Kaprol, Louis Vuitton ve Miu Miu arasında

07 Mart 2011 Pazartesi

Tüm dünyada adını duyuran; Fransa, İtalya gibi moda merkezlerinde de yakından izlenen Türk tasarımcılar ortak moda haftalarının vazgeçilmezleri oldu

kaprol-louis-vuitton-ve-miu-miu-arasinda

Türkiye'nin önde gelen tasarımcılarından Arzu Kaprol, her moda tasarımcısının hayali olan Paris Moda Haftası'nın kapanış günü defile düzenliyor. Fransız Moda Federasyonu'nun takvimini belirlediği Paris Moda Haftası'nda 9 Mart'ta Louis Vuitton defilesinden iki saat sonra tasarımlarını sergileyecek. Kaprol'dan sonra ise podyuma İtalyan lüks marka Miu Miu çıkacak ve kapanışı Elie Saab gerçekleştirecek.

6 aydır hazırlanıyor
Paris Moda Haftası için 6 aydır hazırlandığını ve bu kadar önemli markaların ortasında defile yapmaktan büyük heyecan duyduğunu belirten Arzu Kaprol, şunları söyledi: "Resmi takvimde yer almanın önemi de şu; resmi takvim dışında defile yaptığınızda sadece kendi ülkenizin basın yayın kuruluşları geliyor; resmi takvimde yer aldığnızda ise dünyanın gözü üzerinizde oluyor. Tüm moda ve hazır giyim basını sizi izliyor ve yer veriyor. Dünyanın gözü üzerinizde oluyor."

Yves Saint Laurent'in mekânı
Arzu Kaprol, defilesini Ritze ve Louvre'a yürüyüş mesafesindeki Westin Hotel'de gerçekleştirecek. Burası ünlü modacı Yves Saint Laurent'in favori defile mekanı olarak da biliniyor. Uluslararası moda basınının tam kadro defileyi izleyeceğini belirten Arzu Kaprol, "İtalyan Vogue'dan, WWD'ye kadar hepsi katılıyor. Leparisien ve WWD online haberler şimdiden çıktı. Benim için çok büyük bir destek oldu bu haberler" dedi.

300 bin Euroya mal oluyor
Paris'te defile yapmanın çok maliyetli olduğunu vurgulayan Arzu Kaprol, şöyle konuştu: "Ancak ticari bir karşılığı olmadan yapmamak gerekiyor ki sürdürülebilir olsun. Biz bu ticari karşılığı ilk sunumdan itibaren satış olarak almaya başladık. Yapılan prodüksiyona göre 180-300 bin euro arasında bir bütçeye çıkabiliyor. Ayrıca yüzde 25-30'luk kısmı sponsorlarımız tarafından karşılanıyor." Defilede 2011-2012 sonbahar kış koleksiyonunu paylaşacak olan Kaprol, koyu renk ağırlıklı koleksiyonu Archeology of the Future (geleceğin arkeolojisi) ismini verdi.

Paris'teki defileye dev mağazalardan ilgi
Defileye Saks 5th Avenue Başkanı katılacak.
Jeffreys NY sahipleri tanışma taleplerini ilettiler.
LVMH'den LeBon Marche CEO'su davetiye istedi.
Galeries Lafayette 4 kişilik davetiye istedi.
Fransız Printemps katılımını teyit etti.
BCBG Başkanı Los Angeles'tan geliyor.

İlham veren kent
Arzu Kaprol, Türk modacıların, tasarımcıların geldiği noktayı şöyle değerlendirdi: "Önceki yıllardan farklı olarak, şu anda İstanbul, tasarım kültürünü destekleyen, ilham veren bir kent statüsünde. Türk moda tasarımcıları da yine önceki yıllardan farklı olarak, farklı moda haftalarında öne çıkarak yollarına devam ediyor. Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü üstün nitelikli bir değer taşıyor. En önemli algı farkı artık bir Türk moda tasarım ekolünden bahsedilmeye başlanması.

Hakan Yıldırım Paris'i ikinci kez salladı
Geçen yıl Fransa'nın ve dünyanın en prestijli moda ödülü ANDAM'ı kazanan Hakan Yıldırım, Paris Moda Haftası'ndaki ikinci resmi defilesini 2 Mart'ta düzenledi. Ünlü modacı, "Hakaan" adlı markasının yeni tasarımlarını Ritz Oteli'nde gerçekleştirdiği defileyle tanıttı. Hakan Yıldırım'ın 2011 Sonbahar-Kış koleksiyonunu ünlü top modeller sundu. Feminen maskülenliğin hâkim olduğu koleksiyonda Hakaan kadınının seksiliği dikkat çekti. Ünlü tasarımcı, koleksiyonunun çalışan, eğlenen, çılgınlık yapmak istemen tüm kadınlar için olduğunu dile getiriyor. Hakan Yıldırım'ı başta Fransa'nın önde gelen markaları tüm dünya dikkatle izledi.

Kaynak: Demet Cengiz Bilgin / HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri