AVM sayısı ve ciroları artış gösterecek

19 Aralık 2014 Cuma

Perakende sektörünün kalbinin attığı alışveriş merkezlerine her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Konuyla ilgili olarak görüş bildiren Multi Development Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, önümüzdeki süreci değerlendirdi

avm-sayisi-ve-cirolari-artis-gosterecek

Multi Development Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, Türkiye genelinde toplam aktif AVM sayısının 338 olduğunu söyleyerek, “2015 için bu sayının ortalama 355’e yükseleceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Bu yıl toplam kiralanabilir alan büyüklüğünün 9,8 milyon metrekareye ulaştığını kaydeden Belgü, “Cirosal olarak büyümeye baktığımızda da yılsonu tahminlerinin 75 milyar TL olarak görüyoruz. Bu rakam geçtiğimiz yıl 60 milyar TL olarak gerçekleşmişti” diye konuştu.

Revizyonlar olacak
Belgü, şu bilgileri verdi, “2015 yılında perakende sektöründe cirolarda artışın devam edeceği görüşündeyiz. Sektör her geçen gün daha büyüyor. Yatırım tarafından baktığımızda ise, yabancı yatırımcı ilgisi devam etmekle birlikte bu ilginin iş geliştirmeden daha çok halen açık alışveriş merkezlerinin satın almasına dönük olacağı inancındayız. 2015 ve sonrasında alışveriş merkezlerinde yeniden yapılanma mimari güncellemeleri de görmeye başlayacağız. 7-8 yılı aşkın projelerde güncel ihtiyaçlara dönük revizyonlar da başladı.”

Diyarbakır’a 103 milyon euro’luk yatırım yaptı
Belgü öte yandan, Multi Türkiye olarak yakın dönemde Diyarbakır’da AVM açacaklarını söyleyerek, “Forum Diyarbakır için yaklaşık 103 milyon euroluk yatırım yapıldı. Gelecek yıl nisan ayı başında tüketicilerle buluşturmayı hedeflediğimiz Forum Diyarbakır, 53 bin metrekare kiralanabilir alana sahip. 138 markaya ev sahipliği yapacak ve yaklaşık bin 500 kişiye de iş imkanı yaratacak” dedi.

Belgü ayrıca şunları söyledi, “Alışveriş merkezi sayımızı 2016 yılı sonuna kadar 17’ye çıkarmayı düşünüyoruz. Ayrıca, 2015 Mart ayında açılacak olan, Esas Holding’e ait 17 Burda projesinin de kiralama ve yönetimini sürdürüyoruz. 2014 yılı Multi Turkey olarak, bizim için çok hareketli ve heyecanlı bir yıl oldu. Bu yılı verimli geçirdiğimizi ve daha da güçlendiğimizi söyleyebiliriz. AVM’lerimizin ciroları çift haneli rakamlarda büyümeye devam etti. 2014 sonunda yıllık 5 milyar TL ciroya ve yaklaşık 160 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmış olacağız.”

 

Bu haber Milliyet gazetesinin 19.12.2014 tarihli Eylem Türk'ün özel haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri