“Ayakkabı ihracatında Uzak Doğu’nun baskısını kırdık”

18 Mart 2013 Pazartesi

Ocak 2012’de 84 bin dolarlık ayakkabı satılan Ukrayna’ya bu yıl aynı dönemde yüzde 2 bin 533’lük patlama ile 2,2 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirildiğini bildiren Hüseyin Çetin, Rusya’da yüzde 42, Irak’ta yüzde 43, Almanya’da ise yüzde 33,5’luk ihracat artışlarının yakalandığını söyledi

ayakkabi-ihracatinda-uzak-dogunun-baskisini-kirdik

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, ayakkabı ihracatında ülke bazında tarihi rekorlara imza attıklarını vurgulayarak, “Ocak ayında Ukrayna’ya yüzde 2 bin 533’lük artışla 2 milyon 218 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik” dedi. TASD Başkanı Çetin, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 5,6 arttığı Ocak 2013’te ayakkabı sektörünün yüzde 42,4 ile Türkiye’nin 7 katı ihracat artışı gerçekleştirdiklerini söyledi.

2012’de 546 milyon dolarlık ayakkabı ihracatına karşılık 864 milyon dolarlık ithalat yapıldığını hatırlatan Çetin, son dönemde ihracatta yaşanan gelişmelerin sektörün geleceğe ilişkin güveni güçlendirdiğini ifade etti.
Hüseyin Çetin, ihracat artışının arkasında tasarım, üretim ve pazarlama alanında sağlanan ilerlemelerin yattığını vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın 9, Avrupa’nın 3’üncü büyük üreticisi olan Türk ayakkabı sanayi olarak Uzak Doğu’nun ucuz ve kalitesiz ürünleri karşısında sıkıntılı günler geçirdik. Yıllık 500 milyon çift üretim imkanına sahip olmamıza karşın, ithalat baskısı nedeniyle kapasite kullanım oranımız yüzde 60’lara geriledi. Senede 280 milyon çifti ancak üretir olduk. Ancak 2013 ile birlikte Türk ayakkabı sektörünün de yıldızı parlamaya başladı.”

Çetin, yakalanan bu ivmeyi gelecek yıllarda da sürdürmeye çalışacaklarını belirterek, 2015 yılında 1 milyar, 2023’te ise 1,5 milyar dolar ihracat hedeflediklerini sözlerine ekledi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri