Koska’nın hedefi 100 mağaza

22 Nisan 2016 Cuma

Helvanın efsanevi markası Koska, 2000 yılında hızlandırdığı mağazalaşma hamlesiyle bugün yurt içinde 40, yurt dışında ise 8 mağazaya ulaştı. Mağazalarında 2 bin çeşit ürün sunduklarını belirten Koska Yönetim Kurulu Üyesi Adil Dindar, tarihi markanın geçmişini, mağazalaşma sürecini, ürün çeşitliliğini ve hedeflerini Marquette +’a anlattı

koskanin-hedefi-100-magaza

Röportaj: Murat Küçük

Adil Dindar ismi sektör için çok önemli. Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
1973 İstanbul doğumluyum. Bilgi Üniversitesi İngilizce İşletme mezunuyum. Evliyim ve bir kız, bir erkek 2 çocuk babasıyım. Koska Mahir Gıda Yönetim Kurulu Üyesi ve Üretim Sorumlusu olarak görevimi sürdürüyorum. Çok küçük yaşlarımdan itibaren helva ve şekerlemeyle iç içeyim. Hatta fabrikada büyüdüm diyebilirim.

Damakların vazgeçilmez lezzeti helvanın en önemli markası Koska’nın tarihini biraz anlatır mısınız?
Ailemizin helvacılık tarihi 1907 yılında Denizli’de başladı. Daha sonra Manisa Kula’da bu işe devam eden büyüklerimiz, orada işlerin daha fazla büyütülemeyeceğini anlamış ve 1931 yılında İstanbul’a gelmiş. Langa tarafında kurduğu küçük atölyede helva üretimini sürdüren dedem, bundan kısa bir süre sonra Beyazıt’ta, İstanbul Üniversitesi’nin karşısında bir dükkan açmış. Koska isminin hikayesi; helvamızın Koska Caddesi üzerindeki bu dükkanda meşhur olmasıyla başlamış. Marka Kanunu çıkana kadar bizim adımız Koska’daki helvacıydı. Kanundan sonra Koska Helvacısı adını aldık.

Şu anda 2 farklı Koska var. Farklar nelerdir?
1980’de babam ve amcamlar yollarını ayırarak aynı markayla, 2 farklı üretici olarak işe devam etti. Biz Mahir Gıda AŞ olarak Topkapı, Güneşli ve Adapazarı fabrikalarımızda ürettiğimiz ürünleri kendi perakende mağazalarımızda ve yurt içi ve yurt dışı bayilerimiz kanalıyla satıyoruz. Ama şu bir gerçek ki satışımızın yüzde 70’i perakende ağırlıklı...

2 bin çeşit ürün...

Son yıllarda ürün çeşitlendirme konusunda önemli adımlar attınız. Ürün çeşitleriniz arasında neler var?
Başta helva olmak üzere, tahin, pekmez ve reçel bizim en eski ürünlerimiz. Mağazalarımızda 2 bin çeşit ürün var. Bu çeşitlilik, zaman içerisinde müşterilerimizden gelen talep doğrultusunda oluştu. Müşterilerimiz lokum istedi, lokum üretimine başladık. 1994 yılında, ekonomik krizin etkilerini azaltmak adına krokan üreterek müşterilerimizin beğenisine sunduk. Bugün çikolatadan tutun da tatlıya kadar, her çeşitten şekerli ürün üretiyoruz. Özellikle yaz aylarında,  müşterilere daha farklı ürünler sunmamız gerekiyor. Ayrıca mağazalarımız çok büyük, bu çarkı döndürebilmek adına da ürün gamımızı genişletmek zorundayız.

Yeni bir ürünü piyasaya sunarken sizin için belirleyici kriterler nedir?
Yeni bir ürün için çalışırken piyasada olmayan bir şeyler sunmaya çalışıyoruz. Biz kurabiye üretimine başladığımızda piyasada hiç olmayan çeşitleri sunalım istedik. Bu düşünceyle hareket ederek; çörekotlu, susamlı-tahinli, zencefilli, üzümlü ve çay kurabiyesi çıkarmaya başladık. Bu ürünlerin formülleri ve tatları piyasadaki diğer ürünlerden oldukça farklı ve lezzetli…

Mağazalaşma süreciniz nasıl başladı?
2000 yılında, Radisson Blu Conference Airport Hotel’in altında bin metrekarelik bir dükkan kiraladık. Orada pasta satışına başladık. Ürün gamımızı da o mağazada çeşitlendirdik. Bizim tarihi kimliğimizi oluşturan ikisi Beyazıt’ta, biri Laleli’de 3 tane turistik mağazamız zaten vardı. Genel yayılmamız Radisson Blu’nun altında açtığımız mağazayla başladı. O mağazayı Ümraniye izledi ve bugün 40 mağazaya ulaştık. Ortalama her sene 2-3 mağaza açtık.

Yurt dışında 8 mağaza

Bildiğimiz kadarıyla yurt dışında da sevilen bir markasınız. Yurt dışı mağazalarınızı öğrenebilir miyiz?
Şu an Makedonya’da 3, Kosova’da 2, Dubai’de 1 ve Libya’da 3 mağazamız var. Mağaza sayımızı yurt içi ve yurt dışında paralel olarak artırma hedefindeyiz. Bunun için üretim hatlarımızı yeniledik, Ar-Ge bölümümüzde uzun ve doğal ürünler ürettik. Kısacası yurt dışında hem firmamızı hem Türkiye’yi temsil etmeye hazırız.

Mağazalarınızın neredeyse hepsi İstanbul’da... Anadolu’ya açılmayı düşünüyor musunuz?
Mağazalarımızın 37’si Avrupa Yakası’nda 2’si Anadolu Yakası’nda biri de Adapazarı’nda bulunuyor. 2016 itibarı ile Anadolu Yakası’nda yatırım yapmayı ve hızlı bir şekilde mağaza açmayı planlıyoruz. Müşterilerimiz bizden bunu istiyor. Ankara’dan bize ciddi talep var. Fakat bizim Ankara’ya gitmemiz için en az 2-3 mağaza birden açmamız gerekiyor. Bu mağazalar için oraya ufak bir de üretim tesisi kurabiliriz. Böylece Koska kalitesini her zaman her yerde koruyabiliriz.

Kaç kişiye istihdam sağlıyorsunuz?
Toplam 700’e yakın personelimiz var. Ürettiğimiz malın gereği çok fazla insan çalıştırmak zorundayız. Bunun içinde gıda mühendisi de var normal personel de var.

Önemli bir üretici olan Koska şimdi çok da büyük bir perakendeci konumunda. Hedefiniz kaç mağazaya ulaşmak?
Hedefimiz 100 mağazaya ulaşmak. İstanbul bizim için çok önemli, yaptığımız hesaplara göre İstanbul’un 35-  40 mağaza kapasitesi daha var. Bir büyük hedefimiz de yurt dışında büyük atılım yapmak. Yurt dışındaki mevcut mağazalarımıza ciddi ilgi var. Bu konuda daha büyük işler yapabilmek için önemli partnerler gerekiyor. Ancak böyle büyük bir zincir kurabiliriz.

Perakendecilik müşteriye yakınlaştırıyor

Üretici olmak ile perakendeci olmayı kıyasladığınızda ne gibi farklar görüyorsunuz? Kendinizi perakendeci olarak mı üretici olarak mı görüyorsunuz?
Biz her zaman üreticiyiz ve bununla gurur duyuyoruz. Bugün perakendecilikte başarılıysak bunda üretici olmamızın katkısı var. Biz istediğimiz malı üretiyoruz kendi mağazamızda satıyoruz. Üretim planlamasını perakende satışlarımıza göre yapıyoruz. Perakendenin en önemli farkı; müşteri sıcak temas halinde olmayı sağlıyor. Müşteriden gelen tepkileri erken öğrenip hemen çözüm geliştirmemizi sağlıyor. Üretici olunca sadece iyi üretme sorumluluğumuz varken şimdi hem iyi üretme hem de iyi sunma sorumluluğumuz var. Şunu da eklemek isterim ki, dünyada aynı çatı altında böylesine geniş bir ürün çeşitliliğini üretip satışa sunabilen ikinci bir firma yok.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri