Yılmaz Pekmezcan

Yılmaz Pekmezcan

Akademisyen
Kocaeli Üniversitesi Hereke Ömer İsmet Uzunyol MYO Müdür Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Programlar Yönetim ve Organizasyon Bölümü Öğretim Görevlisi'dir.

İstanbul PERDER, İhsan Biçen’le yoluna devam edecek

03 Eylül 2012 Pazartesi

“Bir araya gelmek bir başlangıçtır, beraberliği sürdürmek ilerleme, beraber çalışmaksa gerçek başarıdır!” Henry Ford

İstanbul PERDER 4’üncü Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Onursal başkan Erdal Tüfekçi’nin başlattığı ve klasik haline gelen “Bir dönemlik başkanlık görevi” geleneği bu genel kurulda da bozulmadı. 3’üncü dönem İstanbul PERDER başkanı olan Reşat Narman, görevini İhsan Biçen’e devretti.

Bugüne kadar elde edilen kazanımların tüm paydaşlarla etkili ve uyumlu bir iletişim süreci ile birlikte istikrarlı ve başarılı bir şekilde sürdüren Reşat Narman, bu süreçten itibaren yeni yönetime her türlü destek ve katkıyı vereceğini, aynı inanç ve kararlılıkla PERDER’ de bir “nefer” olarak hizmete devam edeceğini ifade etmesi olağanüstü güzel ve örnek bir davranış olarak akıllarda kalacaktır.

İstanbul PERDER, kurulduğu günden itibaren başta Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun gerçekleştirdiği tüm organizasyonlara en önemli desteği vererek yalnızca İstanbul’da faaliyet gösteren perakendecilerin değil, ülkemizin her bölgesinde faaliyet gösteren perakende şirketlerine örnek bir gelişim kaydetmektedir. Bu performansıyla da Türk perakende sektörünün gelişiminde önemli bir unsur olarak yerini almıştır.

İstanbul, her sektörde ve alanda olduğu gibi ülkemizin en önemli büyüklüğe sahip öncü bir ilimizdir. Her konudaki en yeni, en iyi ve uluslararası her başarılı proje, ya İstanbul’dan çıkar ya da süzgecinden geçer. Ticaretin kalbi İstanbul’dur. İstanbul’da olmak dünyada olabilmek anlamına gelir. Bu sebeple İstanbul’da sektöre öncülük etmek aslında büyük bir başarı ve bir bakıma da başka büyük başarıları beraberinde getirebilecek bir başka büyük “fırsat” demektir. Fırsatlar ise hazır olanlar için bir anlam ifade eden bir kavramdır. Dünya çok hızlı değişiyor ve zaman eskisinden göreceli olarak daha hızlı akıyor. Bu nedenle gözlerimizin önünden akıp giden fırsatlar denizinden bireysel, kurumsal ve ülke olarak olabildiğince istifade etmeliyiz.

İş hayatındaki başarılar bugün artık yalnız işte iyi olmaktan geçmiyor. Tek bir alanda uzman olmak artık yeterli gelmiyor. İş hayatında da bireysel hayatımızda da en iyiler arasında olabilmek için artık yönetmemiz gereken çok sayıda parametre ve çok sayıda veri var. Ve hiç kimse Süpermen değil. Hata yapma olasılığımız eskisine göre çok daha fazla, ama hata yapma lüksümüz eskisine göre daha az ve kabul edilemez bir seviyede.

Tüm bu gelişmeler içerisinde ve bu bilinçle hareket edildiğinde sorumluluk üstlenmek aslında çok ağır bir yük olsa gerek. Bu ağır yükü taşıma sorumluluğu altına giren kimselerin vicdani, insani ve toplumsal sorumluluklarının da tam olarak farkında olması ve layıkıyla yaptığı işin hakkını verebilmesi, her işte olduğu gibi bu işin de bir vebalinin olduğunun bilinmesi kadar da insanı yücelten az şey vardır. İşte bu duygularla İstanbul PERDER’in kurulduğu ilk günden bugüne dek, bu yapının içerisinde var olan, katkı ve emek veren, her şeyden önemlisi yaptığı her işi ve attığı her adımı “samimiyet”le atan İhsan Biçen’i kutluyor, kendisine ve şahsında ekibine yeni görevlerinde başarılar diliyorum.  

İhsan Biçen, kendisini her gördüğüm anda aynı samimiyet ve muhabbetle sarıldığım, işinde her zaman niteliği ön planda tutan, iş hayatındaki özeni, özel hayatına ve hayatının her alanına aynı inanç ve samimiyetle taşıyabilen güzel bir dost ve arkadaştır. Son yıllardaki gelişmelere paralel olarak ilgi alanına giren konular ve iş hayatındaki başarısını, kaliteyi bozmadan geliştirme çabası ve bu açığı kapatma adına kişisel ve kurumsal gelişim çabalarını hayranlıkla ve dikkatle izliyorum. Özellikle son Yerel Zincirler Buluşuyor organizasyonundaki “paylaşımcı” performansıyla da gördüğümüz gibi perakendeye ve İstanbul PERDER’in gelişimine önemli katkılar sağlayacağına eminim.

Sektörün gelişim ihtiyacı için gerekli olan başta bilgi teknolojileri, insan kaynakları, kategori yönetimi ve verimlilik konularında önemli projelere imza atacağını tahmin ediyor ve ümitle bekliyorum. Özellikle bir sivil toplum kuruluşu olması sebebiyle de sosyal sorumluluk alanında da projeler geliştireceği ve bu konuda heyecanlı ve dinamik bir görev anlayışı içinde olacağı mesajlarını vermesi ayrıca sevindirici. Çünkü nihai olarak bir STK statüsünde olunduğu ve bu gücün kullanılabilmesinin önemli argümanlarından bir tanesinin de “sosyal sorumluluk” olduğu asla unutulmamalıdır. 

Sanırım tüm bunların yanında birlik ve beraberliği muhafaza ederek geliştirmek ve aynı uğruna inançla adım atmak da işin bir diğer boyutu… Her açıdan da baktığımda İhsan Biçen’in insani ve kalbi güzelliğinin bu yeni dönemdeki İstanbul PERDER’in tüm icraatlarında kendisini göstereceğine olan inancım ve kendisine olan desteğim tamdır. Yolunuz açık olsun İhsan Bey, can-ı gönülden başarılarınızı diliyor ve bekliyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri