Et firmaları zorda

13 Ağustos 2013 Salı

Et ürünlerinde karışıma son veren tebliğ piyasada sağlıksız ürünlerin dolaşımına son verirken, şirketleri ise zora soktu. Uygulama sonrası 200’e yakın küçük işletme sektörden çekilirken, 3-4 büyük firmanın ise iflasın eşiğinde olduğu konuşuluyor

et-firmalari-zorda

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın et ürünlerinde karışıma son veren tebliği yayınlamasının ardından geçen 5 aylık sürede karışım ağırlıklı çalışan firmalar tek tek kepenk indirmeye başladı. Et Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı “200’e yakın küçük firma rekabetle baş edemeyerek kapandı. 3-4 büyük firma ise iflas sinyali veriyor” dedi.

Türkiye’nin en büyük et üreticilerinden Aytaç’ın finansal krizin yanı sıra uygulamalara ayak uyduramayarak Çankırı Çerkeş’teki tesislerinde üretimi durdurmasının ardından gözler et ve et üreticilerine çevrildi. 1-2 liraya satılan salam sosislerin olağanüstü derecede yaygınlaşarak halkın sağlığını tehdit etmeye başlaması Tarım Bakanlığı’nı harekete geçirmişti.

"İşini düzgün yapan ayrıştı"
Bakanlık, AB standartlarına uyum kapsamında kırmızı et ve tavuk ürünlerinin karışımı olan salam, sucuk ve sosis gibi ürünlerin karışımını yasaklamıştı. Tebliğ, yüzde 100’lük üretime geçişi sağlayamayan firmaları ise zora soktu. Bılıkçı, tebliğ sonrasında sektörün daha iyi bir yapıya kavuştuğunu ifade ederek “Kaliteden ödün vermeyen firmaların satışları yüzde 40 arttı” dedi.

Türkiye’de 600’e yakın et ve et üreticisi bulunduğunu ifade eden Bılıkçı “Mart’tan sonra işini düzgün yapanlar ayrıştı. Rekabet edemeyenler ise sıkıntıya düştü. Uygulamaya ayak uyduramayan yerel ufak tefek 150-200’e yakın firma işi bırakarak, sektörden çekildi. 3-4 tane daha fire verecek büyük firma var. Bunlar da yılsonuna kadar iflas noktasına gelebilir” diye konuştu.

Kaynak: Ayşe Ekin Gündüz / Star


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri