Yıldız Holding'den tarihinin en yüksek yatırımı geliyor

14 Ocak 2016 Perşembe

Yıldız Holding, global büyüme planları kapsamında önümüzdeki üç yıl boyunca atıştırmalık alanında pound bazında her yıl yüzde 17 büyümeyi planlıyor

yildiz-holdingden-tarihinin-en-yuksek-yatirimi-geliyor

Yıldız Holding İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Karakaş, hedeflerinin satın alma sonrası dünya üçüncüsü konumuna yükselen holdingi dünyada ikinciliğe; bulundukları coğrafya ve gelişmekte olan ülkeler arasında ise birinciliğe oturtmak olduğunu söyledi. Bunun için güçlü bir yatırım sürecine gireceklerini belirten Karakaş, “2016 -2017 yılları bizim için çok büyük sabit sermaye yatırımı yılları olacak. Özellikle atıştırmalık alanındaki işimizi önümüzdeki üç yıl içinde her yıl pound bazında yüzde 17 büyütmek istiyoruz. Bunun için kapasitemize yatırım yapmamız lazım.” dedi ve ekledi: “2016-2017 yılları herhalde Ülker tarihinde, Yıldız Holding tarihinde en ağır sabit sermaye yatırımı ve en ağır istihdam yaratma yılları olacak. Atıştırmalık sektöründe hem Türkiye, hem İngiltere, hem de Amerika'da büyük kapasite yatırımları yapacağız.”


Yatırım öngörüsü 1.6 milyar liranın üzerinde
Karakaş, holdingin ne kadarlık yatırım yapacağını açıklamadı, ancak 2015 yılında gerçekleştirdikleri 1.6 milyar liralık yatırımın üzerinde bir tutar olacağını söyledi. Karakaş'ın verdiği bilgiye göre, holdingin 2015 yılındaki 1.6 milyar liralık yatırımının 600-700 milyon lirası Türkiye'deki sabit sermaye yatırımlarına yönelik oldu. United Biscuits'e yönelik olarak ise 100 milyon dolarlık yatırım yapıldı.
Global büyüme planları kapsamında  yakın zamanda Doğu Afrika'ya yönelik de yatırım planları olduğunu belirten Karakaş, “Suudi Arabistan, Romanya ve Mısır'daki United Biscuits ve Ülker operasyonlarını birleştirmeye başladık. Bu fabrikalara bakıldığında bazı hatların kapasiteleri dolu, bazılarının boş. Biraraya koyduğunuzda ise hat kapasiteleri çok güzel dengeleniyor... Çok daha kuvvetli ilerleyebilecek duruma geliyoruz.” dedi ve şöyle devam etti: “Batı Afrika'daki kuvvetli United Biscuits ve Ülker faaliyetlerini de birleştiriyoruz ve Doğu Afrika'ya Kenya, Uganda ve Tanzanya'ya yakın zamanda yeni bir yatırımla girmeyi planlıyoruz.”


Yıldız Holding'in atıştırmalık ve bisküvide geçen yılki 4.4 milyar dolarlık cirosunda 2016'da yüzde 15-17 büyüme öngördüklerini söyleyen Karakaş, önümüzdeki dönemde ortalamada yüzde 16 EBITDA marjı hedeflediklerini söyledi.


Şirket satma ve kategorilerden çıkma devri bitti
Toplantıda verilen bilgiye göre, mevcut durumda United Biscuits'in EBITDA marjı yüzde 17, Ülker'in ise yüzde 12-13 seviyesinde bulunuyor. Karakaş, Yıldız Holding'in önümüzdeki dönem stratejisi ile ilgili yaptığı değerlendirmede ise, mevcut portföylerini koruyacaklarını belirterek, “Yıldız Holding şu anda elinde bulunan tüm şirketlere yatırıma devam edecek. Şirket satmayı, bazı kategorilerden çıkmayı bıraktık.” dedi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri