Güçler birleşiyor

13 Eylül 2013 Cuma

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Türk markalarının rekabet gücünü artırmak için, LC Waikiki Ramsey, Gizia, Mavi, Damat-Tween’in yer aldığı firmaları Rusya’da da tek çatı altında toplayacak

gucler-birlesiyor

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Rusya pazarında iş yapan Türk firmalarının rekabet gücünü artırmak amacıyla Rusya’da BMD benzeri bir yapılanmaya gitmeye hazırlanıyor. 15 civarında BMD üyesi firmanın katılacağı yapılanmada LC Waikiki, Ramsey, Mavi, Aydınlı Group, Koton, Gizia, Süvari, Giovanne Gentile, Damat-Tween, Avva gibi markalar yer alacak.

BMD Başkanı Hüseyin Doğan, Rusya’nın Türkiye’deki firmaların hedeflediği ortak pazar olduğunu söyledi. Tecrübe paylaşımı yaparak kaynakların doğru kullanılmasını sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Doğan, şöyle konuştu, “Rusya pazarında firmaların kiraların yüksekliği, uzun süreli kira kontratı tutamama ve Türkiye’de güçlü olan markaların Rusya pazarında tanınmaması gibi ortak sorunları var. Yeni yapılanmayla bu sorunlara ortak çözümler geliştirmeyi hedefliyoruz. Orada bir dayanışma, birlikte hareket etme, tecrübe paylaşımı maksadıyla bir kurgu yaratmak istiyoruz. Rusya’da BMD gibi ihracatçılarımızın yanında olacak, Rusya’ya ihracat yapmak isteyen markalara da rehber olacak bir kurgu yok. Bu paylaşıma Rus markalarını da çekmek istiyoruz.”

BMD üyesi olmayan firmaları da projeye dâhil etmek istediklerini kaydeden Doğan, tedarik, lojistik gibi tüm firmaların ortak sıkıntısı olan alanlarda kaynakları doğru kullanarak rekabet gücünü artırmak istediklerini ifade etti. Doğan, “Bu yapılanma doğrudan Türkiye pazarına yatırım çekmeye yönelik değil, firmalarımızın Rusya pazarında rahat iş yapmasına yönelik bir çalışma olacak. Ama tabi bu yapılanma firmalara ticari fırsatlar da doğurabilir, firmalara ticaretin karşılıklı fayda sağlayabilirsek daha da mutlu oluruz” diye konuştu.

Rusya’ya ihracat yüzde 7 arttı
Türk markalarının büyük ilgi gördüğü Rus pazarına giren firma sayısı sürekli artıyor. Türkiye’de markaları tek çatı altında buluşturan Birleşik Markalar Derneği’ne (BMD) üye Türk firmalarının Rusya genelinde toplam 639 mağazası bulunuyor. Bu sayının her geçen yıl artması öngörülüyor. Türkiye’nin geçtiğimiz ay Rusya’ya yaptığı ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artarak 582 milyon dolara yükseldi.

Kaynak: Vatan / Güven Adalı


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri