Gıdada mide bulandıran teşhis

22 Ocak 2013 Salı

Uluslararası bir gıda araştırma şirketi tarafından Türkiye'de onlarca ürün üzerinde yapılan incelemeden çok çarpıcı sonuçlar çıktı. İnceleme yapılan binlerce farklı ürünün kimisinden boya ve domuz jelâtini çıkarken kimisinde ise tebeşir ve kiremit tozu gibi katkı maddeleri tespit edildi

gidada-mide-bulandiran-teshis

Piyasada, yeteri kadar denetimin olmayışından kaynaklı sebeplerden ötürü gıdalar üzerinde oynanan oyunlar son zamanlarda artık bir bir ortaya çıkmaya başlıyor. Önce etler üzerinde yapılan hilelerin ortaya çıkması ile gündeme gelen gıda skandalları çorap söküğü gibi süt ve süt ürünlerinde, salam, sosis ve sucuklarda, yağlarda, çikolatalarda, şekerleme ve bisküvilerde bir bir deşifre oluyor.

Bu tarz haberlerin ardı ardına yayınlanması soframıza gelen gıdaların ne tarz ortamlarda üretildiği ve ne gibi karışımlar ile üretilip satışa sunulduğu ile ilgili vatandaşın aklına çok ciddi tereddütleri getirirken, tüketicilerinde sektöre olan güvenini kaybetmesine neden oluyor.

Ürünlerde boya ve domuz jelatini
Söz konusu firmalara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı ilgili kurumlar tarafından yüklü miktarlarda para cezaları kesilmesine ve ticaretten men etme gibi çok ağır yaptırımlar uygulanmasına rağmen gıdalar üzerinde oynanan oyunların sonu gelmeyecek gibi görünüyor.

Çünkü dünya çapında 100'e yakın ülkede kalite ve güvenlik hizmetleri sunan uluslararası bir şirketin Türkiye'de birçok gıda ürünü üzerinde yaptığı araştırmadan mide bulandıran sonuçlar çıktı. Söz konusu araştırmada inceleme yapılan ürünler et ve süt ürünleri, yağlar, ballar, içecekler, baharatlar ve diğer gıdalar şeklinde gruplandırılarak selüloz aranması, boya aranması, soya aranması, domuz DNA'sı tespiti ve histolojik muayene gibi onlarca farklı analiz ve tespit yöntemlerinden geçirildi.

Ortaya çıkan sonuçlar ise gözü dönmüş işletme sahiplerinin daha fazla para kazanmak uğruna halkın sağlığını nasıl hiçe saydıklarını ortaya koydu. İnceleme yapılan binlerce farklı ürünün kimisinden boya ve domuz jelâtini çıkarken kimisinde ise tebeşir ve kiremit tozu gibi insanın aklının almayacağı katkı maddeleri tespit edildi.

Tereyağına patates, baharata kiremit tozu
Okuyanların gıda ürünlerine konulan katkı maddelerini öğrendikten sonra yediği tüm ürünleri sorgulamasına sebep olacak araştırmada en çarpıcı olan ise baharatlara inşaat malzemesi olarak bilinen kiremitin tozunun konulması olarak gözükürken, tereyağına patates konulması ve küflenmiş peynirlerin eritilerek krem peynir şeklinde tekrardan piyasaya sürülmesi ise gıda simsarlarının işi hangi noktalara taşıdığını gözler önüne seriyor.

Aynı araştırma kapsamında incelenen süt ve süt ürünlerinin içinden yoğurdun kıvam alabilmesi ve su tutabilmesi için bebek bezlerinde kullanılan jel katılırken, süt tozuna ise tebeşir ve kemik tozu katılması okuyanlara 'pes' dedirtti.

Kaynak: MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri