Gemlik Zeytin Festivali’nde en iyi lezzetler belirlendi

26 Eylül 2017 Salı

3’üncü Uluslararası Gemlik Zeytin Festivali birçok etkinlik ve panellerle gerçekleşti. Festivalin ikinci gününde de özellikle “Zeytin Yarışması” büyük ilgi gördü. Yarışmada Okan Aras birinci, Adliye Kooperatifi ikinci ve Mustafa Korkmaz’da üçüncü oldu

gemlik-zeytin-festivalinde-en-iyi-lezzetler-belirlendi

3’üncü Uluslararası Zeytin Festivali pek çok etkinlikle ilçe halkına keyifli anlar yarattı. Festivalin ikinci günü Asım Kocabıyık Kültür Merkezi’nde bir dizi panelle başladı. Öğleden sonra da “Zeytinyağlı Yemek Yarışması” ve “Zeytin Yarışması” düzenlendi.

 

17 farklı zeytin ile yapılan yarışmada, üreticiler hasatlarını ve işledikleri zeytinleri görücüye çıkardı. Salamura ve tuzsuz zeytin çeşitleri, gurmelere zor anlar yaşattı. Nitekim titiz analizler sonrasında sonuca gidildi.

 

İsimsiz numuneler üzerinden yapılan puanlar sonucunda; birinciliği 150 yıldır zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan ve ailenin 4’üncü kuşak temsilcisi olan Okan Aras kazandı. İkinciliği Adliye Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi alırken, üçüncülük Mustafa Korkmaz’ın oldu.

 

Düşük tuz oranlı salamura zeytini ile birinci olan Okan Aras: “Atalarımın mirası olan Golivas markasına minik bir değer kattığım için gururluyum. Şimdi bayrağı 5’inci kuşak devir alıyor.” dedi. Aras ayrıca bu bayrak tesliminin de “Ölmez Ağaç: Zeytin”in ruhuna uygun olduğunu hatırlatarak: “Umarım, ömrümüz 6’ncı kuşağa olan devir teslimini de görür.” diye konuştu. 

Yarışmada dereceye giren üreticiler Gemlik Belediye Meclis Üyesi Ercan Barutçuoğlu tarafından tam, yarım ve çeyrek cumhuriyet altınları ile ödüllendirildi.

 


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri