Ülker Migros'u satın alacak mı?

28 Mart 2013 Perşembe

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, “Bizim alanımız belli, bu alanda büyüyoruz. Migros veya Carrefoursa gündemimizde değil” dedi

ulker-migrosu-satin-alacak-mi

Yıldız Holding'in 2012 yılı rakamlarının ve 2013 hedeflerinin kamuoyu ile paylaşıldığı toplantıda konuşan Ülker, Yıldız Holding'in 2012 yılında 350 milyon liranın üzerinde yatırım yaptığını ve yeni yatırımlarla birlikte çalışan sayısına 6 bin yeni üye eklendiğini söyledi. Böylece toplam çalışan sayısının 36 bini bulduğunu kaydeden Ülker, yurt dışı operasyonlardaki çalışan sayısının 7 bin 500’e ulaştığını, sadece Japonya'daki çalışan sayısının bini aştığını ifade etti.

Yeni mezunlara iş olanağı sağlama konusunda da hassas davrandıklarını vurgulayan Ülker, “Geçtiğimiz yıl işe alınanların bin 350’si üniversiteden yeni mezun olanlardı. Gençler bizim için mühim. Genç çalışanların fikirlerinin üst yönetime taşınmasını önemsiyoruz. Bu nedenle Genç Platform adı altında bir çalışma başlattık. Bu platformla hem çalışanlar arasındaki işbirliğini artırıyoruz hem de tüketici profilimizin önemli bölümünü oluşturan 'Y' kuşağının fikir ve önerilerini alıyoruz. Bu platformların bir benzerini de kadın çalışanlarımız için başlattık” dedi.

Şok Market satın alma yapabilir
Toplantı sonrasında soruları yanıtlayan Ali Ülker, Şok Marketlerin bu yıl içinde 500'e yakın şube açmayı planlağını söyleyerek, “Bu organik büyümeyle de olabilir. Bazı devralma ve satın almalar yoluyla da olabilir. Şok'un, geçtiğimiz yıllarda bir kaç yerel indirim marketiyle de görüşmeleri oldu ve bazılarını da satın aldı. Orta ölçekli de küçük ölçekli zincir marketleri de satın almamız mümkün. Bizim alanımız belli, bu alanda büyüyoruz. Migros veya CarrefourSA gündemimizde değil” dedi.

Ülker'in büyük bir hammadde tedarikçi olduğu için üretim yapan şirketleri satın alma veya bu alanda faaliyet gösterme gibi bir planlamanın olup olmadığı sorusu üzerine Ülker, şöyle cevap verdi: “Herkes işinde ihtisaslaşmalı. Üretim çok kolay değil. Tarım üretimi çok zor bir konu. Orada ihtisaslaşma gerekiyor. Bu konuda faaliyet gösteren ufak teşebbüslerimiz var. Bunlar üretim çiftlikleri şeklinde. Ama büyük bir tarım üreticisi olur muyuz? Bu stratejik hedeflerimiz içerisinde yer almamaktadır.”

“Halka arzla ilgili yakın takvimimizde herhangi bir düşüncemiz yok”
2007 yılında Godiva'nın alınmasıyla beraber Yıldız Holding'in global anlamda daha geniş bir perspektifte oynayabileceklerinin farkına vardıklarını belirten Ali Ülker, ülker markalı pazarlar için ABD'nin birincil pazar olmadığını yakın coğrafyada imkanları ve fırsatları değerlendirdiklerini söyledi.

2013 yılında grubun iştiraklerinin halka arzına ilişkin olarak Ülker, “Halka arzla ilgili önümüzde fırsatlar oldukça şirketlerimizin yapısı da elverdikçe devam edebilir. Ama bununla ilgili yakın takvimde herhangi bir düşüncemiz yok” dedi.

Kaynak: Zaman


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri