Vodafone ve Danone’den bir ilk

27 Ağustos 2014 Çarşamba

Vodafone Türkiye, Danone Hayat İçecek için özel olarak geliştirdiği “Akıllı Dolap Takip Sistemi” ile Türkiye pazarında bir ‘İlk’e imza attı. Danone Hayat İçecek’in ilk etapta bindolabına uygulanan bu sistem sayesinde yıllık ortalama yüzde 25 oranında olan dolap kayıplarının önüne geçildi

vodafone-ve-danoneden-bir-ilk

Türkiye’de işletmelerin dijital dönüşümüne liderlik etmeyi hedefleyen Vodafone, ambalajlı su sektörünün en köklü firmalarından Danone Hayat İçecek ile birlikte Türkiye’de ilk kez uygulanan “Akıllı Dolap Takip Sistemi”ni hayata geçirdi. “Bağlantılı dolap” konseptine dayanan Sistem, Danone Hayat İçecek’in Türkiye geneline yayılan soğuk dolaplarının anlık olarak uzaktan görüntülenmesini ve yönetilmesini sağlıyor. Vodafone İş Ortağım çatısı altında gerçekleştirilen makinelerarası iletişim (M2M) teknolojisi çözümü, Danone Hayat İçecek’in ilk etapta bin adet dolabına uygulandı. Soğuk dolapların lokasyon, kapının açılıp kapanması, batarya, sıcaklık seviyesi, stok seviyesi gibi her türlü verinin anlık olarak uzaktan takip edilmesini sağlayan Vodafone’un M2M teknolojisi sayesinde, arıza tespiti, ürün kalitesi ve stok yönetimi gibi alanlarda önemli avantajlar sağlanıyor. Vodafone’un geliştirdiği bu sistem, yakın zamanda Danone Hayat İçecek’in 7 bin adet dolabına uygulanacak.

Bu konsept ‘Yarına Hazır’
Akıllı Dolap Takip Sistemi tanıtım toplantısında konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, bu sistemi Danone Hayat İçecek firmasının ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak geliştirdiklerini ve ambalajlı su sektöründe bir ‘ilk’e imza attıklarını söyledi. Aksoy, şunları söyledi, “Vodafone İş Ortağım çatısı altında, özellikle M2M alanında işletmelere önemli oranda rekabet avantajı sunan çözümler geliştiriyoruz. Müşterilerimizin ihtiyacı, en önemli önceliğimizi oluşturuyor. 30 yıldır ambalajlı su sektöründe bir inovasyon lideri olarak tanınan Danone Hayat İçecek de, soğuk dolaplarını sahada bulundurmak istediği noktalara gönderiyor ancak dolapların ortalama \%25’i kaybediliyordu. Bu nedenle gereksiz yere fazladan alım yapılıyor ve saha operasyonlarında aksama yaşıyordu. Dolap kayıplarını önlemek amacıyla geliştirdiğimiz Vodafone Akıllı Dolap Takip Sistemi ile firmanın kayıp oranını sıfırlarken, iş süreçlerini de kolaylaştırdık ve operasyonel verimlilik sağladık. Projemiz aynı zamanda, Vodafone Grubu’nun hayata geçirdiği ‘Ready Business’ (Yarına Hazırım) konseptinin ilk somut projesi olarak hayata geçirdiğimiz Yarına Hazırım Platformu kapsamında gerçekleştirdiğimiz ilk işbirliği olma özelliğine de sahip. Bu projeyle, müşterilerine en kaliteli servisi sunmayı ilke edinen Danone Hayat İçecek’in kendi sektöründe çok özel bir yeniliğe imza atmasına ve yine bir ilk yaratmasına katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Türkiye ekonomisine yılda 250 milyon TL’lik katkı
Günümüzde soğuk dolapların, hızlı tüketim ürünleri sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin bütçesinde önemli bir kalemi oluşturduğuna dikkat çeken Aksoy, “Ancak, soğuk dolaplarını birden fazla lokasyonda ve çok yüksek adette bulunduran şirketler, bu dolapların takibini yapamıyor. Ayrıca kayıp oranı da yüksek olduğundan soğuk dolaplarda yatırım getirisi çok düşük oluyor. Vodafone Akıllı Dolap Takip Sistemi ile soğuk dolap üreticisi ve kullanıcısı olan firmalara ‘bağlantılı dolap’ konseptini sunuyoruz. Dolap kayıplarını sıfırlarken, arıza süresini kısaltıyor, ürün kalitesini artırıyor ve stokların etkin dağılımına yardımcı oluyoruz. Bugün Türkiye pazarındaki toplam soğuk dolap sayısı 2 milyonu buluyor. Akıllı Dolap Takip Sistemi, pazarın tamamına entegre edildiğinde, yıllık 250 milyon TL’lik tasarruf mümkün olacak. M2M alanında 20 yıllık global tecrübeye sahip olan Vodafone Grubu, “Machina Research’ün verilerine göre, günümüzde M2M’de dünya lideri. Biz de Vodafone Türkiye olarak, M2M’in sunduğu verimlilik artışıyla ülkemizde yaşam kalitesinin yükselmesine öncülük ediyoruz. Sürekli değişen iş dünyasında süreçlerini iyileştirmek ve kaynaklarını daha verimli kullanmak isteyen işletmelere yenilikçi M2M çözümleri sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Danone Hayat İçecek Genel Müdür Yardımcısı Ercan Öz ise proje hakkında şunları söyledi, “Ambalajlı su sektöründe Türkiye’nin inovasyonda lider firması Danone Hayat İçecek olarak her gün ortalama 3 milyon şişe suyu tüketicimize ulaştırıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında Hayat Su dolaplarımız bulunuyor. Böylesine geniş bir coğrafyaya yayılmış bu kadar çok sayıda dolabın kontrolü ve takibi çok zor oluyordu. Kayıp dolap sorunumuza çözüm aradığımız süreçte Vodafone İş Ortağım programıyla ve Vodafone’un dünya çapında lider M2M teknolojileriyle tanıştık ve bizim ihtiyaçlarımız doğrultusunda özel olarak geliştirilen Vodafone Akıllı Dolap Takip Sistemi sayesinde, kayıp dolap sorunumuzu büyük ölçüde çözüme kavuştururken, iş süreçlerimizde de önemli kolaylıklar sağladık.”

Vodafone uzmanlarının işbirliğiyle hayata geçirilen sistemle ilk etapta bin adet dolabı uzaktan izleyebildiklerini söyleyen Öz, “Operasyonel verimliliğimizi yüzde 25 artırdık. Bu sistem yakın zamanda Hayat Su’nun toplam 7.000 adet dolabına uygulanacak. Bu sayede artık Hayat Su dolaplarına ilişkin lokasyon, kullanım sıklığı, dolap içi sıcaklık bilgisi ve dolabın enerji tüketimi gibi verileri uzaktan takip ederek sağlıklı bir operasyon açısından gerekli adımları zamanında atabileceğiz. Akıllı Dolap Takip Sistemi ile Danone’un hem Türkiye hem de global operasyonları genelinde bir ilk’e imza atmanın gururunu yaşıyoruz. İşletmelerin artık dijital geleceğe hazırlanmasının kaçınılmaz olduğu bir dönemde Vodafone çözümüyle Hayat Su’yu yarına hazırladığımıza inanıyor, Vodafone ile işbirliğimizin daha uzun yıllar sürmesini diliyoruz” diye konuştu.

Etkin takiple yüksek maliyet avantajı
Vodafone, İş Ortağım programı çatısı altında sunduğu M2M çözümleriyle, işletmelere operasyonel verimlilik sağlayan çözümler geliştiriyor. Vodafone İş Ortağım M2M Çözümleri kapsamında “Uzaktan Bakım ve Kontrol Çözümleri” kategorisinde sunulan Akıllı Dolap Takip Sistemi uygulanırken, önce firmanın gereksinimleri belirleniyor, ardından uygun çözüm ortaklarıyla birlikte çözümün tasarımı ve demosu gerçekleştiriliyor. Son aşamada, projeye özel oluşturulan ekiple uygulama hayata geçiriliyor. Vodafone Türkiye, uygulama sonrası için operasyonel süreçleri iyileştirme ve veri merkezi hizmetleri de sunuyor. Vodafone Akıllı Dolap Takip Sistemi, soğuk dolap kullanıcıları ve üreticilerine ürün ve makinelerini etkin bir biçimde takip ederek operasyonel verimlilik sağlama imkânı veriyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri