Anadolu AVM’lerde hangi markaları görmek istiyor?

16 Ağustos 2013 Cuma

Alışveriş merkezleri açıldığı bölgede hem ekonomiye hem de sosyal hayata önemli katkılar sağlıyor. Özellikle son 2 yılda Anadolu’ya pek çok AVM yatırımı yapıldı, yapılmaya da devam ediliyor. Anadolu’daki AVM ziyaretçisinin profili de AVM yatırımcıları ve markalar için önem teşkil ediyor. Türkiye’nin en büyük yerli sermayeli araştırma şirketi Akademetre Araştırma ve Stratejik Planlama, Anadolu’ya sordu: “Hangi ürün grupları ve mağaza/markaları AVM’lerde görmek istiyorsunuz?” Araştırmada en çok görmek istenilen ürün gruplarının başında kadın-erkek giyim ve ayakkabı-çanta gelirken, marka sıralamasında ise birinci Nike oldu

anadolu-avmlerde-hangi-markalari-gormek-istiyor

Fulya B. ÖZTÜRK

Günümüzde sosyal yaşamın vazgeçilmez mekânları haline gelen AVM’ler, ekonominin hem istihdam hem de ticaretteki büyüme dinamolarından biri durumunda. Yarattığı ekosistemin 50 milyar lirayı bulduğu tahmin edilen AVM’ler, alışveriş dışında yeme-içmeden eğlenceye dek pek çok alanda öne çıkıyor. Alışveriş merkezleri, sağladıkları istihdamla bulundukları bölgenin ekonomisine katkı sağlıyor. Özellikle son 2 yılda Anadolu’ya kayan AVM yatırımları, gittikleri bölgenin hem ekonomisine hem de sosyal hayatına önemli katkılar sağlıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Batman, Mardin, Düzce gibi Anadolu’nun pek çok bölgesi ilk AVM’lerine kavuştu. Özellikle İstanbul ve Ankara’dan sonra rotasını Anadolu’ya kaydıran AVM yatırımcıları, önümüzdeki dönem de pek çok proje hazırlığında. Peki, Anadolu alışveriş merkezlerinde en çok hangi markaları, mağazaları ve kategorileri görmek istiyor? Bu sorunun cevabını, Türkiye’nin en büyük yerli sermayeli araştırma şirketi Akademetre veriyor. Akademetre Araştırma ve Stratejik Planlama, “AVM’lerde bulunması istenilen ürün grupları ve bu ürün gruplarına ilişkin olarak bulunması istenilen mağaza/markalar” araştırmasında önemli ipuçlarını ortaya koydu.

Anadolu’daki AVM’lerde “Lütfen kartta yer alan 27 mağaza grubu içerisinde …’da açılacak olan bir alışveriş merkezinde hangi 15 mağaza gruplarının bulunması gerektiğini söyler misiniz” sorusuna en çok verilen cevap, yüzde 94,2 ile kadın-erkek giyim oldu. AVM’de bulunması istenilen mağaza grupları içinde ilk 5’e, yüzde 93 oranıyla ayakkabı-çanta, yüzde 80,3 oranıyla banka, yüzde 79.1 oranıyla spor giyim ve yüzde 74,2 ile yiyecek-içecek cevabı girdi. Sıkı bir rekabetin yaşandığı elektronik marketlerin Anadolu’daki AVM’lerde istenme oranı ise yüzde 72,4.

En çok görmek istenilen marka: Nike
Anadolu’nun alışveriş merkezlerinden olması istenilen mağazalar tablosu da oldukça çarpıcı. Araştırmada en çok istenen markaların başında spor giyimin öncü markaları geldi. Nike, yüzde 83,6 ile Anadolu’daki AVM’lerde en çok istenilen marka oldu. Nike’ı, yüzde 74,2 ile Adidas, yüzde 65 ile Arçelik, yüzde 60 ile Boyner, yüzde 57,3 ile D&R, yüzde 51,3 ile YKM, yüzde 48,7 ile Bücürük ve yüzde 47,8 ile Joker izledi. Bu tabloya göre Anadolu’nun yatırımcılardan en çok beklediği spor-rahat giyim, büyük mağaza, elektronik-beyaz eşya ve çocuk giyim-oyuncak mağazaları.

Akademetre Araştırma ve Stratejik Planlama, Anadolu’nun en çok görmek istediği ürün grupları içinde istenilen markaları da ortaya koydu. Buna göre kadın-erkek giyim kategorisinde en çok istenen marka sırasıyla DeFacto, LC Waikiki, Adil Işık, Zara, Koton, Ayyıldız, Altınyıldız, Kiğılı, Mudo, Lacoste, Mango, Tiffany, İpekyol, Sarar, Tekbir, Pierre Cardin, Polo Garage oldu. Ayakkabı-çanta ürün grubunda da en çok görmek istenilen markalar arasında Flo başı çekti. Flo’yu sırasıyla Polaris, Hotiç, Ceyo, Ayakkabı Dünyası, Kemal Tanca, Derimod, İnci, Togo, Converse, Twigy, Beta, Desa, Yeşil Kundura, Bambi, Matraş ve Yemeni oldu. Çocuk giyim kategorisinde Anadolu’nun en çok görmek istediği marka, yüzde 48.7 ile Bücürük. Bücürük’ü, Ceylan, Panço, LC Waikiki, Tommy Kids, Joker, Benetton 012, Kanz, Chicco, Kid’s Story, GAP Kids&Baby, Kiddyland, Replay&Sons ve B&G Store izledi.

Spor giyim kategorisinde Anadolu’nun alışveriş merkezlerinde en çok görmek istediği, rakiplerine açık ara fark atan markalar yine Nike ve Adidas oldu. Nike ve Adidas’ı sırasıyla Puma, Kinetix, Reebok, Quicksilver, Sport Point, Vepa Sport ve Intersport izledi. Ev tekstili ürün grupları içinde Taç, Paşabahçe, Tefal, Çilek Genç Odası, Kütanya Porselen, Zara Home, Hisar, Güral Porselen, Jumbo, KRC, Kervan Çeyiz, Inter Mutfak, Bernardo, Homestore, Esse ve Linens yer aldı. Elektronik-beyaz eşya kategorisinde ise Anadolu’nun alışveriş merkezlerinde görmek isteği Arçelik’in mağazaları. Arçelik’in rakiplerine açık ara fark attığı listede sırasıyla Beko, Sony, Bosh, Samsung, Profilo, Siemens, Vestel, Philips, Ariston, Apple, LG, Electrolux ve Teka geliyor.

Joker, Hayal Dünyası ve Toyzz Shop ise Anadolu’daki alışveriş merkezlerinde en çok görmek istenilen oyuncak mağazaları oldu. Kozmetik kategorisinde ise Tekin Acar, Sevil Parfümeri, Golden Rose, Altuğ Kozmetik, Watson’s, L’occitane, Mac, Pagi, Douglas, The Body Shop, Sephora, Yves Roche, Inglot, Claire’s ve GNC en çok beklenen markalar arasında. İç giyimde ise yüzde 30,5 ile Ayyıldız ve yüzde 27,1 ile Penti başı çekiyor. Ayyıldız ve Penti’yi Kom, Zeki Triko, Loya, Ten, Dagi, Oysho, La Senzsa, Sunset, Yeni İnci ve Berk Çorap izliyor. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri