Gıdada taksitsiz kaos

11 Şubat 2014 Salı

Kredi kartlarına getirilen taksit sınırlandırması gıdayı da vurdu. İşini kartı üzerinden taksitle yürüten üretici-toptancı ve bayi piyasayı kilitledi. Siparişler kesildi, üretim sekteye uğradı

gidada-taksitsiz-kaos

1 Şubat'tan itibaren kredi kartlarına getirilen taksit sınırlandırması gıda sektöründe faaliyet gösteren üretici-toptancı ve bayi ağını da vurdu. Toptancıya ödemelerini açık hesap ya da çek yerine son 4 yıldır kredi kartına taksitli olarak yapan bayiler, bu imkânın ortadan kaldırılmasıyla sıkıntıya düştü. Toptancıya verdikleri siparişleri bıçak gibi kesen bayiler perakende noktalara da mal dağıtamaz hale geldi.

Sıkıntı yaşanıyor

Taksit yasağı gıda üretimini de etkiledi. Hammadde ya da yarı mamulu de kredi kartıyla taksitli alan üreticiler, finansal düzenlerinin bozulmasıyla sıkıntıya girdi. Çorlu'da üretim yapan Aymar Yağ'ın Yönetim Kurulu Başkanı Beşir Özyurt, gıda piyasasında toptancı bayiler ve üreticilerin zor durumda olduğunu söyledi.

Kredi imkanı vardı

Hayat adeta durdu. Bu toplumsal bir mesele" diyen Özyurt, şöyle konuştu: "Uygulama toptancı ve sanayici tarafında kaosa yol açtı. Bizim Türkiye'de 136 bayimiz var. Siparişler kesildi. Ayrıca üretici olarak biz de hammaddeyi taksitle alıyorduk. Bu da sıkıntıya girdi. Bankalar şirketlere kredi kartı vererek, 2 ay öteleme ve 6 taksitle kredi imkânı yaratıyordu. Hepimiz için bu bir kaynaktı." Özyurt, bazı milletvekilleri aracılığıyla konuyu bakanlığa iletmeye çalıştıklarını, BDDK'dan yanıt beklediklerini ifade etti.

Senet geri döndü

Tüketicilerin aşırı borçlanmalarını önlemek ve tasarrufu teşvik etmek için 1 Şubat'tan itibaren kredi kartına getirilen taksit sınırlamasının ardından beyaz eşya, cep telefonu ve bilgisayar gibi birçok üründe 24 aya varan senetli satışlar başladı. Beyaz eşya mağazaları 9'u kredi kartına 3'ü senet olmak üzere 12 ay taksitle satış yaparken, bazı mağazalar 24 aya varan senetli satışlarında aylık yüzde 7 gecikmeye ulaşan faizi uyguluyor. Tüketiciler Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Satıcılar, ürün bedellerini, izin verilen 9 taksitini kredi kartıyla tahsil ediyor, kalan miktar içinse borç senedi imzalatıyorlar" diye konuştu.

Sabah


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri