Yeni gelecek hatlarımızla 2013’te bu sayının 700-800 bandına oturmasını planladık. Kandıra’da yapılacak dünyadaki ilk Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (GİOSB) yerimizi aldık. İlk 5 yıllık planımızda Kandıra GİOSB’da 130 dönümlük bir alanda modern üretim üssümüzü kurmak var. Ülkemiz ve insanlarımız için katma değer oluşturarak bir yandan daha fazla istihdam yaratırken, diğer yandan ülkemizi dış pazarlarda en iyi şekilde temsil edip, ülkemize daha fazla oranda döviz girdisini sağlama amacındayız. Ayrıca Elvan Gıda, Cici Çikolata ve Cici Süt’ün içerisinde yer aldığı Kadiroğlu Grubu olarak 2023’te 1 milyar dolarlık ciro rakamına ulaşma arzusundayız. 5 ve 10 yıllık planlarımızı yaparken hep bu ‘1’ rakamını önümüze koyduk. Geleceğe ümitle bakıyor ve insanlığa daha iyi hizmet etmek için tüm gayretimizle çalışıyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri