Doygun Ekmek’ten yeni un tebliği’ne destek

30 Ocak 2013 Çarşamba

Doygun Ekmek’in Pazarlama Müdürü Burcu Özcan, yürürlüğe girmesi beklenen yeni Un Tebliği’ni değerlendirdi

doygun-ekmekten-yeni-un-tebligine-destek

Ekmek israfı, beyaz ekmeğin azaltılması ve hatta Başbakanlık’ta beyaz ekmeğin kaldırılması gibi konularla son günlere damgasını vuran gündem maddelerinin başında ekmek geliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ekmeğin formülünü değiştirecek yeni Un Tebliği de 29 Ocak’ta Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonu’na sunuldu. Temmuz 2012’de yürürlüğe giren Ekmek Tebliği ile ekmeğin içindeki kepek oranının artırılması ve tuz oranının azaltılması gibi uygulamalar söz konusuydu, şimdiyse bakanlık işin kaynağına inerek un üreticilerine yönelik bir tebliğ hazırladı. Yakın zamanda yürürlüğe girmesi beklenen yeni Un Tebliği ile sofralarımızda, tüketim alışkanlıklarımızda ve dolayısıyla hayatımızda ne gibi değişiklikler yaşanacağını, Türkiye’de tam buğday ekmeğinin ilk üreticisi olan Doygun Ekmek’in Pazarlama Müdürü Burcu Özcan değerlendirdi.

Geçen yılın Temmuz ayından itibaren ekmeğin standardı değiştirilmiş, kepek artırılıp tuz oranı azaltılmıştı. Ancak un üretiminde değişiklik olmadığı için fırıncılar karışımı kendileri yapmak zorunda kalmış, bu durum da Ekmek Tebliği'nin uygulamasında başarısızlıklara neden olmuştu. Yeni Un Tebliği ile bu sorunların aşılacağını belirten Özcan, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı Un Tebliği taslağına göre ekmeklik buğday unundaki kepek oranının alt limiti 0.70, üst limiti ise 1.00 olacak. Daha önce beyaz ekmek unu için 100 kilogram buğdaydan 55 kilo un çıkarılırken bu oran, içinde kepeği bırakılarak önce 65 kiloya, kabul edilmesi durumunda ise 70 kiloya ve daha üstüne çıkarılacak. Hatta tam buğday ekmeklerinde 100 kg buğdaydan yaklaşık 98 kilo un elde edilir yani neredeyse sıfır fire vardır. Tüm bunlar tasarruf sağlar” dedi.

Özcan, bu uygulama ile unun veriminin artacağını vurgulayarak Türkiye’nin ekmek yapımında yılda bir milyon tonluk buğday tasarrufu elde edeceğini hatırlattı. Bir futbol sahası kadar tarım alanından ortalama 4 ton buğday elde edildiğini ifade eden Özcan,“Bu hesaba göre tasarruf edilecek yıllık bir milyon tonluk buğday miktarı, 250 bin futbol sahası büyüklüğündetarım alanında üretilen buğdaya denk geliyor. Bu aynı zamanda çiftçimizin emeğinin, yaktığı mazotun ve suyun da boşa gitmesini engelleyecek” diye konuştu.

Yeni ekmeğin tadı çok değişmeyecek, rengi biraz koyulaşacak
Fırıncıların ekmek yapımında sadece tebliğe uygun olan kepeği artırılmış bu unu kullanabileceğini söyleyen Özcan, yeni ekmeğin eskisinden sadece biraz daha koyu renkli olacağını ancak sanıldığı gibi tadında çok büyük bir değişiklik olmayacağını vurguladı.

Özcan, yeni tebliğin ardından üretim aşamalarında bir uyum sürecine ihtiyaç olabileceğini belirtti. İlerleyen dönemlerde buğdaydan üretilen unun veriminde artış yaşanacağını vurgulayan Özcan, verimliliğin un fiyatlarına yansıması durumunda ekmek fiyatlarında da bir miktar düşüş yaşanabileceğini ifade etti. Doğru ekmek tüketiminin kişilerinsağlığını olumlu etkilemesi nedeniyle devletin ve bireylerinsağlık harcamalarını milyarlarca lira azaltacağını vurgulayan Özcan, iş gücü kaybının azalmasının da ciddi bir ekonomik katkı olduğunu söyledi. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri