FT’nin haberine ABD ve İngiltere'den yanıt geldi

14 Eylül 2012 Cuma

FT'nin "Türkiye'nin pili bitti" başlığıyla her ay bir AVM'nin kapanacağı haberine ertesi gün ABD ve İngiltere'den tokat gibi yanıt geldi. ABD'li JLL, raporunda Türkiye'yi 4’üncü pazar yaptı, HGA ise İstanbul'a açacağı ofisle durgunluğu aşacağını açıkladı

ftnin-haberine-abd-ve-ingiltereden-yanit-geldi

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times'ın (FT) önceki gün yayımladığı "Türkiye'nin pili bitiyor, her ay bir AVM kapanacak" haberine ABD'den yanıt geldi. Son 10 yılda yaşanan büyümede Türkiye'nin yurtiçi hasılasını dolar bazında 3 kat artırdığına vurgu yapan FT, bu performansın devam etmesinin mümkün olmayacağını savunmuştu.

Ancak gazetenin Türk perakende sektörü ile ilgili yaptığı haberi, ABD'li Jones Lang LaSalle (JLL) yayınladığı raporla çürüttü. 60 ülkedeki 180 ofisi ve 41 bin uzman kadrosuyla dünyanın en büyük emlak-perakende araştırma ve danışmanlık şirketlerinden olan JLL dün açıkladığı 2012 raporunda Türkiye'nin perakende pazarında dünyanın en güçlü 5 ülkesinden biri olduğu belirtildi. Bu tespitle Financial Times'ın "Her ay bir AVM kapanacak" haberinin tam tersi görüş bildiren JLL, "Perakende Gayrimenkulü Gelişim Endeksi" raporunda ekonomisi büyüyen ülkelerin sektörün geleceğine yön vereceğinin altını çizdi.

Dördüncü sıradayız
Raporda, alışveriş merkezleri inşaatında son 10 yılda 1 trilyon dolarlık yatırım yapıldığı, geçen yıl ise bu rakamın 122.5 milyar dolar olduğu kaydedildi. Bu yıl beklenti ise 125 milyar dolar olarak açıklanırken, kilit ülkeler arasında Türkiye gösterildi. ABD'li şirketin öne çıkardığı 20 ülke arasında ilk sırada Çin bulunuyor. Çin'i Hindistan ve Endonezya takip ederken, Türkiye dördüncü sırada yer alıyor. Türkiye'yi ise Brezilya takip ediyor. Raporda, Avrupa pazarının en önemli oyuncuları arasında Türkiye'nin yanı sıra Rusya da bulunuyor. Bu iki ülkenin 2020'de sektörün yüzde 15-20'sine sahip olacağı belirtildi. JLL, endeksi müşteri, marka ve yatırımcılardan aldığı verilere dayandırdığını açıkladı. Türkiye'ye yabancı ilgisinin devam edeceğini vurgulayan araştırma şirketi, ünlü yatırım fonu ABD'li Blackstone'un Redevco'ya ait 3 AVM'yi almasını örnek gösterdi.

FT tekzibi yayımlamadı
FT'nin Mavi Jeans Genel Müdürü Cüneyt Yavuz'a dayandırarak "Türkiye'de her ay bir AVM kapanacak" haberi kaynağı tarafından tekzip edilmesine rağmen gazete düzeltme yayımlamadı. Mavi Jeans yetkilileri, haberin yayımlanmasının ardından Cüneyt Yavuz'un FT muhabirini telefonla arayarak düzeltme talep ettiğini ifade etti. Sözlü uyarının yanı sıra gazete yönetimine ve haberi hazırlayan muhabire konuyla ilgili ayrıca yazılı bir tekzip metni de gönderildiğini belirten yetkililer, "Ancak FT sözlü ve yazılı uyarılarımızı dikkate almadı. Konuyla ilgili göndermiş olduğumuz düzeltme metni hâlâ gazetede yer almış değil" açıklamasını yaptı.

FT Türkiye ekonomisiyle ilgili yayımladığı, "Pili bitiyor" başlıklı haberi Türk perakende sektörünü karıştırmıştı. Türkiye ekonomisinin çöküş içinde olduğu vurgulanan yazıda "Kriz nedeniyle her ay bir AVM kepenk indirecek" denildi. Haberde Yavuz'un ağzından: "Her ay bir AVM'nin kapanmasını bekliyorum" yazıldı.

İngiltere'den Türkiye'ye kaçıyor
İngiliz Financial Times'a ikinci yanıt ise Londra'dan geldi. Ülkenin en büyük moda işe alım şirketi HGA Group (Harveen Grill Associates) Türkiye'ye geleceğini açıkladı. Yurt dışındaki ilk ofisini Japonya'da açan HGA, gelecek ay Türkiye'ye geleceğini açıkladı. İstanbul'da açacağı ofis ile bölgede yayılmak istediklerini açıklayan HGA Gorup Kurucusu ve Genel Direktörü Harveen Gill, "İngiltere pazarında moda alanında daralma yaşanıyor. Biz de İngiltere'nin yaratacağı boşluğu Türkiye ile doldurmak istiyoruz" dedi.

Kaynak: Kerim Ülker / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri