Efe Rakı’dan su katılmadan içilecek rakı

23 Ocak 2013 Çarşamba

Meşe fıçılarda 5 yıl dinlendirilen Efe’nin yeni rakısı, viski benzeri bir şişede piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Fiyatı piyasadaki 70’lik rakının ortalama fiyatının yaklaşık 3 katı. Su katılmadan buzla içilecek bu Türk rakısı yılda 6 bin şişe üretilebilecek

efe-rakidan-su-katilmadan-icilecek-raki

Rakıyı çeşitlendirme, pazarı büyütme çabalarıyla birlikte bu kategoride son dönemde onlarca yeni ürün piyasaya sunuldu. Rakıdaki ‘inovasyonun’ son örneği ise bu alanın iddialı oyuncularından Efe’den geldi. Efe Rakı’nın pazara sürmeye hazırlandığı, 5 yıl meşe fıçılarda bekletilen yüzde 100 üzüm sumasından üretilen rakısı ‘Efe 5 Yıllık da bu yöndeki çabaların bir sonucu. Efe Rakı, her yıl üretiminin bir bölümünü bu rakı çeşidi için saklamış. 5 yıl sonra pazara yepyeni bir ürünle çıkıyor. Sarı renkli yeni ürün, viski şişesine benzeyen bir formda satışa çıkacak.

5 yıl meşe fıçıda kaldı
Efe, 2004’te ilk özel sektör rakısı Efe Rakı’yı piyasaya sundu. 2005’de meşe fıçılarda dinlendirilen Sarı Zeybek’i, 2006’da yüzde 47 alkole sahip Efe 3 Distile’yi, ardından organik kuru üzüm ve organik anasondan üretilen Efe Organik’i üreterek inovatif bakışını ortaya koydu. 2008’de ise rakı üstadı Aydın Boysan’ın Kara Efe içeren özel harmanı ile reçetesi değiştirilen Efe Rakı’yı Efe Klasik ismi ile rakı severlerin beğenisine sundu. Efe Alkollü İçecekler CEO’su Ekrem Demirtaş, Sarı Zeybek rakısı üretimine başladıklarında, 500 litrelik yeni Fransız meşe fıçılara noter huzurunda yıllandırma amacı ile dolum yapıldığını söyledi. 5 yıllık süre tamamlandığında, 5 yıllık rakı üretime hazır hale geldi.

Yılda sadece 6 bin şişe rafta
“Efe 5 Yıllık”, yüzde 100 üzüm alkolünün bakır imbiklerde anason tohumu ile damıtılması sonrasında meşe fıçılarda geçirdiği süre içerisinde kendine has rengini ve meşeden gelen aromaları aldı. Yıllandırma dolayısı ile gelecek 5 yıllık sürede, Efe her yıl en fazla 6 bin şişe olarak üretim yapabilecek. “Efe 5 Yıllık” rakının bir yemek içkisi olmasının yanı sıra, aperatif olarak da tercih edilebilmesini hedefliyor. Ürün önceden belirlenmiş satış noktalarında bulunabilecek, özel ambalajında satışa sunulacak ve perakende satış fiyatı 70’lik standart rakının yaklaşık 3 katı olacak.

Kaynak: Songül Hatısaru / Milliyet


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri