“Gıda fiyatları yükselmeye devam edecek”

17 Ekim 2014 Cuma

FAO Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji, son dönemde yaşanan gelişmeler nedeniyle gıda fiyatlarında yaşanan dalgalanmanın devam edeceğini belirtti

gida-fiyatlari-yukselmeye-devam-edecek

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji, küresel ısınma, su kaynaklarının azalması ve Ebola krizinin yarattığı tedirginlik nedeniyle 2006 yılından bu yana yükselen gıda fiyatlarında yüksek ve dalgalı seyrin devam etmesini beklediğini söyledi. Dünya Gıda Günü nedeniyle katıldığı bir toplantıda Reuters‘ın sorularını yanıtlayan Shoji, “Ebola krizi nedeniyle dünya geneline baktığımızda görünüm endişe verici. Global düzeyde tarımsal üretimin ve piyasalara erişimin azalacağını düşünüyoruz.” dedi.
Küresel iklim değişikliğinin ve su kaynaklarının tahrip olmasının tarımsal üretimi azalttığını belirten Shoji, “İklim değişikliğini belki engelleyemeyiz ama etkilerini azaltmak için altyapı yatırımlarını artırmak gibi telafi edici bazı önlemler alabiliriz.” dedi.

Fiyatlar yükselmeye devam edecek
Dünya gıda fiyatlarının 2006 yılından sonra yükselişe geçtiğini söyleyen Shoji, “Bundan sonra fiyatların düşük olacağı bir dönem olmayacak, ancak dalgalanmalar olacak.” diye konuştu. FAO gıda fiyatları endeksi eylül ayında 191,5 ile Ağustos 2010’dan bu yana görülen en düşük seviyeye gerilemesine karşılık 2010 öncesi döneme kıyasla yüksek seviyede kalmaya devam ediyor. FAO’nun gıda fiyatları endeksi tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izliyor.

2014’te hububat üretimi azaldı
Son 13 yılın en kötü kuraklığını yaşayan Türkiye için de hububat üretimi tahminlerini düşüren FAO, temmuz ayında yayınladığı Gıda Görünümü Raporu’nda, 2014 yılı toplam hububat üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 10 azalarak 33,8 milyon tona gerileyeceğini öngördü. FAO raporunda, 2014 yılında buğday üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 11 düşüşle 19,8 milyon ton tahmin edildi. Hububat stoku ise bu yıl için 4,5 milyon ton, gelecek yıl için ise 3,8 milyon ton olarak öngörüldü.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri