Güllüoğlu, Çin’e baklava tattıracak

09 Ocak 2012 Pazartesi

ABD, Avrupa ve Arap ülkelerindeki şubeleriyle, global marka olma yolunda önemli atan Baklavacı Güllüoğlu, yeni ülkelerde fizibilite çalışmalarını sürdürüyor. 2015 yılı sonunda Amerika’da 50, Avrupa’nın önemli başkentlerinde 15, Arap ülkelerinde ise 10 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Genel Müdür Fatih Güllü, “Uzun vadede Çin’e bile Güllüoğlu olarak baklavayı tattırmayı hedefliyoruz” diyor

gulluoglu-cine-baklava-tattiracak

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Sektörde 140 yılı geride bırakan Güllüoğlu’nu son dönemlerde özellikle yurt dışında açtığı şubelerle takip ediyoruz. Bütün bu çalışmalar için şimdiye kadar yaptığınız yatırım miktarı nedir? Toplam kaç ülkede, kaç şubeye ulaştınız?
Baklavacı Güllüoğlu olarak dünyaya baklava yedirmeyi kendimize hedef ve amaç edindik. Bu doğrultuda, şu an yurt dışında 7 şubemiz bulunuyor. ABD’de Manhattan, Brooklyn, Astoria ve Los Angeles’ın yanı sıra Hollanda’da Amsterdam, Libya’da Trablus’ta ve Kuveyt’te şubelerimiz bulunuyor. Yurt dışı için her yıl çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Sadece ABD yatırımımız 3 milyon doları buldu. Libya ve Kuveyt şubemiz için toplamda 600 bin dolar yatırım yaptık. Avrupa için önemli bir adım olan Hollanda Amsterdam şubemizin yatırımı ise yaklaşık 500 bin euro.

Şimdiye kadar Türkiye’de de büyük yatırımlar yaptınız. Bugün kaç şubeyle hizmet veriyorsunuz?
Türkiye genelinde toplam 18 noktada hizmet veriyoruz. Yurt içinde İstanbul’da Kâğıthane, Mısır Çarşısı, Beyazıt, Ümraniye,  Mecidiyeköy, Fulya, Kadıköy, Üsküdar, Otogar, Hasanpaşa, Sultanbeyli, Pendik’te; Bursa’da Heykel ve Nilüfer’de, Gebze, İzmit’te Merkez ve Fuar’da bulunan şubelerimize bu yıl Malatya’yı ekledik. Malatya, Anadolu’nun önemli merkezlerinden biri… Uzun süredir burada Güllüoğlu markasına yakışacak en uygun yerin arayışındaydık. Ekim ayında açtığımız şubemiz ile 140’ıncı yılımızda, Güllüoğlu lezzetini Malatyalılarla buluşturduk. Baklava&Cafe konseptinde açtığımız Malatya şubemiz için 450 bin TL yatırım yaptık. Burada baklava başta olmak üzere Güllüoğlu’nun bütün tatlılarının yanı sıra özel Maraş Dondurması’nı da Malatyalılarla buluşturduk. 19’uncu şubemizi de en kısa zamanda Ankara’da açacağız. 

Sektörün en büyük baklava okulu

Kâğıthane’de bulunan baklava üretim tesisiniz, “dünyanın en büyük tesisi” unvanını taşıyor. Üretim kapasiteniz nedir?
Yatırımlarımızın önceliğinde ‘insan’ var. Kâğıthane merkezimizde baklava ustası yetiştirilmesi yönünde çalışmalar yapıyoruz. Bugün dünyanın en büyük baklava üretim tesislerine sahibiz. Üretimin çok büyük bölümü insan emeğine ve ustalığına dayanıyor. Çünkü baklava bir ustalık işidir. Biz de bu ustalık ve zanaatın en önemli temsilcileriyiz. Türkiye’nin baklava ustalarını yetiştiren Güllüoğlu, aynı zamanda sektörün de en büyük baklava okuludur. Bugün Türkiye’nin bütün baklava ustaları ya dedelerimizin, ya babamın ya da bizzat benim yetiştirdiğim ustalar ya da bizim yetiştirdiklerimizin yetiştirdikleridir. Kâğıthane’deki merkezimizde, günde 5 ton baklava ve 2 ton lokum üretebilme kapasitesine sahibiz.

Bildiğim kadarıyla lojistiğinizi de kendiniz sağlıyorsunuz?
Lojistiği kendimiz sağlıyoruz. Dükkânlarımızın soğuk hava depolarına yatırımlar yaptık. Bunu soğuk zinciri koruma anlamında yapıyoruz. Bize ait 15 aracımız bulunuyor. Bu araçların 4’ü dipfrizli. Ürünleri yurt dışına gemi ve tır ile gönderiyoruz. Amerika’da 1 adet soğuk aracımız bulunuyor. Hollanda’da da soğuk hava bölümü olan araç yaptırdık. Amerika’da 750 metre küplük bir soğuk hava deposunu New York Astoria’da kurduk.

Ürün çeşitleriniz neler? Baklava ve benzerlerinin yanı sıra, farklı ürünlere de yönelme planlarınız var mı?
Öncelikli olarak baklava üretimi yapıyoruz. Baklava çeşitleri olarak fıstıklı, cevizli, kaymaklı, özel, meyveli, kuru, havuç dilimli, şekersiz olmak üzere 9 çeşidimiz bulunuyor. Ayrıca Sütlü Nuriye, dürüm, şöbiyet, saray sarması, fıstık ve badem ezmeleri; tel, burma ve kaymaklı ekmekli kadayıfı gibi tatlı çeşitlerimizde var. Su böreği, poğaça, açma, lokum ve simit de ürünlerimiz arasındadır. Günlük ürünlerimizin dışında mutfaklarda her daim bulunması gereken, dondurulmuş ürünlerimiz de mevcut. Bunların arasında donmuş milföy hamurları ve pişirilmiş hazır, kutular içerisinde baklavalar da bulunuyor.

Urfa’da 35 ton kapasiteli süt işleme tesisi

Geçtiğimiz yıl, Şanlıurfa’da kendi peynir, süt ve yağınızı üretmek için bir tesis açarak, bölgedeki hayvancılığı canlandırmayı hedeflediğinizi açıklamıştınız. Bu yatırımla ilgili ne gibi gelişmeler kaydedildi?
Baklavanın ve diğer ürünlerin imalatında kullandığımız Urfa sadeyağı, beyaz peynir, kaşar, yoğurt ve süt için Şanlıurfa’da Güllüoğlu Süt Entegre İşletme Tesisleri şirketini kurduk. Bu ürünlerin üretimi için günlük 35 ton kapasiteli bir tesis kuracağız. Proje için çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca proje ile bölgede hayvancılığı canlandırmayı amaçlıyoruz. Yörede hayvancılık iyice geliştikten sonra oradan ayrılacağız. Bölgeye, yaklaşık 3 milyon euro’yu bulacak yatırım yapıyoruz. Bu yatırımla 3 bin baş koyun alacağız ve yıllık 2 milyon dolarlık ihracatımızı yüzde 100 artırmayı hedefliyoruz. Türkiye ve sektör için önemli bir girişim olduğunu düşünüyorum. Tabii bölge için de istihdam imkânı sunmuş olacağız.

Sektöre kazandırdığınız yeniliklerden de bahseder misiniz?
Güllüoğlu olarak, üretimde süreçleri kısaltan ve kaliteyi artıran makinelere yatırım yaparak, teknolojinin gücünden faydalandık. Bu anlamda fıstık-ceviz serpme makinesi, baklava kesme makinesi, su böreği hattı ve baklava hamurunu fitil yapma, yumak kesme, yassılama, pazı açma, büyütme ve tekleme yapmada kullandığımız vargel makinesinin baklavaya uygulanmasını ilk bizim geliştirdiğimiz ve bu sektöre kazandırdığımız yenilikler olarak sayabiliriz. Bugün bu cihazlar yapılan işi yüzde 25-30 oranında hızlandırdı. Zaman kaybını büyük ölçüde azaltarak, standardizasyonu sağladık.

Yurt içinde franchise ile büyüme stratejisi uygulamıyorsunuz. Bunun nedeni nedir? Peki, bu durum yurt dışında açılan mağazalarda da mı geçerli?
Türkiye’nin farklı noktalarından çok sayıda franchise başvurusu alıyoruz. Ama yurt içinde franchise ile büyüme stratejisi uygulamıyor, kendi şube yatırımlarımızı yapıyoruz. Bunun nedeni, Güllüoğlu ismi aile firması olduğu için yetki sadece bizde değil, diğer Güllü ailesi üyelerinde de olması. Fakat yurt dışı için kendi geliştirdiğimiz franchising modeli ile büyüme ve gelişmeyi sürdürüyoruz. Yurt dışında New York’taki Brooklyn ve Manhattan şubeleri kendi işletmelerimiz. Diğer beş şubemiz ise franchise yatırımı.

2011’de yüzde 15’lik artış

Güllüoğlu’nun 2011 yılı ihracat ve ciro hedefleri neler?
2010 yılında yaklaşık 2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik ve toplamda 26 milyon 217 bin TL’lik ciroya ulaştık. 2011 yılının ilk altı ayında ise 606 bin dolarlık ihracat yaptık. Bu, kendi sektörümüzde çok ciddi bir rakam… 2011’de yaptığımız yurt dışı yatırımlarımız ile bu rakamı ilerleyen yıllarda daha da yukarıya çıkaracağız. 2011 yılı için de yüzde 15’lik bir artış ile kapamayı hedefliyoruz. İhracat konusundan şimdiye kadar devlet teşviki almadık. Bu sene bazı düzenlemeler sonunda bu teşvikten yararlanmak için Turqualty sürecini başlattık ve bu sürecin tamamlanması ile de yurt dışında çok daha hızlı yatırımlar gerçekleştireceğiz.

Geleceğe dönük planlarınız arasında neler var?
En büyük hedefimiz, global bir marka olmak. Şu anda ABD, Avrupa ve Arap ülkelerindeki şubelerimiz ile öncelikli amacımızı gerçekleştirdik. Ama tabii ki bu kadarla kalmayacağız. Yeni ülkeler, yeni şehirlerde çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Uzun vadede fizibilite çalışmalarımızın da süreceği Çin’e bile Güllüoğlu olarak baklavayı tattırmayı hedefliyoruz. 2015 yılı sonunda Amerika’da 50 şubeye, Avrupa’nın önemli başkentlerinde toplamda 15 şubeye ulaşacağız. Arap ülkelerinde ise 10 şube hedefliyoruz. Şimdiye kadar yurt dışı şubelerimiz için 5 milyon dolar yatırım gerçekleştirdik. Bunlar istikrarlı ve en temkinli yol aldığımızda gerçekleşen rakamlar, biz bunlardan çok daha iyi rakamlara ulaşacağımızı şimdiden öngörüyoruz. Urfa’da yatırımı devam eden süt ve yağ üretim tesisi bizim için önemli. Bu bölgede yer alan dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan otların bulunduğu meralarda koyun ve keçi yetiştirip, elde ettiğimiz süt ile Güllüoğlu baklavasına özel bir koku ve tat veren Urfa Sadeyağı üreteceğiz. Şu anda Kâğıthane Üretim Tesisimiz ve şubelerimiz dâhil olmak üzere yaklaşık 350 kişilik ekip ile hizmet veriyoruz. İlerleyen yıllarda bu sayıyı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri