Ayakkabıda ihracat rakamları artışta

23 Ekim 2015 Cuma

Ayakkabıda dış ticaret dengesinin yıllar sonra ihracat lehine değiştiğini ve konjonktürün yeni fırsatlar sunduğunu bildiren Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin: 434 milyon dolarlık açık kapanıyor 2.5 milyar dolarlık hedefe odaklandık

ayakkabida-ihracat-rakamlari-artista

İthal ayakkabıya Ağustos 2014’te getirilen ek vergi sayesinde yerli ürüne ilginin her geçen gün arttığını söyleyen Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin,  “Yıllardır açık veren ayakkabı dış ticaretini 2015 ile birlikte artıya geçiriyoruz. Hedefimiz cari açığa bu yıl 434 milyon dolar olan katkıyı, 5 yılda 1 milyar dolara çıkarmak” dedi.


Bir zamanlar ithal ayakkabı cennetine dönen Türkiye’de geçen yıl Ağustos ayında uygulanmaya başlanan ek vergi sayesinde yerli ürüne rağbet arttı.  İthal ürüne konan ek vergi ile birlikte ayakkabı dış ticaretinde ihracat aleyhine olan açık kapanmaya başladı. İthalatın hızlı bir gerileme trendine girdiğini bildiren Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Çetin, sektör olarak geleceğe çok daha iyimser baktıklarını söyledi.


234 milyon dolarlık makas kapanıyor
2015’e ait verilerin umutlarını daha da arttırdığını ifade eden Çetin, sözlerine şöyle devam etti: “Geçen yıl 720 milyon dolarlık ihracatın yanında 954 milyon dolarlık ithalat yapmıştık. 2015’in 8 aylık diliminde ise 585 milyon dolarlık ithalata karşılık 485 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Yılsonu itibariyle ihracat ile ithalatı eşitlemiş olacağız. Böylece cari açığa 234 milyon dolarlık katkı sunacağız. Öte yandan ithalat her yıl ortalama yüzde 20 artıyordu. Biz bu artışı sıfırlayarak yaklaşık 200 milyon doların ülkemizde kalmasını sağladık. Özetlemek gerekirse ithalattaki artışı durdurarak 200 milyon doların, ihracat ithalat makasını kapatarak da 234 milyon doların Hazine’nin kasasında kalmasını sağlayacağız.”


133 milyar dolarlık pastada payımız yüzde 1 bile değil
500 milyon çiftlik üretim kapasitesine rağmen 133 milyar dolara ulaşan dünya ayakkabı ticaretinden Türkiye’nin aldığı payın yüzde 1’i bile bulmadığını hatırlatan Çetin, konjonktürel durumun geleceğe dair umutlarını arttırdığını söyledi. Başta Çin, ABD ve İran olmak üzere küresel pazarlarda sektör için çok büyük fırsatlar olduğunu vurgulayan Çetin, “2023 için 1,5 milyar dolan ihracat hedefimizi ithalata ek vergi getirilmesi halinde 2.5 milyar dolara çıkarma sözü vermiştik. Talebimiz yerine getirildi; biz de sözümüzün gereği olarak 2,5 milyar dolarlık ihracat hedefine odaklandık.  14 aylık sonuçlar ve küresel konjonktür hedefi tutturacağımıza yönelik inancımızı arttırıyor.” diye konuştu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri