İngiliz devi, Türkiye'de alıcı firmalarla görüşecek

05 Eylül 2014 Cuma

İngiliz bisküvi devi United Biscuits, Ülker Bisküvi ile satın alma görüşmesi için Türkiye’ye geliyor

ingiliz-devi-turkiyede-alici-firmalarla-gorusecek

Ülker Bisküvi uzun süredir satın almak için nabız yokladığı İngiliz Bisküvi devi United Biscuits için önemli bir aşamaya geldi. Dow Jones&Co’nun haberine göre İngiliz United Biscuits bu hafta aralarında Ülker Bisküvi’nin de olduğu potansiyel alıcı firmalarla bir araya gelecek. United Biscuits’in görüşeceği firmalar arasında Ülker Bisküvi’nin yanı sıra ABD’li Kellogs, İtalyan Ferrero, Kanadalı fon Ontario Teachers’ Pension Plan da bulunuyor.

United Biscuits’in bu görüşmeler sonucunda şirketin tamamını bu adaylardan birine satması ya da şirketi halka arz etme kararı alması bekleniyor.

Dünyanın 6’ncı büyük üreticisi
United Biscuits 2013 yılındaki 1.10 milyar sterlinlik satışlarıyla ciro bakımından dünyanın en büyük altıncı kurabiye üreticisi konumunda bulunuyor. Satın alma anlaşmasının 2 milyar sterlini bulabileceği belirtiliyor. Şirket İngiliz pazarının yüzde 25′ini elinde bulunduruyor. Şirket bünyesinde Jaffa Cakes, McVities, Digestives gibi İngiliz tüketicinin yakından tanıdığı köklü markalar bulunuyor.

2010′dan beri tezgahta
İngiliz firma 2010 yılına kadar uzanan uzun bir süreçten bu yana satış tezgâhında. Yıldız Holding ise o günden bu yana şirketin talipleri arasında yer almıştı. Ancak şirket bu süreç içinde birçok teklifi reddetti. Hızlı çorba ürünleriyle öne çıkan şirketlerden biri olan ABD’li Campbell Soup, 2010 yılı ağustos ayında United Biscuits’i 2.3 milyar dolara almak için teklif verdi. Çinli yemek üreticisi Bright Food, United Biscuits’i almak için 2010 yılı eylülde görüşmelere başladı. 3.1 milyar dolar veren Çinli şirket, anlaşmaya varamadı. Alman Intersnack Knabber-Geback şirketi, United Biscuits’i satın almak için 2012’de görüşme yaptı. 644 milyon dolar veren Almanya merkezli şirket de anlaşmaya varamadı.

Perakende Gazetesi internet portalında yayınlanan haberden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri