Damacanada 5 marka teşhir edildi

30 Temmuz 2012 Pazartesi

Sağlık Bakanlığı, damacana suların hijyen koşulları sağlamadığına ilişkin yaptığı analizlerde İstanbul genelinde faaliyette olan Buzada, Erpınar, Alps, Kervansaray ve Yalısu olmak üzere 5 damacana firmasının sağlık açısından uygunsuz olduğunu tespit etti

damacanada-5-marka-teshir-edildi

 

Bakanlık, Temmuz ayında 81 ilde yapılan denetimler esnasında ruhsatlı kaynaklar dışında izinsiz kaynak kullanımına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmadığını bildirdi. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, halkın güvenli suya ulaşmasını temin etmek amacıyla tüm içme suları gibi damacana sularının da kaynağından, halka ulaşana kadar titizlikle takip edildiği belirtildi. Yapılan denetimlerde, gerek şebeke suları, gerekse ambalajlı sularda uygunsuzluk tespit edilmesi halinde, bilim adamları ile birlikte gerekli adımların kararlılıkla atıldığına dikkat çekilen açıklamada şunlar kaydedildi: "Temmuz ayında yapılan denetimler esnasında ruhsatlı kaynaklar dışında izinsiz kaynak kullanımına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmamıştır."

İçi de zehir saçıyor dışı da
Vatandaşa zehirli su içirenler çarklarını döndürmeye devam ederken, suyun kendisi kadar damacanaların da zehirli olduğu anlaşıldı. 30 kullanımlık damacanalar, 5-6 yıl boyunca kullanılarak mikrop yuvasına dönüştürülüyor. Ömrünü doldurmuş damacanalara lağım karışmış kuyu ve dere suları doldurularak evlere servis ediliyor. 41 firmanın hemen hepsi zehir saçan damacanaları piyasaya sürüyor.

Firmalar sorumlu
Su firması sahibi Kadir Koçyiğit'in açıklamaları insanın kanını donduruyor. 5-6 yıllık damacanalarda çatlaklar oluştuğunu, bu çatlaklardaki mikrobun suda ürediğini söyleyen Koçyiğit, bu durumdan firmaların sorumlu olduğuna dikkat çekti. Kendisi mikrop yuvası olan damacanalara konulan suyun da kirli olması, firmaların halkın sağlığı ile nasıl kolaylıkla oynadığını gözler önüne seriyor.

“Satış noktasındaki kirliliğe bakıyoruz”
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlığa uygun olmayan damacana su firmalarını teşhir ettiklerini hatırlatarak, bu suların satış noktalarını da açıklayacaklarını söyledi. Halkın sağlığına zarar verecek üretim ve satış yapanlara yaptırımlar uygulayacaklarını belirten Akdağ, "Bunlar arasında satışın durdurulması da var" dedi.

Kaynak: Sabah ve TakvimGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri