Oba Makarna, ihracatta büyüyor

10 Temmuz 2013 Çarşamba

Oba Makarna Sanayi ve Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü, ABD’den Uzak Doğu’ya, Afrika’dan Orta Doğu’ya 70’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi

oba-makarna-ihracatta-buyuyor

Oba, Oba Gold, İpek ve Has markaları ile 20 farklı paketin yanı sıra dökme makarna üretimi de gerçekleştirdiklerini belirten Oba Makarna Sanayi ve Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü, ABD’den Uzak Doğu’ya, Afrika’da Orta Doğu’ya 70’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.

2011 yılında 70 milyon dolarlık, 2012 yılında ise 90 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Özgüçlü, “Dünya pazarında İtalya, İspanya, Fransa gibi dünyanın en büyük üreticileri ile rekabet ediyoruz. Anadolu’nun en büyük 500 şirketi arasında ihracatını en fazla artıran 5 şirket kategorisinde birincilik ödülü aldık. Türkiye makarna ihracatının yüzde 25’ini tek başına gerçekleştiriyoruz. Oba Makarna olarak 340 çalışanımız ile daha büyük ihracat rakamlarına imza atmayı düşünüyoruz. Bu yıl ihracat hedefimiz 135 milyon dolar. Yılın ilk yarısı göstergelerimize baktığımızda bu hedefe rahatlıkla ulaşabileceğimizi görüyoruz” şeklinde konuştu. 

Firmalarının Gaziantep’te 1966 yılında kurulduğunu hatırlatan Özgüçlü, Gaziantep 4’üncü Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 110 bin metrekare açık, 50 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterdiklerini kaydetti. Yıllık 240 bin ton üretim kapasitesine sahip olduklarının altını çizen Özgüçlü, “Oba Makarna satış ve üretim kapasitesi olarak Türkiye birinciliğini elinde bulundururken, aynı zamanda üretim kapasitesi ile dünyada da ikinci sırada bulunuyor. İç piyasa da yüzde 6 pazar payına sahibiz” açıklamasını yaptı.

Son yıllarda önem arz eden ‘Helal Belgesi’ni aldıklarının da altını çizen Özgüçlü, ürünlerinde TSE-ISO-9000/TSE-ISO-EN-22000 kalite sistemini uyguladıklarını anlattı. Yakın bir zamanda buğday kırma kapasitelerini de 400 tonluk artışla bin 500 tona çıkaracaklarını ileten Özgüçlü, ihracattaki yakaladıkları büyümenin firmalarını yeni yatırımlara yönlendirdiğini söyledi. Bu nedenle limana yakın olan Mersin OSB’de yeni bir makarna ve irmik fabrikası açmak için çalışmalara başladıklarını belirten Özgüçlü, “Yakın bir zamanda da bu yatırımımızı faaliyete geçireceğiz. Oba Makarna yalnız makarna değil irmik ihracatında da önemli bir paya sahip. Ülkemizin irmik ihracatının yüzde 50’sini yine biz yapıyoruz. Yani her 2 kilogram irmiğin 1 kilogramını Oba Makarna ihraç etmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: KobidenGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri