Öznesil Piliç atılımda

26 Ağustos 2014 Salı

Beyaz et sektöründe 6 ana kalem ürünle faaliyet gösteren Öznesil Piliç, tesislerine yeni makine ve ekipmanlar katıp kesim sayısını artırarak gerek iç piyasada gerekse ihracatta önemli yükselişler yapmayı hedefliyor. Öznesil Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Erşan, tüm bu yükselişlerle birlikte ulusal bir firma olma yolunda hız kazanmış olacaklarını dile getiriyor

oznesil-pilic-atilimda

Onur KAYA

Öznesil Piliç’in üretim kapasitesi ve ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz?
Hava ve su soğutma ünitesine sahip olan kesimhanemiz 7 bin adet/saat kapasiteye sahip. Soğutma üniteleri sayesinde 9 gün raf ömrüne sahip olan piliç etleri aynı tesis içinde, müşteri talepleri doğrultusunda göğüs, kanat, but gibi gruplara ayrılarak hazırlanabiliyor. Üretimin son aşamasında ürün en iyi şekilde paketleniyor, taze ve şoklu olarak frigofrik araçlarıyla soğuk zincir bozulmadan bayilere ve satış noktalarına ulaştırılıyor. 6 ana kalem ürünümüz (bütün piliç, but, göğüs, kanat, sırt ve sakatat) bulunuyor. Bununla beraber modern ileri işlem ünitesinde farklı damak zevklerine hitap edecek birçok çeşit pişmiş ürün, sucuk, salam, sosis türleri ve döner çeşitleri de üretiliyor.

‘Helal Gıda’ ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? ‘Helal Gıda Sertifikası’na sahip misiniz?
Hayvan kesimini İslami usullere uygun olarak gerçekleştiriyoruz. GİMDES onaylı ‘Helal Gıda Sertifikası’na da sahibiz. Kesimimizin İslam fıkhına göre yapılması bizim için büyük önem arz ediyor. Bu sebeple de kesimlerin tamamı, kasaplar tarafından elle yapılıyor. Ayrıca sadece kesim değil, bütün üretimimizde gerek dini vecibeleri gerekse de temizlik ve hijyeni ön plana çıkararak üretim yapmayı amaçlıyoruz.

Sektör son 2 yılda yüzde 16 büyüdü

Beyaz et sektörünü değerlendirdiğinizde ortaya nasıl bir tablo çıkıyor? Türkiye sektörün neresinde?
Beyaz et sektörü son yıllarda yaşanan yem, hammadde fiyatlarındaki artışa ve beraberindeki pek çok zorluğa rağmen ülkemizin gözde bir endüstrisi olmayı başardı, son 2 yılda ortalama yüzde 16 civarında bir büyüme gösterdi. 2013 yılı toplam üretimi ise 1,8 milyon ton dolayında oldu. Ayrıca son 10 yılda kişi başına düşen beyaz et tüketimi de 2 kat artarak 10,6 kilogramdan 20,7 kilograma yükseldi. Bunun yanı sıra Türkiye’de beyaz et üretimi 1 milyon 900 bin ton civarında olup 1 milyon 800 bini piliç etidir. 2014 yılı sonunda ise bu rakamların 2 milyon tonun üzerine çıkmasını bekliyoruz.

Özellikle tavukların yetiştirilmesi ve sağlıklı et konusunda çok fazla soru işareti var. Öznesil bu sorulara nasıl cevap veriyor?
2004 yılından itibaren etlik piliç üretimimizin tamamını, anlaşmalı çiftçilerle beraber veterinerlerimiz kontrolünde, biogüvenlik kurallarına göre yetiştirilen ve içeriği tamamen Tarım Bakanlığı’ndan onaylı hammaddelerle hazırlanmış yemlerle üretiyoruz. Yumurtadan yeme kadar her aşamadaki ürünleri kendi tesislerimizde üretip müşterilerimize sağlıklı beyaz et sunuyoruz. Şirketimizin başarısının temel sebeplerinden biri de bu. Besin değeri açısından yüksek, maliyet açısından ise diğer hayvansal protein ürünlerine göre daha hesaplı olan kanatlı ürünler, protein ihtiyacını karşılama konusunda da büyük rol oynuyor.

Yılsonu ihracat hedefi 25 milyon dolar

İhracat ataklarınız ve çalışmalarınız konusunda bilgi verebilir misiniz?
2012 yılında 12 milyon dolar olan ihracat rakamlarımız, 2013 yılı itibarıyla 20 milyon dolara ulaştı. 2014 yılı sonu itibarıyla da 25 milyon dolara ulaşmayı hedefliyoruz. Ürün satışı yaptığımız ülkeler içerisinde de şuan Irak, İran, Çin ve Suriye bulunuyor.

Öznesil’in önümüzdeki süreçte hedefleri ve planlamaları neler? Nasıl bir büyüme yolu izleyeceksiniz?
Bölgeye piliç eti üretiminde hizmet eden en köklü firma olarak her geçen gün gücümüzü artırmayı ve bunun yanı sıra daha güçlü bir altyapıya sahip olmayı amaçlıyoruz. Altyapı çalışmalarımız için de yeni tesislerle ilgili yatırım çalışmalarımızı programlı bir şekilde devam ettirmeyi hedefliyoruz. Başarılarımızın ardında da ciddi ve disiplinli çalışmalarımız ile hazırladığımız fizibilite raporları yatıyor.. İşimizin ciddiyetinin bilincindeyiz. Yatırımlarımızı ve hedeflerimizi de bu doğrultuda hayata geçiriyoruz. İlerleyen zaman içerisindeki öncelikli hedefimizse tesislerimize yeni makine ve ekipmanlar katarak, kesim sayımızı 300 bine çıkartıp gerek iç piyasada gerekse ihracatta önemli yükselişler yapmak. Bu şekilde istihdamımızı da yüzde 15 artırarak bölge ekonomisine büyük bir katkı sağlayacağız. Bütün bu faaliyetlerimiz neticesinde ulusal bir firma olma yolundaki hedeflerimizi gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşmış olacağız.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri