Gıda sektöründe yeni ortaklık

25 Mart 2014 Salı

Nuh'un Ankara Makarnası ile Japon gıda devi Nisshin Foods ve Marubeni Corporation, Türkiye'nin en büyük makarna fabrikasını kurmak üzere ortak bir girişim kurma kararı aldı

gida-sektorunde-yeni-ortaklik

Nisshin Foods Türkiye'ye Ülker'le birlikte Makarneks markasıyla girmişti. Japon sanayi devi Marubeni Corporation da geçtiğimiz hafta Sabancı Holding'e bağlı Temsa ile ortak olma kararı almıştı. Rekabet Kurulu'nda yer alan duyuruya göre Nisshin Foods, Nuh’un Ankara Makarnası ve Marubeni Corporation arasında ortak girişim kurulması yönünde bir başvuru yapıldı.

Üç ortak Türkiye'nin en büyük makarna fabrikasını inşa edecek. Bu fabrikada klasik makarna yanında yurt dışına noddle ihracatı için erişte üretimine de ağırlık verilecek. Fabrkanın Ankara'da kurulması planlanıyor. Yeni kurulacak fabrikanın özellikle ihracata ağırlık vermesi hedefleniyor.

Nuh'un Ankara Makarnası'nın ortakları arasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da bulunuyor. Nuh'un Ankara Makarnası, temelleri 1950 yılına kadar giden bir firma. Ulus Rüzgarlı sokakta 6 tonluk bir kapasite ile başlayan üretim gelinen noktada Sincan'daki dev fabrikada ayda 16 bin ton makarnalık irmik üretimi ve 15 bin 600 ton makarna üretimi ile devam ediyor. Türkiye'nin en büyük, dünyanın da üçüncü büyüğü olan bu fabrikadaki üretim 35 farklı ülkeye ihraç ediliyor.

Japon gıda devi Nisshin Foods ise adını Ülker'le ortak yarattığı çabuk erişte markası Makarneks ile duyurdu. Ülker ile Nisshin Foods arasında 80 milyon liralık bir ortaklık kurulurken, ikili bir yılda 30 milyon paket makarna satmayı hedefliyor. Japon sanayi devi Marubeni Corporation ise 156 yıllık bir firma. 100 milyar doları aşan cirosu ile dikkat çeken firmanın 4 bin çalışanı bulunuyor.

Hürriyet gazetesinde yer alan 25 Mart 2014 tarihli haberden alıntı yapılmıştır.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri