Japon gıda devlerinin İstanbul çıkarması

27 Mart 2015 Cuma

Japonya’nın önemli gıda firmalarının katılımıyla gerçekleşen “JETRO Gıda Etkinliği İstanbul 2015” sonrasında önemli ticari anlaşmaların yapılması bekleniyor

japon-gida-devlerinin-istanbul-cikarmasi

Japonya’nın büyük gıda firmaları “JETRO Gıda Etkinliği İstanbul 2015”de Türkiye'nin önde gelen ithalatçı firmaları, restoranları ve Japon mutfağı ile yakından ilgilenenlerle bir araya gelme şansı yakaladı. Mövenpick Hotel Levent’te gerçekleştirilen etkinliğe; fermente edilmiş pirinç şarabı, Japon çayı, işlenmiş sebze ürünleri, organik yeşil çay, suşi yapımında kullanılan çeşitli malzemeler, farklı baharatlar, sirke, çeşitli unlar, soslar ve şekerlemeler gibi ürünlerini tanıtmak amacıyla Ajinomoto, Gassan Shuzo, Gekkeikan Sake ve Kaneka gibi Japonya'nın önde gelen gıda firmaları katıldı.

Yoğun ilgi çok sevindirici
Japon Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) İstanbul Ofisi Genel Müdürü Yasuyuki İSHİGA, söz konusu etkinliğin iki ülke arasında uzun yıllara dayanan dostluğun ve son yıllarda artan ticari ilişkilerin devamı niteliğinde olduğunun altını çizerek; “Etkinlik çok verimli geçti ve gördüğümüz yoğun ilgiden çok memnun kaldık. JETRO olarak, Türkiye'de bütün Japon firmalarına, gerek belirli sürelerde ofis desteği, gerek yatırımlar gerekse hukuki alanda destek veriyoruz. Son yıllarda Japon firmaların Türkiye'ye ilgisi artıyor, hali hazırda Türkiye'de 160 adet Japon şirketi faaliyet gösteriyor. Gerçekleştirdiğimiz bu tür etkinlikler, Türkiye yatırımlarında öncelikle ortaklık şeklinde ilerlemeyi tercih eden Japon kuruluşları için olası işbirliklerinin ön adımlarını oluşturuyor.” diye konuştu.

Yatırım 4,5 kat artarak, 493 milyon dolar oldu
Ishiga; Japon firmalarının öncelikli olarak gıda, finans ve otomotiv sektörleri için Türkiye’de yatırım hedeflediklerini belirterek, “JETRO olarak tüm sektörlere yönelik hareket ediyoruz. 2013 yılında Japonya'dan Türkiye’ye toplam 493 milyon dolar doğrudan yatırım geldi, bu tutar bir önceki yıla göre 4,5 kat artışa işaret ediyor. Bu çok sevindirici ve geleceğe yönelik büyük umut veren bir durum.” dedi.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri