Rusya, beyaz eti 14 milyon dolara taşıdı

03 Aralık 2014 Çarşamba

Rusya’nın ABD ve AB’ye koyduğu gıda ambargosu, Türkiye’nin tavuk ihracatını sıfırdan 14 milyon dolara taşıdı. Tavukçuların 2015 hedefi ise ihracatı 250 milyon dolara çıkarmak

rusya-beyaz-eti-14-milyon-dolara-tasidi

Rusya’nın ABD ve AB ülkeleri ile Norveç’ten gıda maddesi ithalatını ağustos ayından itibaren bir yıl süreyle yasaklamasının ardından Türkiye Rusya’ya 14 milyon dolarlık tavuk eti ve tavuk sakatatı ihraç etti. Rusya’nın ABD’ye verip sonradan yasakladığı 150 bin tonluk tavuk eti kotasının peşine düşen Türk tavukçuları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyaretinin ardından kota konusundaki beklentilerini artırdı. Rusya’ya ağustos ayından bu yana yapılan 14 milyon dolarlık ithalatın 7 milyon dolarlık kısmını tek başına yapan Keskinoğlu Tavukçuluk Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, ABD kotasının Türkiye verilmesi halinde 2015 yılında Türk kanatlı sektörünün Rusya’ya ihracatının 200-250 milyon dolara çıkacağını söyledi. Keskinoğlu, “Kota konusunda Rus makamlarının vereceği kararı bekliyoruz. Putin’in ziyareti sonrasında kota için olumlu bir karar çıkabilir.” dedi.

1 milyar dolarlık ithalat
Rusya’nın yılda 1 milyar doların üzerinde tavuk ithal ettiğini kaydeden Keskinoğlu, şunları söyledi:
“Rusya’nın tavuk eti ithalatında en büyük payı ABD ve AB alıyordu. 6 aydır bu ülkelerden kanatlı eti almıyor. Rusya alternatif pazarlara yöneldi. Bunlardan biri de Türkiye. Türkiye’ye gelerek tesisleri incelediler ve 12 tesise onay verdiler. Onaydan sonra geçen 6 aylık sürede Türkiye Rusya’ya 14 milyon dolarlık kanatlı eti ihraç etti. Geçen sene aynı dönemde bu ihracat sıfırdı. Bu 14 milyon dolarlık ihracatın yarısını, 7 milyon dolarlık kısmını firma olarak biz yaptık.”

Irak’tan sonra ikinci pazar Rusya olacak
ABD kotasının Türkiye’ye verilmesinden sonra Türk kanatlı sektörü için Rusya’nın Irak’tan sonra ikinci büyük pazar haline geleceğini kaydeden Keskinoğlu, “Rusya’ya tavuk eti ve tavuk ürünü olarak kıyma, göğüs eti, but ihraç ediyoruz. Oradaki firmalar ne talep ediyorsa o ürün gönderiliyor. Bizim firma olarak gönderdiğimiz ürünlerin yüzde 65’i et.” dedi.

İç pazarda fiyat artmayacak
Toplam tavuk üretiminin 2013’te 1,8 milyon ton olduğunu, 2014’te yüzde 6 artışla 1,9 milyon tona yükseleceğini ifade eden Keskinoğlu, şu bilgileri verdi: “Sektör her yıl yüzde 6 ile yüzde 10 arasında büyüyor. Büyümenin en büyük itici gücü Türkiye’deki genç nüfusun artışı. Rusya’ya ihracat artarsa Türkiye’deki fiyatlar artmaz, korkmayın. Kapasite artışı ile hem Türkiye’nin iç pazarı, hem de ihracata giden ürün karşılanır.”

 

Fehim Genç'in 03.12.2014 tarihinde Milliyet.com.tr'de yayınlanan haberinden alınmıştır.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri