Global gıda israfına karşı

15 Ağustos 2016 Pazartesi

Dünya kaynaklarının verimli kullanımına odaklanan Arçelik A.Ş.’ninglobal markası Grundig, dünyaca ünlü şef MassimoBottura tarafından kurulan Food for Soul Organizasyonu’nun İtalya dışındaki uluslararası ilk projesi Refettorio Gastromotiva’nın ortaklarından birisi oldu

global-gida-israfina-karsi

Dünya kaynaklarının verimli kullanımına büyük önem veren Arçelik A.Ş.’nin üst segment markası Grundig, gıda israfını global ölçekte azaltacak projelere öncülük ediyor.Araştırmalara göre her yıl, yenebilir durumda olan ortalama 1,3 milyar ton gıda çöpe gidiyor. ‘Respect Fo rFood - Gıda’ya Saygı’ felsefesini benimseyen Grundig, sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekiyor. Enerji verimliliğinde dünyada öncü ürünlere sahip olan Grundig,gıdaların daha uzun süre taze kalmasını sağlayan yenilikçi teknolojiler tasarlıyor.

 

Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefMassimoBottura'nın kar amacı gütmeyen organizasyonu ‘FoodforSoul ile Grundig’i bir araya getiren proje, global gıda israfına yönelik farkındalık yaratmayı hedefliyor ve mutfakta israfın nasıl önleneceği konusunda toplumu bilinçlendiriyor.

 

İtalya dışındaki uluslararası ilk Food for Soul projesi olan ‘RefettorioGastromotiva’, Ağustos ayında Rio de Janeiro'da düzenlenen olimpiyatlar sırasında faaliyetlerine başladı. Grundig'in sponsorluğu ile hayata geçen ‘Refettorio Gastromotiva’, Rio 2016 Olimpiyat Komitesi’nin Sürdürülebilir Gıda İnsiyatifi’nin bir parçası oldu. ‘Refettorio Gastromotiva’da mutfak gıdaların ömrünü uzatan en yüksek kalitede yenilikçi Grundig ürünleri ile donatıldı.

Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, "Global bir sorun olan gıda israfına karşı çözümün bir parçası olmak için adım atıyoruz. Bu benzersiz projede yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Grundig ve FoodforSoul arasındaki sinerji, daha az israf ve daha fazla ihtiyaç sahibini doyurma konusunda gıdaya duyulan saygı üzerine kurulmuş durumda" dedi.

MassimoBottura ve önde gelen diğer uluslararası şeflerin mutfağa geçeceği proje, David Hertz tarafından kurulan ve sosyal güvencesi olmayan insanların hayatını dönüştürmeyi amaçlayan Brezilyalı Gastromotivakuruluşuyla birlikte hayata geçiyor.

Şefler, Rio’daihtiyaç fazlası yiyeceklerle lezzetli ve besleyici yemekler pişirecek. Dünya çapındaki 205 farklı ülkeden gelen 10.500 atlet, spor etkinlikleri sırasında 14 milyon öğün tüketecek; bu da birkaç ton kullanılabilir gıdanınartacağı anlamına geliyor.RefettorioGastromotiva, 12 tondan fazla gıda ile ihtiyaç sahipleri için toplamda 19.000 öğün (günde 120 öğün) çıkaracak.

Mutfak, Rio de Janeiro Belediyesi tarafından tahsis edilen, Rua da Lapa 108'de bulunan bir alan üzerine inşa edildi. Sanatçı VikMuniz, tasarımcı Campana Kardeşler ve aydınlatma tasarımcısı ManecoQuinderégibi ödül sahibi Brezilyalı kreatörler, hem iç mekanı hem de mobilyaları hiçbir maddi karşılık beklemeden tasarlıyor ve Metro Architecture da bina projesini yönetiyor. Uluslararası alanda tanınan bu profesyoneller, Grundig ve diğer ortaklarla birlikte, sosyal ve finansal açıdan güvencesi olmayan kişilere kaynak sağlamayı amaçlıyor.

Ayrıca "RefettorioGastromotiva", hem bedeni hem de ruhu beslemeye yönelik olarak,gıdalar ve sosyal projeler için bir merkez.Aileler, aşçılar ve okul yöneticileri için beslenme ve sağlıklı yemeye yönelik çalıştaylarınyanı sıra yiyeceklerin verimli kullanımına ilişkin çalıştaylarda düzenleniyor.

 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri