Pınar Süt’e AB’ye ihracat izni

02 Nisan 2013 Salı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk firmalarının yarından itibaren AB ülkelerine süt ve süt ürünleri satabileceğini açıkladı. Pınar Süt, ihracat izni alan markalardan biri oldu

pinar-sute-abye-ihracat-izni

1998 yılından bu yana Avrupa’da faaliyet gösteren, 2012 yılında da Pınar Foods GmbH ile bir ilki gerçekleştirerek Avrupa Birliği ülkelerinde satışa sunulan ilk Türk süt markası olan Pınar Süt’ün AB standartlarında üretimi onaylandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M.Mehdi Eker, Avrupa Birliği'nin tüketici sağlığı ile ilgili genel müdürlüğünün Türkiye firmalarının AB ülkelerine  süt ve süt ürünleri satabilecek standartta olduğunu kabul ettiğini belirtti. İlgili mevzuat, yarın (3 Nisan) yürürlüğe girecek ve ilk etapta aralarında Pınar Süt’ün de olduğu 6 firma süt ve süt ürünleri ihracatına başlayacak.

Bu gelişmenin Türkiye süt sektörü için çok önemli bir adım olduğunu belirten Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, “Sektörümüzün tüm paydaşlarıyla beraber AB ülkelerine ihracat izni alabilmek için uzun süredir çalışıyoruz. Pınar Süt olarak Avrupa Birliği ülkelerinin ihracat için önemli bir pazar olduğunu düşünüyor; Türkiye’yi gıda sektöründe bölgesel üretim üssü yapmak amacıyla çalışıyoruz. Diğer yandan yakın coğrafyamızda Türk markalarına olan ilgi ve güvendeki artış da yeni fırsatlar sunuyor” dedi.

Aktaş, “30 yıldır başta Orta Doğu ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri olmak üzere 40’tan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. 1998 yılından bu yana Avrupa pazarında varız. Başta Türklerin yoğunlukla yaşadığı ülkeler olmak üzere Pınar markalı süt ve süt mamullerini Almanya ve Hollanda da ürettirip AB ülkelerine satıyorduk. Şimdi de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın destekleriyle Avrupa’ya ihracat izni aldık. Artık Türkiye’den aldığımız hammadde ile ürettiğimiz süt peynir gibi ürünlerimizi AB ülkelerine satabileceğiz. Bu bizim için gurur verici bir olay. İhracat planlarımızı bu yeni duruma göre revize edeceğiz. Sektörümüzün ve Türkiye’nin önü açık. Bu durum hem süt ve süt ürünleri sektörünün büyümesine, hem de Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayacak” diye konuştu.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri