İthal etin vergisi artırıldı

30 Ekim 2012 Salı

İthal ete uygulanan vergi oranları artırıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karar bugünden itibaren geçerli. Sektör temsilcileri anılan kararın et fiyatlarını artıracağı görüşünde. Kasaplarda 24 TL'ye satılan kıymanın kilosunun iki hafta içinde 30 TL'ye çıkacağı iddia ediliyor

ithal-etin-vergisi-artirildi

Resmi Gazete'nin bugün sayısında yer alan 'İthalat Rejimi Kararına Ek Karara' göre kasaplık canlı hayvandaki ithalatta gümrük vergisi yüzde 30'dan yüzde 40'a, ette ise yüzde 70'den yüzde 100'e çıkarıldı. 24 Eylül'deki Bakanlar Kurulu toplantısında alınan bu karar bugünden itibaren geçerli olacak.

4 kez arttı
Et ithalatının başlangıcında Nisan 2010'da yüzde 30 ile başlayan gümrük vergisi, devamında 19 Mart 2011'deki artışla yüzde 45, 13 Mayıs'ta ise yüzde 60'a çıkarıldı. Resmi Gazete'de geçen yıl temmuz ayında yayınlanan son ithalat rejimi düzenlemesi ile de yüzde 75'e çıkarılmıştı.

Et fiyatları artacak
Ulusal Kırmızı Et Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, ithal ette alınan verginin artırılmasının çeşitli kesimlere farklı etkilerinin olacağını söyledi. Buna göre yerli üretici süreçten olumlu etkilenecek. Yücesan bu durumu "Yüzümüzü Anadolu’ya çevireceğiz. Üretici, malı para ettiği için, daha fazla üretmeye yönelecek” sözleri ile ifade etti. İthalat yapan kesimin yüksek vergiler nedeni ile dış piyasaya yönelmek istemeyeceğini söyleyen Yücesan iç piyasanın daha cazip hale geleceğini söyledi.

Artan vergilerin tüketiciyi de etkileyeceğini söyleyen Yücesan “İç piyasada tedarik edileceği kadar tedarik edilmeye çalışılacak. Ancak yetmediği takdirde ithalata yönelinecek. Bu durumda daha pahalı et iç piyasaya girecek. Dolayısı ile tüketici de daha pahalı et yiyecek” dedi. Yücesan, kurban bayramı nedeni ete olan talebin bir ay kadar artamayacağını da sözlerine ekledi.

30 liraya çıkacak
Etçi Et Yönetim Kurulu Başkanı Emin Arslan da, et ithalatında verginin artırılması ile birlikte iç tüketimde fiyatların artacağı beklentisi içinde. Arslan'ın hesaplamalarına göre ortalama 24 liraya satılan kıyma 30 liraya, kuşbaşı et ise 27 liradan 34 liraya çıkacak. Arslan yeni fiyatların 15 içinde oluşmasını beklediğini söyledi.

Türkiye'de et piyasasını oluşturan temel unsurun ithalatta vergi oranları olduğunu söyleyen Arslan şunları söyledi: "Bu son karar, ellerinde 600 bin büyükbaş hayvanı bulunan 15-20 firmayı sevindirecektir. Ellerindeki ürün asgari yüzde 12 değerlendi. Firma olarak bizde de bin 200 büyükbaş hayvan var fakat biz fiyatların artmasını istemiyoruz. İnsanların alım gücünün giderek düştüğü bir ortamda fonların artması ile ete olan talep daha da azalacaktır. Et piyasasının yaşadığı istikrarsızlığın en açık göstergelerinden biri 22 aylık süreçte fonlarla (ithalatta alınan vergi) sürekli oynanmasıdır."

Fiyatlar artacak
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ithal ette vergi artışının piyasayı bozacağını, tüketici açısından fiyatları artıracağı görüşünde. 'Türkiye hayvancılıkta tam bir kısırdöngü yaşıyor' diyen Yalçındağ “Biz hayvancılık konusunda esaslı tedbirler alıp buna uygun planlama yapmadığımız sürece bu durum böyle devam eder. Ette iki yıl önceki alevli günlere geri döndük. Et fiyatları düşürsün diye ithalata izin verildi, daha sonra kademe kademe vergiler arttırıldı. Ancak gelinen aşamada piyasada düzelen bir şey yok. Bu durum kasaptaki fiyatı mutlaka etkiyecek. Kasaptaki etin kilosuna gelecek 1 liralık zam, canlı hayvan satışında yüzde yüz artış yönünde etkileyecektir. Türkiye’de et fiyatları zaten çok yüksek. Bu karar ile birlikte fiyatı daha da artacak. Böyle bir kararı neye dayanarak aldılar anlamak güç” şeklinde konuştu. Arslan, bu durumun tavuk eti fiyatını da artıracağını ifade etti.

Yıllık tüketim 1 milyon ton
Türkiye'nin yıllık et tüketimi 1 milyon ton olarak hesaplanıyor. Söz konusu miktarın 850 bin tonluk kısmı iç piyasadan karşılanıyor. Türkiye'de her yıl yaklaşık 2 milyon 300 bin küçükbaş, 700 bin de büyükbaş hayvanın kurbanlık olarak kesiliyor. Türkiye'deki toplam büyükbaş hayvan sayısı 12 milyon, küçükbaş hayvan sayısı ise 30 milyon olarak hesaplanıyor.

Kaynak: HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri