6 yıldır tüketici güveni sağlanamıyor

24 Temmuz 2015 Cuma

Tüketici güven endeksi Temmuz'da 64.66 ile 6 yılın en düşüğüne yakın seyrediyor

6-yildir-tuketici-guveni-saglanamiyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,7 oranında azaldı; Haziran ayında 66,45 olan endeks Temmuz ayında 64,66 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi yüzde 0,4 arttı
Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,4 oranında arttı. Haziran ayında 87,92 olan endeks değeri Temmuz ayında 88,24 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi yüzde 5,8 azaldı
Haziran ayında 89,48 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 5,8 oranında azalarak, Temmuz ayında 84,33 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını göstermekte.

İşsiz sayısı beklentisi yüzde 7,2 azaldı
İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 7,2 oranında azalarak, Temmuz ayında 63,89 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali yüzde 13,7 arttı
Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 13,7 oranında arttı. Haziran ayında 19,53 olan endeks, Temmuz ayında 22,20 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını göstermekte.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri