GPD kongresinde 800’ü aşkın profesyonel bir araya geldi

12 Ekim 2016 Çarşamba

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) tarafından dün (11 Ekim) “Değişen Müşteri” temasıyla üçüncüsü düzenlenen “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nde tüm Türkiye’den 800’ü aşkın perakendeci, üretici ve tedarikçi bir araya geldi

gpd-kongresinde-800u-askin-profesyonel-bir-araya-geldi

95 milyar TL’lik ciroyu ve 29 bin satış noktasında 270 bin kişilik istihdam gücünü temsil eden Gıda Perakendecileri Derneği  (GPD), “Değişen Müşteri” temasıyla “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nin üçüncüsünü gerçekleştirdi. Dün Wyndham Grand İstanbul Levent’te gerçekleştirilen kongreye tüm Türkiye’den 800’ün üzerinde perakendeci ve tedarikçi katıldı. GPD – 3’üncü Ortak Gelişim Kongresi, CocaCola İçecek, P&G, PepsiCo, Unilever ve Ülker gibi dev tedarikçilerin ana sponsorluğunda gerçekleştirildi. Etkinliğe Nielsen ve Obase altın sponsor olarak, Chep ise çanta sponsoru olarak destek verdi.


Türkiye’de market zincirleri, gıda servis zincirleri ve tedarikçilerini bir araya getiren tek organizasyon olan “GPD – 3. Ortak Gelişim Kongresi”nde değişen müşterinin sektörde yarattığı ve yaratmaya devam edeceği değişim ana konu oldu. Dr. Fatoş Karahasan’ın sunuculuğunu üstlendiği kongrede ulusal ve uluslararası oyuncular, perakende trendleri, yeni nesil müşteriyi anlamak, fijital deneyimin gıda perakendesine etkileri, perakendedeki dijital dönüşüm, müşteri bağlılığı, sektörde değişmeyen temel kurallar, eski ihtiyaçlara yeni çözümler konu başlıklarında, pek çok alandaki tecrübelerini paylaştılar.


Cem Boyner ve Nordal Cavadini anlattıklarıyla yeni ufuklar açtı
“GPD – 3. Ortak Gelişim Kongresi” ele alınan konular kadar konuşmacılarıyla da dikkat çekti. Açılış konuşmalarını Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın yaptığı kongrede sektörün önde gelen isimlerinin görüşlerini aktardığı panel ve oturumlar yer aldı. Kongrenin dikkat çeken konuşmacıları arasında, müşteri sadakati programlarına odaklanan değerlendirmeleriyle Amerikalı danışmanlık firması Oliver Wyman’dan Dr. Nordal Cavadini ve Gökhan Öztürk yer aldı. Cavadini, “Müşteri Bağlılığı Yaratma”nın çözüm bulmuş uluslararası şifreleri konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Oturumda dikkat çeken konulardan biri de son 40 yılda müşteri sadakatinde yaşanan değişim oldu. Bu süreçte “kuruma bağlılık”in “kişilere bağlılık”a dönüştüğüne işaret edilirken, “mağaza temelli sadakat”in yerini ise “müşteri ilişkisi temelli sadakat”e bıraktığı vurgulandı. Oturumda dikkat çeken bir diğer başlık ise dünyadan gıda perakendecilerin müşteri bağlılığını esas alan sadakat programlarından örnekler oldu.


Sektöre yönelik dijital çözümleriyle dikkat çekici girişimlerde bulunan Obase Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Bülent Dal “Fijital Deneyimin Gıda Perakendesine Etkileri” başlıklı konuşmasında, dijitalin mağazaiçi davranışa etkilerini anlattı. Dijitalleşmenin perakendeye ana etkilerini mobil kasların gelişimi, online araştırmanın satın alma üzerindeki etkisi,  bilgi ve sosyal perakendenin yükselişi olarak özetleyen Dal’ın altını çizdiği bir diğer konu, gıda alışverişindeki dönüşüm oldu. Dal, gıda alışverişinde müşterinin mağazayı ziyareti öncesi akıllı telefon kullanım oranının yüzde 59’a ulaştığını vurguladı.


Kongrenin son oturumunda ise girişimleriyle sektörde trend yaratan değişimlere imza atan Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cem Boyner yer aldı. Cem Boyner, “Eski İhtiyaçlara Yeni Çözümler” konusunda ufuk açıcı değerlendirmelerde bulundu.


Cem Seymen ve konukları akıllara yeni tohumlar ekti
800’ü aşkın perakendeci ve tedarikçinin katılımıyla düzenlenen kongrenin bir başka konuğu ise CNN Türk Ekonomi Editörü olmasının yanı sıra tarım ve finans alanındaki programlarıyla da tanınan Cem Seymen oldu.Cem Seymen’in Metro Toptancı Market CEO’su Kubilay Özerkan ve yerel üreticilerden oluşan diğer konuşmacılarla gerçekleştirdiği “Toprağı İşleyen, Ekmeği İşler!” panelinde yapılan değerlendirmeler, büyük bir ilgi uyandırdı.


Oturumun ana konusu Türkiye’de tarım alanındaki olanaklar, destekler, yapılanlar, yapılması gerekenler, belki de tarımın doğduğu toprak olan Anadolu’daki coğrafi işarete sahip olan ve olması gereken potansiyel ürünler ve bugüne kadar bu yönde yapılan çalışmalardı. Oturumdaki konuşmalar, üreticilerle marketlerin gelecekteki olası işbirliklerine de ışık tuttu. Türkiyenin farklı yerlerinden; Trakya’dan, Hatay’dan gelen çiftçiler, üretim güçleri ve bilinçli yaklaşımlarıyla kongreye renk kattılar. Cem Seymen, Kubilay Özerkan ve konukları Finike Meyve Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Celal Bülbül, çiftçi, işletmeci ve öğretim görevlisi Elif Teoman Obalı ile çiftçi ve işletmeci Nazan Kurtan akıllara yeni tohumları ektiler.


Diğer yandan, “GPD – 3. Ortak Gelişim Kongresi”ndeki sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada etkin firmaların temsilcileri gerçekleştirdikleri değerlendirmelerle “Değişen Müşteri”nin izini süren kongre konukları için ufuk açıcı değerlendirmelerde bulundular. Günün ilk paneli olan “2016 Yılı Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarı Perakende ve Alışverişçi Trendleri”nde Nielsen Genel Müdür Yardımcısı Didem Şekerel Erdoğan ve Nielsen Perakendeci Hizmetleri Direktörü Yankı Yalçın açıklamalarıyla hızlı tüketim ürünlerindeki trendleri paylaştılar.


Perakendenin ünlü isimleri Y Kuşağı için çarpıcı analizlerde bulundu
Günün ikinci paneli “Yeni Nesil Müşteri Anlamak”ta ise, sadece ulusal değil, uluslararası faaliyetleriyle de yeni neslin beklentileri ortaya konuldu. Capital - Start Up dergileri yazarı ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fatoş Karahasan’ın moderatörlüğündeki panelin konukları Pladis Turkey&MENA&CA Pazarlama Başkan Yardımcısı Başak Kluznick, P&G Türkiye&Kafkaslar Satış Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Celal Artüz, MİGROS Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Cem Rodoslu ve PepsiCo Türkiye Pazarlama Kıdemli Direktörü Evrim Şen oldu. Panelde şehirleşmenin ve internetin dünyasına doğan ve “Y kuşağı” olarak nitelendirilen yeni nesil tüketici ele alındı. Y kuşağını oluşturan 15-30 yaş arası gençler, Türkiye nüfusunun yüzde 25’ini temsil ediyor. Bu gençlerin yüzde 39’u üniversite öğrencisi ve bu oranın 5 yıl sonra yüzde 50’ye ulaşması bekleniyor.


Panelde dikkat çeken konulardan biri, 2014 yılında dünyadaki toplam işgücünün yüzde 36’sını oluşturan Y kuşağının harcama gücünün 2020 yılında “Baby Boomers” olarak ifade edilen 50-60’larındaki neslin sahip olduğu harcama gücünü geçeceği oldu. Harcama gücü çarpıcı bir şekilde yükselmeye devam eden Y kuşağının beklentileri, panelistlerin üzerinde durduğu  en önemli başlıklardan biri oldu. Y kuşağının beklentilerinden biri olarak sosyal sorumluluk projelerinin önemine değinildi. Markaların sosyal sorumluluk projeleriyle sosyal hayata dokunması bu yönde ifade edilen en önemli artılardan biri oldu. Sosyal sorumluluk projelerinin bir diğer artısı ise sosyal medya gibi kanallarla müşterilerle daha fazla etkileşim sağlayabilmesi yönünde ifade edildi. Y kuşağı açısından inovatif ürünlerin giderek artan önemi ve bu yöndeki örnekler panelin dikkat çeken bir diğer konusuydu.


E-ticaret fiziksel mağazaları yok mu edecek?
Moderatörlüğünü McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Bora Tanrıkulu’nun üstlendiği günün üçüncü paneli “Perakende Kendini Dijital Hissediyor”da ise dijital uygulamalarıyla trend yaratacak gelişmelere imza atan isimler konuk edildi. Panelde 4129Grey Chief Happiness Officer’ı Alemşah Öztürk, Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirme Başkan Yardımcısı Ali Fuat Orhonoğlu, Hepsiburada.com Ticari Grup Başkanı / CCO’su Emre Ekmekçi ve Makro Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör deneyimlerini ve öngörülerini paylaştı.


Panelde internetin artık hayatın her alanına girmesi, gün geçtikçe sayısı katlanarak artan akıllı telefonların, yeni kavramların, yeni trendlerin sosyal medya üzerinden milyonlarca kullanıcıya sadece birkaç saat içerisinde ulaşmasının perakendeye etkileri tartışıldı.Konuşmacıların üzerinde durduğu konulardan biri “e-ticaret fiziksel mağazaları yok mu edecek tartışmaları” sürerken “fiziksel ve online perakendeciliği entegre eden yeni perakende konseptleri”nin hızla yayılmaya başlaması üzerinde durdular. Dikkat çeken bir diğer konu, tüm tüketici trendlerini ve yaşam tarzını en çok belirleyen unsurların başına yerleşen “sosyal medyanın perakende sektöründeki etkileri ve bu yöndeki uygulamalar”la sektörün öncü rolü üstlenmesi oldu.


Sektörün duayenleri değişen sektörün değişmeyenlerini anlattı
Günün son paneli ise değişen müşteri doğrultusunda dönüşen sektördeki değişmeyenlere ışık tuttu. “Herşey Değişir Ama Temel Kurallar Değişmez… Söz, Sektörümüzün Duayenlerinde!” panelinde Ali Pehlivanoğlu AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pehlivanoğlu, Üçge AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Gökçin Aras ve Kent AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Akça; uzun yıllara dayanan deneyimlerinin ortaya çıkardığı değişmeyen kuralları anlattılar. Panelin moderatörlüğünü Dr. Fatoş Karahasan üstlendi.


“Değişmeyen tek gerçek müşterinin esas patron olduğudur”
Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Nihat Özdemir, yaptığı açılış konuşmasında gıda perakendesindeki trendler kadar 15 Temmuz’daki gelişmeler, sektöre etkileri ve sektörün ortaya koyduğu performansa dikkat çekti. Bu yıl temasını “Değişen Müşteri” olarak belirledikleri GPD – Ortak Gelişim Kongresi’nin 3’üncü yılında bir kez daha tedarikçilerle perakendecileri buluşturmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirten Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizin en büyük perakendecileri, ulusal ve yerel marketleri, gıda servis zincirleri ve yine en önemli tedarikçilerimiz, ulusal ve yerel markalarımız, Anadolu’da doğup kendini geliştirmek isteyen üreticilerimiz bu kongrede bir araya geliyor. Bilgi ve deneyim paylaşımının yanı sıra, önemli işbirliklerinin ilk adımının atılmasına ön ayak olan “Tanışma Maratonu” özellikle yerel üreticilerimiz için işlerini geliştirmelerinde büyük rol oynayacak.”


Özdemir, Kongre sırasındaki bilgi paylaşımları neticesinde sektörün olduğu kadar tüketicilerin de yararına olan işbirlikleri doğduğuna dikkat çekti. Kongre süresince talepleri, ihtiyaçları ve bu ihtiyaçları karşılama şekli nasıl değişirse değişssin esas değişmeyen şeyin perakendenin patronunun müşteri olduğu gerçeğinin ele alınacağını kaydeden Özdemir, ayrıca müşteriyi perakendenin ana ve temel oyuncusu olarak da nitelendirdi.


Özdemir, şöyle devam etti: “Biz perakendeciler, müşterilerimizi tedarikçilerimizden temin ettiğimiz ihtiyaçları ile buluşturan noktalarız. Onların davranışlarını, alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını ne kadar doğru takip edip hızlıca aksiyon alırsak, o derece başarılı olabiliriz. Tedarikçilerimiz için de aynı durum söz konusu. Yeni ürünlerini ve sunuş şekillerini geliştirirken sağlayacakları başarı, son tüketiciyi iyi tanımaktan geçiyor.”


GPD’nin sektörün gelişiminin önünü açan çalışmalarına da değinen Özdemir: “Gıda perakendecileri olarak en iyi ürünü, en iyi hizmetle ve en iyi fiyatla müşterimize ulaştırmaya çalışıyoruz. Aramızdaki rekabet, en iyi fiyat için en iyi yoldur. GPD olarak çalışmalarımızdaki esas amacımız, üyelerimizin bu yolda haksızlığa uğraması.” dedi. Özdemir, haksız rekabet ile ilgili olarak sebze meyve fiyatları konusundaki yanlış algı, etiketlere getirilen yeni düzenlemeleri güncel örnekler olarak gösterdi.


15 Temmuz ve sektöre etkilerini değerlendiren Özdemir, şöyle konuştu: “Bildiğiniz üzere, zor bir yıl geçiriyoruz. Beraberliğe ve geleceğe güvenle bakmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Bu dönemde, milletçe birlik olarak, devletimizin çalışmalarına tam destek vererek, tüm çabamızla çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. 15 Temmuz’daki hain girişim sonrası devletimiz tarafından alınan önlemlere ve sürdürülen çalışmalara perakende sektörü ve tüm özel sektör olarak tam desteğimizi veriyoruz.”


Gıda Perakendecileri Derneği Genel Sekreteri Füsun Tavus ise GPD’nin 2016 performansına dikkat çekti. 2016’nın GPD için başarılı projelere imza atılan bir dönem olarak geçtiğini vurgulayan Tavus, sürdürülen çalışmaların detaylarını anlattı. Mevzuat, eğitim ve istihdam çalışmalarının titizlikle ve üye firmaların desteğiyle sürdürüldüğünü belirten Tavus, online perakendecilik eğitimi ve perakende kariyer platformu projelerinin hayata geçirildiğini ifade etti. Tavus ayrıca, GPD’nin sesini daha çok duyurabilmek için GPD Gelişim dergisinin yayın hayatına başladığını müjdeledi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri