Etkili insanların 7 prensibi

05 Ağustos 2013 Pazartesi

Bu ayki yazımda kişisel gelişim yazarlarından Stephen Covey in “Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı” isimli kitabından alıntı ve ithaflara yer vereceğim

Sanırım bu kitabı 10 kez okudum, bu konuda defalarca seminer verdim, eğitimlerime konu yaptım. Sektörümüzün sevgili patronları bu kitabı okuyunuz mutlaka ve özellikle şirketinizde çalışan yöneticilere okutunuz. Davranışlar alışkanlığa dönüşene dek tekrar okutunuz, faydasını göreceksiniz. Çünkü etkili insan olmadan insanları etkilemek zor! Mesleğimiz müşterileri etkilemek ise ve onlar birer insan ise yorumu size bırakıyorum. Covey, etkililik (hatta ayakta kalabilme) hakkında” etkililik sadece ne kadar gayret sarf ettiğimiz değil doğru konu üzerinde gayret edip etmediğimize bağlıdır” der. Buna göre verimlilikten çok etkililiği ön plana çıkarır. Zira insanların ve kurumların belirli bir gaye taşımaları ve tüm faaliyetlerinde bunları ön plana çıkarmaları gerekmektedir. Covey yedi alışkanlığa gelmeden önce yaşamımızda güçlü bir etkisi olan alışkanlıklarımızın bilgi, beceri ve arzunun kesişmesi olarak ifade eder. Diğer bir boyutta alışkanlıklar bizleri sürekli olgunlaşma modeline, yani bağımlılıktan bağımsızlığa, oradan da karşılıklı bağımlılığa götürdüğünü anlatır. Şimdi etkili insanların yapmış oldukları yedi alışkanlıktan birincisine gelelim.

Proaktif ol
Etkili insanların birinci alışkanlığı olan proaktivite iş yönetimi literatüründe sıkça kullandığımız fakat bir çok sözlükte yer almayan bir sözcük olup inisiyatif anlamına gelen yalnız inisiyatifi ele almaktan çok daha öte bir anlamı vardır. İnsan olarak kendi yaşamlarımızdan sorumlu olduğumuzu davranışlarımız, koşullarımız değil, kararlarımızın işlevidir. Değerlerimizi duygularımızdan üstün tutabiliriz. Bazı şeylerin olması için hem inisiyatifimiz hem de sorumluluk vardır. Sorumlu olduğumuzu bilmek ise diğer bütün alışkanlıkların temelidir.

Sonunu düşünerek işe başla
Sonunu düşünerek işe başlamak, varacağınız yeri iyice belirleyerek başlamak demektir. Şu anda bulunduğunuz yeri ve attığınız adımların her zaman doğru yönde olduğunu anlamanız için nereye gittiğinizi bilmektir. Boş zaferler kazanmak için çaba sarf edilmemeli. Bizim için nelerin çok önemli olduğunu bilmeliyiz. Eğer merdiven doğru duvara dayanmamışsa attığımız her adım bizi yanlış bir yere doğru hızla götürür.

Önemli işlere öncelik ver
Liderlik ve yönetimden bahsedilmiş olan bu bölümde her iki unsurun birbirinden tümüyle farklılığından bahsedilmiştir ve etkili bir yönetim, önemli işlere öncelik vermektir, diyerek önemli işlerin neler olduğuna liderler karar verir demiştir. Ayrıca bunların gün gün öncelikli olarak gerçekleşmesini sağlayan yöneticilerdir. Yönetim disiplindir, kararları uygulamaktır.

Kazan / kazan diye düşün
Kazan, yaşamı bir rekabet arenası değildir. Güçlü ya da zayıf, iyi yada kötü, kaybetmek yada kazanmak ama bu tür düşünce tarzı yanlıştır. Bu ilke daha çok güç ve mevkiye dayanır. Başkalarıyla ilgili ilişkilerimizde insana özgü eşsiz yetilerin, öz bilinç, hayal gücü, vicdan ve özgür irade her birinin kullanılmasını gerektirir. Yani karşılıklı öğrenme, karşılıklı etkileme ve karşılıklı yararları içerir.

Önce anlamaya çalış sonra anlaşılmaya
Bu ilke insanlar arasındaki etkili iletişim anahtarıdır. Biri konuşurken dört düzeyde dinleriz; umursamıyor, aslında onu dinlemiyor olabiliriz. Ya da dinliyormuş gibi yaparız. Seçerek dinliyor, konuşmanın sadece belirli bölümlerini duyuyor olabiliriz. Dikkatle dinliyor, ilgi gösterip enerjimizi söylenen sözlere yöneltiyor olabiliriz. Ama pek azımız beşinci düzeyi; empati dinlemeyi yani kendisini karşısındakinin yerine koyarak dinlemeyi deneriz.

Sinerji yarat
Sinerji ilke merkezli liderliğin özüdür. Sinerji? Bir bütün parçalarının toplamlarından daha büyük olması demektir. İki tahta parçasını bir araya koyduğumuz zaman, ayrı ayrı taşıyabilecekleri ağırlıktan daha fazlasını kaldırır. Bu bir sinerjidir. Kadın ile erkeğin dünyaya bir çocuk getirmesi de bir sinerjiktir. Sinerjinin özü farklılıklara değer vermektir. Onlara saygı göstermek güçlü yanları üzerine inşa etmek, zayıf yanlarını telafi etmektir.

Alışkanlık
Baltayı bile kendi kendimizi korumak ve geliştirmektir. Doğamızın dört boyutunu fiziksel, ruhsal, zihinsel ve sosyal yani duygusal olarak yenilemektir.” Baltayı bilemek” temelde bu dört yönlendirmenin hepsini birden ifade etmektir. Bunu yapmak içinde daha öncede bahsettiğim gibi proaktif olmak gerekmektedir. Bu yaşam boyu kendimize yapabileceğimiz en önemli yatırımdır. Biz kendi çalışmalarımızın aracısıyız ve etkili olup baltayı bu dört biçimde bilemek için düzenli olarak zaman ayırmanın önemini kavramak zorundayız. Bunlar size ve kurumunuza bir şey ifade ediyor mu? Ediyorsa, yaşantınızı ve kurumunuzu geliştirmeniz için yardımcı olabilir. İlk üç prensip “Şahsi Zafer” olarak adlandırılır. Bundan sonraki üç prensip “Ekip zaferi”dir. Sektörümüzde önemli yeri olan ve şekil veren yerel perakendeciliğin ve perakendecilerin bu prensiplere ve zaferlere ihtiyacı var. Etkili bir ömür geçirdikten sonra iflas bayrağını çekip başka bir hayata yelken açmamak için. Etkili bir ay geçirmenizi diliyorum, her zamanki gibi sevgiyle…Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri