Alışveriş alışkanlığı değişiyor

23 Ekim 2013 Çarşamba

Cep telefonu kullanımı ve mobil ödeme sistemlerine ilişkin yapılan araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı

alisveris-aliskanligi-degisiyor

Paypal'in ABD Ulusal Siber Güvenlik İttifakı (NCSA) ile birlikte yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre akıllı telefonlar günlük alışverişlerde daha fazla kullanılmaya başlandı.

Binden fazla kişinin katıldığı araştırmaya katılanların yüzde 24 her gün bir alışverişini cep telefonu ile gerçekleştiriyor. Katılımcıların yüzde 17'si ise alışverişlerinin dörtte birini yine cep telefonları üzerinden yapıyor. Araştırma, Amerikalıların telefonlarına son derece bağlı olduklarını, bu cihazları günlük işlemlerde kullanırken ciddi güvenlik kaygıları taşıdıklarını da ortaya koydu.

Araştırma sonrasında bazı ilginç sonuçlar da ortaya çıktı. Bu sonuçlara göre katılımcıların yüzde 67’si, telefonlarını yan oda mesafesinden daha uzağa bırakmıyor. Kullanıcıların yüzde 10’u duş ve uyku haricinde telefonlarını ellerinden bırakmıyor. Akıllı telefon sahiplerinin yüzde 27'si güvenlik kaygıları taşımalarına rağmen Bluetooth bağlantısını açık bırakıyor.

Akıllı telefon satış artışı yüzde 88
2013 yılının ikinci çeyreğinde akıllı telefon satış rakamları yüzde 52,3 oranında artarak 237,9 milyona yükseldi.

Akıllı telefonlar 2013 yılının 1. yarıyılı sonunda mobil telefon pazarının yaklaşık yüzde 55'ini oluşturmaya başladı.

Türkiye’ye ithal edilen ortalama 16 milyon cep telefonun yüzde 57’sini akıllı telefonlar oluşturuyor.

Türkiye'deki akıllı telefon satışlarındaki artış yüzde 88. Türkiye'nin akıllı telefondaki büyüme oranı dünya ortalamasının üzerinde.

2016 yılında satılan akıllı telefon adedinin tüm dünyada 1 milyarı geçeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Zaman / Aydın ÖzcanbazGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri