Damacana korkusu PET şişe satışını artırdı

21 Ağustos 2013 Çarşamba

Damacanadaki Bisfenol A tartışmalarının ardından tüketici tercihini PET şişelere kaydırdı. 19 litrelik tek kullanımlık PET şişeler talep edilmeye başlayınca damacananın tüm su pazarı içindeki payı yüzde 70'ten yüzde 60'a düştü

damacana-korkusu-pet-sise-satisini-artirdi

Damacanaların plastiklerinde bulunan ve bazı bilim adamları tarafından sağlığı tehdit ettiği dile getirilen Bisfenol A korkusu, suda yeni pazar oluşturdu. Bazı şirketler daha önce marketlerde sattıkları 19 litrelik PET şişeleri su bayileri yoluyla evlere de servis etmeye başladı.

Su sektörünün duayenlerinden Danışman Bülent Sürmen, pazarda yüzde 70 olan damacananın payının yüzde 60'a düştüğünü söyledi. 19 litrelik tek kullanımlık PETlerin 7-8 yıldır üretildiğini ifade eden Sürmen, son dönemde bayiler tarafından eve teslim satışlarının da başladığını dile getirdi.

Bunun nedeninin Bisfenol A tartışmalarının yanı sıra temizlenip tekrar doldurulan damacanalardaki hijyen endişesi de olduğunu kaydeden Sürmen, "Temizlik iyi yapılamıyorsa, suyun PET şişede ya da damacanada olması fark etmez. Bir tesiste hijyen sorunu varsa bakteri, şişenin ya da damacananın kapağını kapatırken bile oluşabilir" diye konuştu.

Tüketicinin PET şişeye dönüşünün, psikolojik olduğunu kaydeden Sürmen, eskiden daha pahalı olan PET şişe suyun fiyatının damacanaya yaklaşmasının da talep artışında etkili olduğunu söyledi.

Suyun güvenliğini sağlamada denetimlerin önemine dikkat çeken Sürmen, şöyle devam etti: "Kemerburgaz, Şile ve Beykoz'da 90 şirket var; doğru dürüst denetlenirse hemen kapanır. Yine, yapılan denetimlerle kapanan ancak sonra tekrar açılan ve aynı markayla üretim yapmayı sürdüren firmalar var. Bunlarla ilgili gereken yapılırsa, tüketicinin endişeleri bir nebze olsun giderilmiş olur."

“Damacana hala lokomotif”
Nestle Waters Pazarlama Direktörü Ergin Akman, PET şişedeki büyümenin daha hızlı olmasına karşın damacananın hala sektörün lokomotifi olduğunu söyledi. Türkiye'de her iki haneden birinde damacana su bulunduğunu anlatan Akman, "19 litrelik PET’ler marketlerde zaten satılıyordu. Şimdi bazı şirketler bayi satışına da başlamış olabilir. Ancak sektördeki majör üreticilerin 19 litrelik PET şişe üretimleri yok" diye konuştu.

Akman, Nestle ve Erikli için 19 litrelik PET üretiminin şu anki planları arasında bulunmadığını da sözlerine ekledi.

PET tüketimi artıyor
Ambalajlı Su Üreticileri Derneği’nin verilerine göre 2012'de 50 litresi PET, 85 litresi de damacana 135 litre olarak gerçekleşen yıllık kişi başı su tüketimi bu yıl 54'ü PET, 84'ü damacana 138 litre olacak.

Kaynak: Ebru Erdoğan / HabertürkGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri