GPD başkanlığına yeniden Nihat Özdemir seçildi

20 Şubat 2015 Cuma

GPD Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden Nihat Özdemir seçilirken, Başkan Yardımcılıklarına Galip Aykaç, Mehmet T. Nane, Özgür Tort ve Şenay Küçük Tanşu getirildi. GPD yeni Yönetim Kurulu 2 yıl süreyle görev yapacak

gpd-baskanligina-yeniden-nihat-ozdemir-secildi

Gıda Perakendecileri Derneği’nin (GPD) 2015 yılı olağan Genel Kurulu geçtiğimiz günlerde yapıldı. Yönetim Kurulu üyelerinin seçildiği Genel Kurul sonrasında yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında, Başkanlığa yeniden Nihat Özdemir seçilirken, Başkan Yardımcılıklarına Galip Aykaç (BİM), Mehmet T. Nane (CarrefourSA), Özgür Tort (Migros) ve Şenay Küçük Tanşu (Tchibo) getirildi.

Yönetim Kurulu’nda Aslan Saranga (Dominos), Birol Altınkılıç (Kahve Dünyası), Bülent Mertyürek (Şaypa), Dilek Başarır (McDonalds), Günhan Pikdöken (TurkentYUM), Hacı Beğendik (Beğendik), Haluk Alpay (Obase), İlhan Erkan (TAB), John Sytmen (Dream), Kaan Ünver (Metro), Merter Özay (Özay Hukuk), Murat Keklik (Detay), Mustafa Altındağ (ŞOK), Mustafa Songör (Uyum), Nazlan Ertan (TescoKipa) ve Sıtkı Erben (Adese) yer aldı.

Yeni yönetim 2 yıl süreyle görev yapacak
Genel Kurul toplantısında 2014 yılını değerlendiren Nihat Özdemir: “2014 yılı organize gıda perakendeciliği açısından cirolarımızın yüzde 9-10, çalışan sayımızın yüzde 18 ve mağaza sayılarımızın da yüzde 15 oranında artış gösterdiği bir yıl oldu” dedi. GPD’nin temsil ettiği organize gıda perakendeciliği sektörü yurt çapında 24 bin satış noktası ve 245 bin çalışanıyla, 40 milyar dolar ciroyu oluşturuyor.

2015 yılı öngörüsü zor bir yıl olacağından yana
Özdemir, 2014 yılında toplamda bin 820 kişinin katılımıyla gerçekleşen 134 toplantıda ağırlıklı olarak Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı ve Hal Kayıt Sistemi gibi yasal düzenlemeler ile Ortak Gelişim Kongresi – Tüketici Odaklı Tedarikçi ve Perakendeci Verimliliği konularının ele alındığını belirterek: “2015 yılı, geneli itibarıyla perakende sektörü açısından kolay bir yıl olmayacak. Özellikle tasarrufların artmasına yönelik tedbirler gıdayı olmasa da gıda dışı perakendeciliği önemli ölçüde etkileyecek. GPD olarak ayrıntıda sayabileceğimiz daha pek çok konuda sürdürdüğümüz çalışmaların yanı sıra hepimiz için hayati nitelikte olan Yeni Nesil Kayıt Edici Cihazlar bazında doğrudan Maliye Bakanlığı nezdinde çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda bugüne kadar sürdürdüğümüz çalışmalar 2015 yılında hızlanacak ve Ankara’yı ikna etmek için tekrar ziyaretleri yoğunlaştıracağız. Amacımız 2016 yılına girerken sektörün en az zarar göreceği düzenlemelerin yapılmasını sağlamak. 2015 yılında yeni çalışmalara da imza atmaya hazırlanıyoruz. Üyelerimizden aldığımız destek ve katkılarla emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Özdemir sözlerine 2015 yılı hedeflerini açıklayarak devam etti: “Bu çalışmalar içinde en önemli etkinliğimiz yine Ortak Gelişim Kongremiz olacak. İlk Kongremizde konuşmacılar tarafından dile getirilmiş olan 43 ortak çalışma alanında projeler geliştirirken Ekim 2015’te düzenleyeceğimiz Kongremizin geçen yıldan daha da başarılı olmasına özen göstereceğiz. Bu konuda özel olarak çalışan komitemiz şimdiden önerilerini yapmış bulunuyor. Önemli miktarda zaman ayırdığımız ve dernek üyelerimizin talepleri doğrultusunda şekillendirdiğimiz Eğitim-İstihdam alanındaki çalışmalarımız,  Avrupa Birliği’nden kabul görerek hibe kazanan Eğitim Projemizde somutlaştı.  2016 yılı ortasında sonuçlandıracağımız bu projenin yanısıra İSMEK projemizin sonuçlarından bu yıl Nisan sonu itibarıyla, üye firmalar olarak somut biçimde faydalanmaya başlayacağız.”

“Derneğimiz açısından özel bir öneme sahip olan Gıda Servis Zincirlerimizin AVM’lerle başlattığı çalışmaların sürmesine ve sonuç alınmasına titizlikle eğiliyoruz. Gıda Servis Zincirlerimizle ilgili konuların  gündemimizde daha da fazla yer almasını hedefliyoruz” diye konuşan Özdemir, sözlerine şöyle devam etti, “Mevzuat çalışmalarımız bu dönem ağırlıkla ikincil mevzuata odaklanacak: uzun süredir gündemimizin birinci maddesinde yer alan “Perakende Yasası”nın artık yönetmelikleri üzerinde çalışmaya başlıyoruz ve takipçisi olacağız. e-ticaret yasası da yönetmelikleri üzerinde siz üyelerimizin hukukçuları ile başlattığımız çalışmalar için de yer alıyor.”

Odaklanılacak konulara da değinen Özdemir, “Kişisel Verilerin Korunması Kanun Taslağı, müzik telif hakları, Elektronik Ticaret Kanununun ikincil mevzuatı, Gıda Kodeksine ilişkin mevzuat gibi konular dönem boyunca odaklanacağımız konular olacak.” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri