İran’a yapılan deri ihracatı yüzde 111 arttı

10 Ağustos 2015 Pazartesi

Deri ürünlerine Tercihli Ticaret Anlaşması ile gümrük indirimi avantajı getirilmemesine rağmen İran’a ihracatı ikiye katladıklarını söyleyen Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin: Tercihli ticaretin rüzgarı yetti İran’a ayakkabı ihracatını yüzde 111 arttırdık.” dedi

irana-yapilan-deri-ihracati-yuzde-111-artti

Türkiye ve İran arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması iki ülkeyi ticari olarak birbirine yakınlaştırdı.  Anlaşmanın yarattığı rüzgârın gümrük indiriminden faydalanamayan sektörler için de itici güç olduğunu vurgulayan TASD Başkanı Hüseyin Çetin,  deri ürünlerine yüzde 75 gümrük vergisi uygulanmasına rağmen İran’da pazar paylarını kısa sürede ikiye katladıklarını bildirdi.

İran’ın Geçen yıl 494 milyon dolarlık ayakkabı ithalatı yaptığına dikkat çeken Çetin, şöyle devam etti: “Ambargolar ve kısıtlamalar nedeniyle İran pazarında bir türlü hak ettiğimiz noktaya gelememiştik. Yılbaşında yürürlüğe giren Tercihli Ticaret Anlaşması sektörümüz için de itici güç oldu. Gümrük vergisi dezavantajımız sürdüğü halde 2015’in ilk 7 ayında İran’a ayakkabı ihracatımız yüzde 111 artışla 6,5 milyon dolara çıkardık. Bu bizim için henüz başlangıç. Batı ile nükleer anlaşmayı imzalayan İran’a kısıtlamalar yakın gelecekte kalkacak, komşumuz dünyaya açılacak. Nüfusu 80 milyona dayanan İran’da yeni teknoloji ile üretim yapılmadığı ve tasarım zayıf olduğu için ürünler kalitesiz.  Yerli üretimleri özellikle orta ve üst gelir grubunun taleplerini karşılamaya yetmiyor. Yeni dönemi Türk ayakkabı sektörü için fırsata çevireceğiz. 2016’da İran’a ayakkabı ihracatımızı 45-50 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz.”

7 ayda 427,5 milyon dolarlık ayakkabı ihraç edildi
Hüseyin Çetin, 7 aylık dönemde toplam ayakkabı ihracatının 427,5 milyon dolara ulaştığını, İran’ın yanı sıra Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihracatta da rekor kırdıklarını vurguladı. Çetin, “Hollanda’ya ihracatımız yüzde 197 artışla 14 milyon dolara, Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihracatımız ise yüzde 157,4 artışla 13,3 milyon dolara çıktı.” diye konuştu.  

Türkiye’nin çok ayakkabı ihraç ettiği ülkelerin başında Irak geliyor.  Irak’a ilk 7 ayda 69,3 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Irak’ı 45,4 milyon dolarla Rusya izliyor. Yedi ayda 22,6 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı yapılan Almanya ise üçüncü sırada bulunuyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri