2020 stratejiniz hazır mı?

08 Nisan 2013 Pazartesi

Sakın “Bir iki yıl sonrasını göremiyoruz ki bize 2020’den söz ediyorsun” demeyin; siz siz olun gelin 2020 stratejinizi şimdiden oluşturun! Tabii, 2020 ve sonrasında hala markanızı var etmek istiyorsanız.

Peki, neden 2020 ve 2020’de ne olacak? Dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışalım. Kestirmeden söze başlayalım; 2020’de bugün olmayan pek çok şey olacak, hele hele perakende sektörü içerisindeyseniz. Son iki yıldır perakende sektöründe azımsanmayacak sayıda konferans, fuar ve benzeri etkinliklere katılma fırsatı buldum. Edindiğim genel izlenim, sektörde birçok oyuncu yaklaşan tehlikenin farkında değil.

Ekonomide, bilişim ve iletişim teknolojilerinin tetiklediği çok büyük ve derin bir dönüşüm yaşanıyor. Genel olarak bu büyük dönüşüm “eski ekonomi” ve “yeni ekonomi” adı altında ele alınıyor. Perakende sektörünün birçok temsilcisi hala “eski ekonominin” güçlü biçimde etkisi altında. Hepimiz tarihin çok önemli bir dönemine tanıklık ediyoruz. 1990’ların ortasında başlayan ve 2020’ye kadar mobil devrim ile tamamlanacak olan bu tarihsel dönüşüm tüm dünyayı kasıp kavuruyor.  “Bilişim teknolojileri ve yeni iletişim” süreçlerinin temel motoru gördüğü bu dönüşüm süreci tamamlandığında birçok marka (firma) piyasadan çekilmiş olacak.

Açıkçası bu büyük dönüşümün en sıcak örneği Avrupa ve ABD ekonomisi üzerinde görüldüğü gibi çok ciddi siyasi kriz ve dönüşümlere de yol açma ihtimali de çok yüksek ki, yazıya bu boyutu da katarak devam etmemiz burada mümkün değil. Şu anda “eski ekonomi” ile “yeni ekonomi”nin süreçleri, aktörleri ile birlikte hep birlikte varlığımızı sürdürüyoruz. Adeta bir denge dönemini temsil eden bu “varlık” eski ekonomi için aşağı doğru inen, yeni ekonomi için ise yukarı doğru yükselen bir ivmeyi temsil ediyor. “Eski” ile haşır neşir olan ve eskinin kavram ve analizleriyle dünyaya bakma alışkanlığı ve önyargısı edinmiş olan birçok perakendeci yukardan aşağıya doğru büyüyerek gelen kartopunun farkında değil. Elbette kendi analizleri ve tercihleri; yerlerini yeni ekonominin temsilcilerine bırakırken nasıl olsa piyasa ve süreç kendi dengesini bulacak.

Sosyal ticarete hazırlanın
Başlangıçtaki sorumuza geri dönelim ve devam edelim; peki 2020’de neler olacak?
E-ticaret ile birlikte “sosyal ticaret” yeni ekonominin temel motoru olacak. Hemen tüm sektörlerde tüm markalar rekabet oranının yüksekliğine bağlı olarak şeffaflaşacak ve kamunun ortak markası haline dönüşecek. Daha doğrusu bu dönüşüme ayak uyduran ve markasını “toplumsallaştıran” girişimler varlığını sürdürecek.

“Tüketim ve ticaret”, çok daha fazla toplumun (tüketicilerin) denetimi ve yönlendirmesi altına girecek. Bir zorunluluk değil, ama gönüllü biçimde markasını bu denetim altına sokmayı başaran markalar, çok daha hızlı “sosyal markalar” haline gelecek ve “sosyal ticarette” öne geçerek pazar avantajlarını ele geçirecek.

Tüm bu aktardıklarım kapitalizm içerisinde pazar ilişkilerinde çok büyük bir ters yüz oluşa karşılık geliyor. Artık stratejik olarak farkına varmanız gerekiyor; yeni ekonomide piyasanın işleyişi, tüketici karar verme süreçleri kökten değişiyor. Üretim süreçlerinizi, tedarik zincirlerinizi, insan kaynakları planlamanızı, stok yönetimlerinizi, fiyatlamalarınızı, ürün kalite standartlarınızı, satış sonrası hizmetlerimizi, müşteri ilişkileri yönetiminizi değişen bu yeni dengeye göre planlamanız bir tercih meselesi değil ama “zorunluluğunuz”.

1994’te Microsoft’un ilk Windows sürümü ile başlayan, 1998’de Google’ın sahneye çıkması ve 2004’ten itibaren sırasıyla Facebook, Youtube ve Twitter gibi sosyal ağ platformlarının gündelik hayatımıza girmesi bu muazzam dönüşümün kilometre taşlarını oluşturdu. Bugün hızla etkilerini hissettiren “dijital yerliler” (20 yaş altındaki kuşak), mobil teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte “yeni ekonomideki” varlıklarını daha fazla hissettirecek.

Milyonlarca ve hatta Facebook’un Ocak 2013 itibarıyla 1 milyar üye sınırını aşmasıyla milyarlarca kişiyi bünyelerinde toplayan Facebook, Yotube, Twitter gibi sosyal ağ platformları daha birkaç hafta önce yalnızca birer iletişim platformu olarak kalmayacaklarının mesajını verdi bile.

Facebook, kredi kartına benzeyen ön ödemeli kart sistemi “Facebook Card”ı duyurdu. Twitter, hashtag (etiket) ile e-ticarete gireceğini ilan etti. Youtube, İngiltere merkezli Freesat şirketi ile anlaştı ve TV yayıncılığına başlayacağını duyurdu. Microsoft, Xbox Live platformu üzerinde çalışacak bir interaktif TV projesini yılsonunda hayata geçireceğini dünyaya ilan etti.

Tüm bu plan ve hedeflerin oturacağı ana omurganın mobil cihazlar ve iletişim olacağı çok açık. Artık önemli olan 2020’ye gelindiğinde bu dönüşüm sürecine sizin ne derece ayak uydurduğunuz ve bu devrime sizin ne ölçüde eşlik ettiğiniz olacak.

Yeni ticaretin yeni tanımı artık şu: Yatırımcı ve girişimci olabilirsiniz, ama yarattığınız marka artık sizin değil, toplumun ve tüketicilerin! Onların kalbinde ve zihninde ne kadar yer edinebilirseniz, ne kadar güven ve itibar yaratabilirseniz, milyonlar (tüketiciler) o kadar sizi sahiplenecek ve kendi aralarında markanızla ilgili mutluluk deneyimlerini paylaşarak sizin satışlarınızı artıracak. 2020’de de hala ayakta kalmak ve satışlarınızı sürdürmek istiyorsanız, görünen köy bu!

Bizden uyarması; zaman hızla ilerliyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri