Giyilebilir Teknoloji her alanda verimliliği olumlu yönde etkiliyor

24 Ağustos 2015 Pazartesi

Dünyada lojistik, perakende, sağlık ve kargo sektörleri için inovatif çözümler sunan Giyilebilir Teknolojiler, firmalara maliyet tasarrufu sağlarken, bu teknolojileri kullanan çalışanlara zamanı çok iyi kullanma ve verimliliklerini artırma imkânı veriyor

giyilebilir-teknoloji-her-alanda-verimliligi-olumlu-yonde-etkiliyor

Son yıllarda dünyada özellikle kargo ve lojistik firmalarının depolarında Giyilebilir Teknolojilerin sıklıkla kullanıldığına tanık oluyoruz. Bu teknolojiler lojistik, ulaşım, perakende, sağlık ve dağıtım kanalındaki iş süreçlerini tümüyle ve olumlu yönde değiştiriyor. Bu sayede çalışanlar, işlerini yaparken onlara zaman kaybettiren gereksiz detaylarla ilgilenmek zorunda kalmıyor. Giyilebilir teknolojiler hareket halindeki personelin daha az zamanda, eskiye oranla daha verimli iş yapmasına katkı sağlıyor. Türkiye’de ise, henüz çok yaygın olmamakla birlikte, firmalar giyilebilir teknolojilerin verimlilik artışı ve maliyet tasarrufu sağladığını gördükçe bu çözümlere yönelmeye başladıkları belirtiliyor.

 

İş güvenliğine de katkısı büyük
Giyilebilir Teknolojiler ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Honeywell Sensing and Productivity Solutions Türkiye Ülke Müdürü Murat Kafkas, giyilebilir çözümlerin çalışanların hareket kabiliyetlerini artırdığı gibi, kaynakların da daha etkin kullanımına izin verdiğine dikkat çekti. Murat Kafkas, “Lojistik sektöründe performansın temelini oluşturan veri yönetimi için de Giyilebilir Çözümlerin kullanımı önemli faydalar sağlıyor. Verinin doğru ve hızlı bir biçimde toplanması, dağıtımı, müşteri ile paylaşımı firmaları rakiplerine karşı daha üstün hale getiriyor. Bu faydalara ek olarak giyilebilir teknolojiler çalışanlara işlerini yaparken hareket kabiliyeti kazandırıyor. Depoda ürün kutularını yerine yerleştiren bir işçi, eline adeta bir eldiven gibi giydiği bu yenilikçi cihazlarla hem ürünün yerini tespit edebiliyor ve envantere işleyebiliyor, hem de iki elin rahatça kullanarak yerleştirmeyi kolayca yapabiliyor. Çalışanların sadece işine odaklanması olası kazaları da önlüyor. Giyilebilir teknolojilerin kullanımının giderek artması iş güvenliği konusunda önemli bir iyileşme sağlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.” diye konuştu.


Yılda yaklaşık 875 bin dolar tasarruf ediliyor
Günümüzde lojistik firmaları, dağıtım merkezleri ve perakende sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin esnek, ihtiyaca göre genişleyebilir uygulamalara sahip, verimliliği artıran, kullanımı kolay ve diğer cihazlarla birlikte çalışabilen teknolojik çözümler aradıklarını söyleyen Murat Kafkas, “Özellikle lojistik sektörünün belkemiğini oluşturan toplama, paketleme ve sevkiyat gibi temel işlemler için tasarlanmış Honeywell Giyilebilir Çözümler ile depo ve antrepolarda hatasız, etkin ve verimli çalışılabiliyor. Honeywell olarak Kuzey Amerika, Latin Amerika, EMEA ve Asya Pasifik ülkelerinde yaptırdığımız bir araştırma, iş akışında yapılan iyileştirmeler sayesinde günde teknisyen başına en az 30 dakika tasarruf sağlanabileceğini ortaya koyuyor. Bu da yılda yaklaşık 875 bin ABD doları tasarruf anlamına geliyor.” dedi.


Uzun vardiyalar boyunca kesintisiz kullanım imkânı
Giyilebilir Teknolojilerin ergonomi, hafiflik, sağlamlık ve kullanım kolaylığı gibi avantajlar sunduğuna dikkat çeken Murat Kafkas şunları söyledi: “Geleneksel giyilebilir çözümlerden farklı olarak kullanım kolaylığı sunan bu çözümler, çalışanlar arasında kolayca paylaşılabiliyor, böylece iş süreçleri aksamadan devam edebiliyor. Örneğin cihazlar, uzun vardiyalar sonunda kullanımdan oluşan terden veya nemden etkilenmiyor. Bu cihazlar teri veya nemi içine çekmiyor. Böylelikle cihazın vardiya değişimlerinde kolayca ve hijyenik olarak paylaşımı mümkün oluyor.”

Kullanım sırasında ellerin serbest kalmasının yarattığı rahatlık ile daha fazla işin daha kısa sürede yapılabildiğine vurgu yapan Murat Kafkas, “Çalışanların hızları ve verimlilikleri artarken, şirketlerin toplam operasyonel maliyetleri azalıyor, müşteri memnuniyetleri artıyor. Çözüm yelpazemizde kola takılan dokunmatik ekranlı veya ses yönlendirmeli giyilebilir bilgisayarlardan; kola, bileğe veya parmağa takılabilen barkod okuyuculara kadar farklı ihtiyaçlar için tasarlanmış giyilebilir cihazlar yer alıyor.” dedi.


KOBİ’ler için büyük ihtiyaç
Rekabetin, ölçek farkı gözetmeden büyük küçük her şirketin baş etmek zorunda olduğu bir pazar koşulu olduğuna dikkat çeken Murat Kafkas sözlerini şöyle noktaladı: “KOBİ’ler de, büyük holdingler de kendi pazarlarında onlara rekabet avantajı yaratacak teknolojik çözümlere yöneliyorlar. Çünkü günümüzde şirketler ancak, katma değer yaratan, iş süreçlerini iyileştiren, verimliliği artıran, çarpan etkisi yüksek teknolojiler kullandıklarında rekabet üstünlüğü elde edebiliyorlar. Honeywell giyilebilir cihaz ve çözümleri performanslarını artırmak, operasyonlarını ve müşteri hizmet kalitesini iyileştirmek isteyen perakende, sağlık, ulaşım ve lojistik şirketleri ile dağıtım merkezleri için ideal çözümler arasında yer alıyor.” diye konuştu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri