Euro Gıda, 20 ülkeye ihracat yapıyor

14 Ağustos 2013 Çarşamba

Farklı tatlarda turşu yapıp satan Euro Gıda, 20 ülkeye ihracat yapıyor. Şirketin hedefi bu yıl 100 milyon lira ciro yapmak ve yurt dışında daha fazla tüketiciye ulaşmak

euro-gida-20-ulkeye-ihracat-yapiyor

Haluk Önen, İngiltere’de endüstri mühendisliği okudu. Öğrenciyken İngiltere’ye limon satan Önen, uzun yıllar boyunca Kühne Gıda AŞ’de Genel Müdür olarak görev yaptı. 17 yıl önce kurulan Euro Gıda’yı devralarak Melis markasını kendi bünyesine kattı. Turşu, sirke ve sos üreten Euro Gıda’nın fabrikası; kısa sürede alanında Türkiye’de en büyük, Avrupa’da ilk 10 fabrikadan biri haline geldi.

Melis’le ilerleyecek
Şu anda dünyaya farklı tatlarda turşu yapıp satan Euro Gıda, 20 ülkeye ihracat yapıyor. Şirketin hedefi bu yıl 100 milyon lira ciro yapmak ve yurt dışında daha fazla tüketiciye ulaşmak. Melis markasıyla ilerlemek istediklerini söyleyen Haluk Önen, “Önümüz yurt içinde de yurt dışında da açık. Satışlarımızın yüzde 50’sini yurt dışına yapıyoruz. İngiltere’de çok iyiyiz, Almanya’da Türkler’in yoğun olduğu bölgelerde iyiyiz ama biz Almanlar’a da turşu yedirmek istiyoruz” dedi.

Yeni fabrikasına geçti
Haziran ayında İzmir Kemalpaşa’da devreye aldıkları yeni fabrikalarıyla üretim kapasitesini yıllık 55 milyon adet kavanoza ulaştırdıklarını anlatan Haluk Önen, “Hedefimiz yeni fabrikayla daha rekabetçi hale gelebilmek ve daha fazla üretim yapabilmek. Biz yılda yaklaşık 25 bin ton hammadde alıyoruz. 15 bin çiftçi ile çalışıyoruz. Kapasitemiz bu yıl 47 milyon kavanozdan 55 milyon kavanoza çıkacak. İhracatımız da yüzde 50’den yüzde 65’e yükselecek. 100 milyon lira da ciro hedefimiz var” diye konuştu.

İşçiler evini taşıdı
Euro Gıda, bin kişiye istihdam sağlıyor, 15 bin çiftçiden ürün alıyor. Yeni fabrika devreye girdikten sonra Ödemiş’te oturan çalışanların büyük bölümü Kemalpaşa’ya taşındı. Euro Gıda genelde Muğla, Afyon, Çanakkale, Bursa hattında ekim yaptırıyor. Önümüzdeki dönemde üretimi daha güneye kaydırma planları yapılıyor. 2012 yılında 72 milyon TL ciro yapan şirketin bu yılki hedefi 100 milyon TL. Fabrikanın yanına kömür santrali de kuran Euro Gıda, enerji ihtiyacını buradan sağlıyor.

Cirosunun yüzde 30’u soslardan geliyor
Ürünleri hakkında da bilgi veren Haluk Önen sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin ciddi bir tarım potansiyeli var. Bunu değerlendirmeye çalışıyoruz. Ürün portföyümüzde salatalık ve biber turşularımız, köz patlıcan, gümüş soğan, kırmızı lahana ve sarmısak turşularımız var. Salamura asma ve lahana yaprağı yapıyoruz. Közlenmiş biberimiz çok ilgi görüyor. Sosta çok iddialıyız. Zaten ciromuzun yüzde 30’u soslardan geliyor.”

Kaynak: Necla Dalan / Vatan


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri