Ucuz baklava sağlığı tehdit ediyor

29 Haziran 2015 Pazartesi

Baklavanın, merdiven altı firmalarda nasıl ucuza üretildiğini Hacı Sayid Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Dinçerler anlattı

ucuz-baklava-sagligi-tehdit-ediyor

Baklava denince akla gelen ilk isimlerden olan Hacı Sayid Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Dinçerler, baklava yapımında kullanılan malzemelerin önemine vurgu yaptı.  Kaliteli baklavanın kilosu 40-50 liraya satılırken, markasız, merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde üretilen baklavanın ise 10 liraya dahi bulunabildiğini; bu ürünlerin ise halkın sağlığını önemli ölçüde tehdit ettiğini belirtti.

Baklavada yer fıstığı ve bezelye hilesi
Tüketiciye en kaliteli ürünü sunmayı ilke edinen Burhan Dinçerler,  ucuza imal edilen baklava ile Hacı Sayid’in 40 şubesinde satılan baklavası arasında fark olduğunu söylüyor. Görüntü itibariyle baklavaya benzeyen, sadece tadı ile anlaşılabilecek ve merdiven altı firmalarda üretilen baklavalarda Antep fıstığı yerine bezelye; ceviz yerine ise yer fıstığı kullanılıyor.

Antep fıstığının kilosunun 90, cevizin 40 lira olduğunu belirten Dinçerler, “Hacı Sayid olarak biz kilosu 30 TL olan özel Urfa tereyağı kullanıyoruz; nebati yağın kilosu ise 3 lira. Çuvalı 170 TL olan özel baklava unu kullanırken, isimsiz firmalar çuvalı 50 lira olan ekmeklik un kullanıyorlar. İnsan sağlığını bozan merdiven altı firmalar baklavada mısır nişastası kullanıyor; Hacı Sayid ve diğer büyük markalar ise buğday nişastası ile üretim yapıyor.” dedi.

“Fazlası mide kaynatır”
13 bin metrekarelik imalathanesiyle Türkiye’nin en büyük baklava imalathanesine sahip Burhan Dinçerler, usta ellerde yapılmayan baklavanın sağlığı tehdit ettiğini vurgularken “Baklavayı ıslatmak için kullanılan mısır şurubu ve şerbet harmanlanınca baklavada şekerlenmeyi de önlüyor. Fakat yanlış harmanlanması ve mısır şurubunun fazla kullanılması boğaz ve midede kaynama yapar.” diye konuştu.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri