Yenilenen Şölen, 800 milyon TL ciroya ulaşacak

18 Aralık 2014 Perşembe

25’inci yılında tüketicisinin karşısına yeni logosuyla çıkan Şölen, geçtiğimiz yıl 644 milyon TL olan cirosunu bu yıl 800 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor. Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesislerinde kısmi olarak üretime başladıklarını, Gaziantep’teki 4 fabrikayı da yeni tesise taşıyacaklarını anlatan Şölen CEO’su Elif Çoban, 280 milyon TL’lik yatırımla tamamlanacak fabrikanın dünyanın çikolata alanındaki en iyilerden biri olacağını söyledi

yenilenen-solen-800-milyon-tl-ciroya-ulasacak

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Geçtiğimiz aylarda yeni logonuzla tüketicinizin karşısına çıktınız. Tepkiler nasıldı, nasıl geri dönüşler aldınız?
Şölen’in bu sene 25’inci yılını kutluyoruz. Çok genç olarak gördüğümüz firmamızda başarılara ulaştıkça işimize olan tutkumuz ve marka yaratmaktaki heyecanımız daha da artıyor. Markalaşma alanındaki çalışmalarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz. Sürekli değişim ve gelişim stratejimizin bir parçası olarak bizi daha iyi anlatan yeni bir tasarımla logomuzu değiştirmeye karar verdik. Logomuz daha çok yeni ve satış noktalarındaki ürünlerin üzerindeki logo değişimi de yavaş yavaş tamamlanıyor. Şimdiye kadar iş ortaklarımız, nihai tüketicilerimiz dâhil herkesten çok olumlu tepkiler aldık.

2013 yılını 644 milyon TL ciro ile kapattınız. Bu yıl ne kadarlık bir büyüme ve ciroya ulaşmayı hedefliyorsunuz?
Şölen kurulduğu günden bu yana çift haneli büyümesini sürdürdü. Cirodaki 2014 yılı hedefimiz 800 milyon TL.

TİM verilerine göre Türkiye’nin en fazla çikolata ve çikolatalı ürün ihracatı yapan firması sizsiniz. Kaç ürün çeşidini, kaç ülkeye ihraç ediyorsunuz? Rakamlar ne durumda?
TİM’in hazırladığı ‘2013 Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması’ listesinde geçtiğimiz seneye göre 6 basamak atlayarak 80’inci sırada yer aldık. Ayrıca Türkiye Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar kategorisinde ihracatta ‘sektör lideri’ olduk. Şölen olarak 200’ün üzerinde ürün çeşidimizle 100’e yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. 2013 yılında ihracatta 200 milyon dolar çıtasını geçtik.

Rekabetin yoğun olduğu bir pazarda faaliyet gösteriyorsunuz. Nasıl öne çıkıyor, bununla ilgili neler yapıyorsunuz?
Her yıl gamımıza yeni ürünler katarak ürün çeşitliliğimizi artırmak için çalışıyoruz. Çalışmalarımız da en ön planda tuttuğumuz konu ise yenilikçilik unsuru oldu. Bu nedenle kurulduğumuz ilk günden itibaren ‘ilklerin’ markası olma vizyonu ile çalışıyoruz. Ar-Ge’ye sürekli yatırım yaptık, böylece pazara sunduğumuz farklı ürünlerle büyümemize hız kesmeden devam etme şansı yakaladık. Tüketici tercihleri ve satın alma alışkanlıkları üzerine düzenli olarak araştırmalar yapıyoruz. Dünyadaki trendleri de değerlendirerek sürekli olarak yeni ürünleri tüketicilerle buluşturuyoruz. Üretim tesislerimizde de ihtiyaca yönelik yenilikler yapıyoruz. Yeni ürün ve hat yenileme yatırımlarının yanı sıra iş süreçlerini daha etkin hale getirebilmek için teknoloji ve bilgi sistemleri yatırımlarımız da devam ediyor.

2012 yılında Gaziantep’te temelini attığınız fabrikanız ne durumda? Bu fabrika için ne kadarlık bir yatırım yapıldı?
Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesis yatırımımıza 2012 yılında 85 bin metrekarelik alanda başlamıştık ve şu an kısmi olarak üretime başladık. Gaziantep’teki 4 fabrikamızı da yeni tesisimize taşıyacağız. Bu tesis için yaptığımız yatırım 280 milyon TL’yi bulacak. Fabrikamız dünyanın çikolata alanında en iddialı tesisleri arasında yer alacak.

Sizce yerli perakende markalarını nasıl bir gelecek bekliyor? Üretici cephesinden perakende zincirlerine tavsiye ve önerileriniz neler?
Her iş kolunda olduğu gibi perakendecilikte de kalıcı olabilmenin temel gereksinimini, farklılık yaratabilmek ve yenilikçi olabilmek olarak görüyoruz.  Yerli perakende zincirlerinin, fiyat yerine yenilikçilik ile rekabet etmesi tüketicilere daha kaliteli, daha farklı ürünler sunmaları ve büyümeleri için önemli. 

Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığınız yeni yatırımlarınız var mı? Gelecek hedefleriniz neler?
Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde 2012 yılında başladığımız ve 280 milyon TL yatırım yaptığımız tesisimizin yanı sıra bünyemize kattığımız yeni hatlarla ürün gamımızı sürekli geliştirmeye, portföyümüze yeni ürünler eklemeye devam ediyoruz. Örnek vermek gerekirse büyük bir ivme yakaladığımız Biscolata ailesini yeni çeşitlerle büyütüyoruz, Biscolata Veni en yeni Biscolata çeşidimiz. Yakın zamanda diğer ürünlerimiz kadar ses getirecek ilk lokum barımız olan Wapps’ı lanse ettik.  İkramlık ürünlerde Lokkum’dan sonra premium şeker olan Mojee ürünümüzü tüketicilerimizin beğenisine sunduk. Yurt dışındaki çalışmalarımızı yönetmek üzere faaliyete geçirdiğimiz Uluslararası İş Birimimiz’in yapısında da yeniliklerimiz var. Var olduğumuz ülkelerde derinlemesine büyümek için 30 ülkede pazarlama aktiviteleri yapıyor ve satış ofisleri kuruyoruz. Şu an Bölge Satış Yönetimi alanında Azerbaycan, BAE, Suudi Arabistan, Ürdün, Cezayir, Romanya, Kanada’da bulunan bölgesel satış ofislerinden bu ofislere bağlı bulunan 21 ülkenin satış operasyonları sahadaki bölge yönetimleriyle yürütülüyor.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri