AVM’lerde otopark kaosu sürüyor

05 Şubat 2013 Salı

Alışveriş merkezlerinin otoparkları 3 saate kadar bedava olması gerekirken, vatandaşlar ile AVM’leri karşı karşıya getirmeye devam ediyor

avmlerde-otopark-kaosu-suruyor

Sikayetvar.com'a iletilen şikayetlere göre; birçok AVM saate bakmaksızın otopark ücreti almaya devam ediyor. Otoparktan çıkarken kendisinden ücret talep edilen vatandaşlar karara uymayan alışveriş merkezlerini gönderdikleri şikayetlerle deşifre etti. İşte vatandaşın otopark çilesini anlattığı şikayetleri:

"Otoparkı gereksiz meşgul etmeyin"
"Bilindiği üzere AVM'lerde otopark ücretleri konusunda Danıştay'dan çıkan karar var. AVM'de geçen hafta yaklaşık 100 TL'lik bir harcama yaptım. Otoparkın ilk 3 saatinin ücretsiz olduğunu biliyorum. Ancak 3 saatten sonra ücret alınıyormuş. Konuya itiraz ettim. Alışveriş yaptığımı gerekirse fişlerle kanıtlayabileceğimi, otoparkı gereksiz yere meşgul etmediğimi söylememe karşın ilk 3 saat ücretsiz sonrasında her şekilde ücret alınıyor şeklinde cevap aldım. Fişimi de vererek istediğim yere şikayet edebileceğimi söylediler. Eğer gerçekten amaçları otoparkı gereksiz meşgul etmenin önüne geçmekse neden alışveriş yapan insanlardan da otopark ücreti alıyorlar. Bu tamamen haksız kazançtır."

Fiyat listesini yayınlayan da var
"Danıştay'ın 2009 yılında verdiği karar uyarınca alışveriş merkezlerinde, 0-3 saat arası otoparkın ücretsiz olması gerekiyor, fakat gittiğim alışveriş merkezi bu karara uymuyor. Üstelik oto park girişinde çok belirgin şekilde fiyat listesini de yayınlamış. Gereğinin yapılmasını rica ederim."

Otopark süresi karmaşası devam ediyor
"Hafta sonu gittiğim AVM yarım saatin dışındaki bütün geçen zaman için otopark ücreti almaktadır. Bunun yasal olmadığını söylememize rağmen bu henüz yürürlükte değil deyip insanları yanıltmaya ve sömürmeye devam ediyorlar. En kısa zamanda incelemeye alınmasını istiyorum."

İşte otopark ücreti kararları
Danıştay'ın 2009 yılında verdiği karar uyarınca alışveriş merkezlerinde, 0-3 saat arası otoparkın ücretsiz olması gerekiyor. İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin 2007 tarihli ve halen yürürlükte olan kararına göre ise 3 saate kadar ücretsiz olmak durumunda.

Kaynak: SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri