Engin Yıldırım

Engin Yıldırım

Danışman
PerAVM Gayrimenkul & AVM Danışmanlık Genel Müdürü

Bir düşünüz olsun ve ona bağlı kalın

15 Ağustos 2012 Çarşamba

Bilindiği gibi çalıştığınız kurumun markalaşma süreci uzun ve meşakkatli bir yol… Arka planda yaşanan birçok sıkıntı, uykusuzluk, stresli günler, rekabet, hayal kırıklıkları, hatta gözyaşları söz konusu…

Marka olmak için;
1. İyi bir iş planı
2. Uzun vadeli strateji
3. Bilinçli ve inanan bir ekip gerekmektedir.

Bilgiyi doğru kaynaklardan alıp, mevcut kaynaklar da doğru yerde kullanılmalı. Araştırma yaparak doğru adımlar atılmalı, profesyonel kişi ve kurumlardan danışmanlık hizmeti alınmalıdır. Markalaşmak demek reklam yapmak değildir. Marka olmak logo, ambalaj ve reklam yapmak değildir. Şirket kurarken yapılan tüm resmi işlemler gibi, markalaşma sürecinde yapılması gerekenler vardır, nasıl bir mali müşavir ile çalışmak zorunda iseniz, marka olmak için de uzmanı ile birlikte plan ve strateji yapmalı, ilgili ekibin eğitim almasını ve bu süreci yürütmesini sağlamak gerekir. Hiçbir zaman ben oldum, ben en büyük markayım zaten dememeliyiz.
Göz önünde olarak,  lider rakibi çok iyi izleyerek, açık ve net iletişim, tutarlı ve sürekli imaj ile “markalaşmak” gerekiyor. Önce yakın çevrenizde, şehrinizde, bölgenizde ve daha sonra ülkenizde marka olabilirsiniz. Dünyaya açılmak ise ürününüze en uygun kültürel çevre ve talep olan ülkeyi bularak olacaktır.
Başlangıçtan itibaren hedefiniz global marka olmak ise tüm çalışmalar buna göre yapılmalıdır. Markalaşmak bir ürünün, bir hizmetin, tanınma, farklılaşarak öne çıkma ve tercih edilme aşamasıdır. Markalaşmak piyasaya yeni çıkan bir ürünün tanınma, isim yapma ve sunulduğu hedef kitle/pazar tarafından kabul edilme sürecidir.
Markalaşma sürecinde tek bir hedef vardır; bilinmek. Ve bilinmek için, isim duyurmak için bütünleşmiş pazarlama iletişimine ihtiyaç vardır. Marka yaratmak, marka olmak ve marka kalmak bir yatırımdır. Marka yaratmak zordur, uzun bir yolculuktur. Günler, aylar ve yıllarca disiplinle ve işin özünden uzaklaşmadan çalışmayı gerektirir.
Manevi açıdan zordur; yaratıcılık ile duygusal bağ kurmak için çalışır, müşteri tercihlerini değerlendirerek markanın “tutması” için uğraşırsınız. Bağlılık değil, bağımlılık oluşturmak için uğraşırsınız.
Maddi açıdan zordur, çünkü marka yaratmak tam anlamıyla bir yatırımdır.
Markanın “tutmaması” durumunda tüm bu yatırımlar, yaptığınız tüm çalışmalar, araştırma, reklam, halkla ilişkiler, promosyon, katalog ve diğer tanıtım faaliyetleri gider kalemleri olarak boşa gitmiş olacaktır.
Markanın beğenilmesi ve aranır hale gelmesi “tutması” durumunda ise “marka” şirketin değerini artıracak, en değerli sermayesi haline gelecektir.
Markaya sahip olmak için, hedef kitlenize, müşterinize, sunduğunuz fayda, kattığınız değeri her gün tekrar, tekrar düşünün, başarılarınızı öne çıkartın ve kendi özel ismini koruduğunuz gibi koruyun…
Bilginin değerini bilin.
Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay, önemli olan bu yolculukta doğru strateji ve kararlılıktır. İşinizi geliştirmek için dünyanın her yerinden örnekler seçebilirsiniz. Bilgi, inanç, kararlılık ve doğru ekip ile gelişmektedir marka çalışması.
Bu yolculuk tahmin edildiği gibi çok uzun sürecek bir yolculuk değildir. Sadece çok iyi planlanmış ve haritası çok detaylı çalışılmış, sürpriz maceraya fırsat vermeyen bir yolculuk olmalıdır.
Kişisel markanızı oluştururken de başkalarının sizin kariyerinizi, değerinizi belirlemesine asla izin vermeyin. Çünkü sübjektiftir. Ayağı yere basmak kaydıyla kendi değerinizi siz belirleyin. Bir düşünüz olsun ve ona bağlı kalın. Tek bir şeyde en iyi olmayı hedefleyin ama işinizle ilgili hemen her şeyi mutlaka bilin. “Ne oldum demeyin”, “ne olacağım” deyin. Kendinizi sürekli geliştirin, ekibinizi iyi seçin, dost biriktirin ama arkanızı yine de kollayın, mütevazı olun, gülümseyin, bolca teşekkür edin, şükredin ve işinizi sevin.
İşinizi sevmiyorsanız değiştirin!Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri