frigoTÜRK Yönetim Kurulu Başkanı Ender Güvercin

01 Mart 2012 Perşembe

Başta gıda olmak üzere birçok sektör için özel kamyon kasaları üreten frigoTÜRK, anti bakteriyel kasalarıyla fark yaratıyor. Kullandıkları farklı teknolojik alt yapılar sayesinde kamyon kasalarında istenilen hafifliği yakalayabildiklerinin altını çizen frigoTÜRK Yönetim Kurulu Başkanı Ender Güvercin, Müşterilerimiz kasalarında daha fazla yük taşıyarak maliyet anlamında kazanç sağlıyor diye konuştu

frigoturk-yonetim-kurulu-baskani-ender-guvercin

 

Uğur TATLI

frigoTÜRK’ün hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz? Hangi ihtiyaçlar doğrultusunda kuruldu? Amacınız nedir?
frigoTÜRK’ün gelişim sürecini anlatırken, öncelikle kendimden bahsetmem gerekiyor. 1996 yılında kamyon kasası sektörüne girdim ve çeşitli şirketlerde kariyer yaptım. Daha sonra da 2005 senesinde kendi şirketimi kurdum. Nerede ne yapılması gerektiğini, müşterinin ihtiyaçlarına yönelik neler yapabileceğimizi iyi analiz ederek deneyimlerimizi aktarmak amacıyla sektördeki yerimizi aldık. 

Kamyon kasalarınızla hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Branşlaştığınız ya da ağırlık vermek istediğiniz sektörler var mı?
Özellikle bozulabilir gıda sektörüne hizmet veriyoruz. Et sektörü ve dondurulmuş gıda, hizmet verdiğimiz sektörlerin başında geliyor. Aynı zamanda kuru gıda taşıyan müşterilerimiz de var. Özetle eksi 18 derecede gıda taşıyan da, artı 5 derecede süt taşıyan da bizim müşteri yelpazemiz içinde yer alıyor. Genel olarak frigoTÜRK çatısı altında frigorifik kasa üretimi yapıyoruz. Frigorifik kasa, ürünün yüklendiği dereceyi içeride muhafaza edip bozulmasını engelleyen, dışarıdaki sıcaklığı içeriye vermeyen kasa anlamına geliyor. Bunun yanı sıra dondurulmuş gıda, et ürünleri ve insüle kuru yük için kamyon kasaları üretimi de gerçekleştiriyoruz.

“Köprü görevi görüyoruz”

frigoTÜRK rakiplerinden hangi özellikleriyle ayrılıyor? İş süreçlerinde farkını nasıl ortaya koyuyor?
Anti bakteriyel kasa üretimi yaparak farkımız ortaya koyuyoruz. Bu sebeple ürettiğimiz kamyon kasaları müşteride ayrı bir güven duygusu yaratıyor. Aynı zamanda 15 yıl içerisinde özellikle soğuk ürün taşımacılığında önemli tecrübeler kazandık. Dolayısıyla bu tecrübemizi işimize yansıtıyor olmamız bizi rakiplerimizden ayırıyor. Müşterilerimiz gıda ürünlerini muhafaza ettikleri yerlere ciddi bütçeler harcıyorlar. Malı ürettikten sonra sergiledikleri alanlara da önemli bütçeler ayırıyorlar. İşte biz bu iki nokta arasında bir köprü görevi görüyoruz. Ürünün ilk günkü tazeliğini koruyabilmek için kamyon kasalarımız fark yaratıyor.

Türkiye’nin hangi bölgelerinde frigoTÜRK kasalarını görebiliriz? Bayileriniz bulunuyor mu? 
Bayileşme sürecinin henüz erken olduğunu düşünüyoruz. Marmara ve Batı Karadeniz Bölgesi’nin her kesiminde varız. Ayrıca Ankara, İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde de frigoTÜRK kamyon kasalarıyla yollardayız.                                                                                                                                                      

Yüzde 50 büyüdü

Kamyon kasaları üretiminde hangi teknolojileri kullanıyorsunuz? Bu bağlamda Ar-Ge çalışmalarınızla ilgili bilgi alabilir miyiz?
Kamyon kasa panellerini, ürünlerinin anti bakteriyel olduğuna dair Almanya TÜV SÜD laboratuarları onaylı belgeye sahip yabancı menşeli bir firmadan alıyoruz. Panellerde ağaç karkas sistemi kullanıyoruz. Yapıştırma teknolojisinde Fransız Bostik markasıyla çalışıyoruz. Ayrıca frigoTÜRK kamyon kasaları, tüm bu özellikleri bir araya getirerek kamyon kasalarının hafif olması konusunda istenen kilo ağırlıklarını da yakalamış durumda. Türkiye’de yük taşıyan araçların istiap haddinden (taşıtların yük ve yolcu miktarlarını belirleyen sınır) dolayı müşteriye çok az yük taşıma kapasitesi kalıyor. Bir araca 3,5 ton istiap haddi veriliyor. 2 bin 200 kilogramın arabanın kendi ağırlığı olduğunu düşündüğümüzde geriye bin 300 kilogram kalıyor. Biz bu noktada devreye girdik ve piyasada şu anda bin 200 kilogram olan kasaları, 600 kilogram seviyelerine indirdik. Bu sayede müşterilerimiz kasalarında daha fazla yük taşıyarak maliyet anlamında kazanç sağlıyor.

2011 yılı frigoTÜRK için nasıl geçti? Beklentilerinizin neresindesiniz?
Yeni bir firma olmamız sebebiyle her geçen yılı bir önceki yıla göre yüzde 40-45’lik bir büyümeyle bitiriyoruz. Yeni yılda da aynı oranları gerçekleştireceğimizi tahmin ediyoruz. Çünkü her geçen gün daha fazla müşteriye ulaşıyoruz. Geçen seneyle kıyasladığımızda müşteri sayımızda yüzde 45’lik bir artış yaşanırken, cirosal anlamda yüzde 50’lere varan bir büyüme gerçekleştirdik.

 

frigoTUNUS yolda

Türkiye’nin 2011 yılı ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 18,17’lik artışla 134 milyar dolar civarında gerçekleşti. Bu bağlamda frigoTÜRK’ün ihracata bakışı nasıl?
Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesine yönelik ihracat çalışmaları yapıyoruz. Özellikle Tunus, Cezayir, Fas, Mısır ve Libya pazarına daha sıcak bakıyoruz. 2012, bu anlamda atılım yapacağımız bir yıl olacak. Mart ayında Tunus’ta imalat yeri açacağız. Bu sayede Tunus’tan; Fas’a, Cezayir’e, Mısır’a ve Libya’ya satış yapacağız. Oradaki firma ismimiz de frigoTUNUS olacak.   

Müşteri memnuniyetini sağlamak, yaptığınız iş açısından son derece önemli. Bu kapsamda yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?
Müşteri memnuniyetini sağlamak için sürekli iletişim halindeyiz. Malı sattıktan sonra işimiz bitmiyor, asıl süreç ondan sonra başlıyor. Müşterilerimizi sorun olsun ya da olmasın periyodik olarak ararız. En önemlisi, bize gelecek talepleri önceden tespit edip ona göre hizmet veriyoruz. Kuru yük taşıyan bir müşterimiz, soğutucuya ihtiyaç duymasa bile ileride yapabileceğini ön görerek kasamızı frigorifik yapıp soğutucuya uygun bir şekilde üretiyoruz. Elbette yaptığımız işin doğası itibariyle teknik aksaklıklar yaşanabiliyor. Biz bu noktada ‘getir yapalım’ yerine ‘gelelim yapalım’ anlayışını benimsemekteyiz. Örneğin Çanakkale’deki müşterimizi İstanbul’a kadar yormuyoruz. Sorun neyse gezici servisimiz yerinde çözüm sunuyor.

Genç bir şirket olan frigoTÜRK, geleceğe yönelik neler hedefliyor? Gelecekte frigoTÜRK’ü nerede görmeyi hayal ediyorsunuz?
Yeni bir şirket olduğumuz için pazar payımızı artırmak istiyoruz. Ayrıca frigoTürk’ü tüketicinin algısında farklı bir yere konumlandırarak, bizim için değerli olan müşteri memnuniyetini sağlama amacındayız.

Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır.

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri