“AVM'ler ömrünü doldurdu”

25 Ocak 2013 Cuma

Carrefour ve Forum AVM'lerin mimarı Ertun Hızıroğlu, ERA Mimarlık'ın 40’ıncı yılını kutluyor. Hızıroğlu: "İnsanlardaki AVM merakı bitmeye başladı. Yatırımcı 'AVM'mizi ofise çevirmek mümkün mü?' diye arıyor" dedi

avmler-omrunu-doldurdu

Galleria’nın tek alışveriş merkezi olduğu 90’larda İçerenköy’de ilk CarrefourSA hipermarketini tasarlıyor Hızıroğlu. Sonra Adana, İzmir, Bursa, Ankara’daki Carrefour’lar geliyor. ERA’nın CarrefourSA’lara dokunuşu çelik strüktürlerde kendisini gösteriyor. Çelik sistem sayesinde bugün binaların yalnızca cepheleri sökülerek yeni bir cephe yapılabiliyor.

Firmanın 2000’lerdeki esas meşgalesi Forum AVM inşaatları oluyor. Burada da Forum AVM’nin ‘mikro-kent’ konsepti yapıların ana karakterini belirliyor: AVM’lerin üstleri kısmen açık, sokak ve meydanlar oluşturulmuş. Kapadokya’dan Kayseri’ye Forum’lar diziliyor. 2001’de Paris’te, 2005’te de Şanghay’da ofisler açılıyor, Çin’in Shenyang kentinde Starmall AVM yapılıyor. Bu yılsonunda tamamlanacak Ayazağa Kültür Merkezi ve Garanti Bankası’nın 2015’e yetişecek Pendik’teki Teknoloji Kampüsü de firmanın son yıllardaki çalışmalarından öne çıkanlar.

AVM’lerin sonu mu?
ERA Mimarlık’ın kurucu ortağı Prof. Ertun Hızıroğlu, son yıllarda daha teknik projelere yönelmelerini kendi deyimiyle ‘AVM furyası’nın sona eriyor olmasıyla açıklıyor: “AVM’ler ömürlerini doldurdu. Amerika’da işlemeyenleri hastane, büro olarak değiştiriyorlar. Bizim de bir müşterimiz aradı, ‘Acaba büro olarak değerlendirebilir miyiz?’ diye. O tür yatırımlar giderek azalıyor.”

1992’de İçerenköy’de ilk Carrefour’u yaptıkları zamanı anımsıyor: “O zamanlar sadece Galleria vardı. 3 bin 800 araçlık otopark yaptırdık. Buraya kim gelecek diye hop oturup hop kalktım ama açıldığı gün otopark da yollar da arabalarla dolmuştu. Bugün hâlâ doludur o otopark... Ama artık insanlarda AVM merakı bitmeye başladı, merak edecek bir şey yok ki. Hepsinde aynı dükkânlardan var. Artık tek başına bir çekim noktası değil AVM’ler.”

Hızıroğlu, yıllarca tasarladığı AVM’lere oldukça eleştirel yaklaşıyor şimdi: “Kayseri’de bir otelde kalıyordum, civarda yapacak ne var diye sorunca ‘AVM’ye gidin’ dediler. Böyle olması doğal, insanların eline kredi kartını veriyorsun, başka bir hobisi yok. Çocukları evde patırtı kopartıyor. Ne yapacak? Tiyatroya değil AVM’ye gidecek tabii. Çocuklar koşuşturacak, aile de oturup bir kahve içecek.” AVM’lerin büyük bir mahalle kadar elektrik tükettiğini ve trafik yarattığını da ekliyor sözlerine.

Sarmaşıklı ‘yeşil bina’lar
Ertun Hızıroğlu, “Doğayı tüketmemek adına çözümler aranmalı” derken ‘yeşil bina’ furyasının da içyüzüne değiniyor: “Bina içinde güzel ağaçlar olması veya üç cephesine sarmaşık sardırmak onu ‘yeşil’ kılmaz. Bütün malzemelerin tekrardan bir araya getirilebilecek şekilde yapılması lazım. Oysa bu LEED sertifikaları sadece beyana dayalı işliyor, kapsamlı bir kontrol mekanizması yok. Mesela AVM’ye otobüs gelmiyor ama yatırımcı puan kazanmak için bir durak yaptırmış! İşveren artık illa ki ‘gold sertifikalı olacak’ diyor çünkü. Her şeyi yiyip bitiriyoruz, çok çabuk ucuzlatıyoruz.”

Kaynak: RadikalGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri